POPRAD. Integrácia rómskych asistentov vo vlakoch má pomôcť v oblastiach marginalizovaných komunít.
Projekt pod názvom Dopas predstavili v stredu vo vestibule popradskej železničnej stanice, pričom cieľom iniciatívy je pozitívne rozvíjať vzťahy medzi zamestnancami Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) a cestujúcimi.
Zároveň chcú takto neutralizovať možné konfliktné situácie ešte pred ich vznikom, a to aktívnou participáciou všetkých zúčastnených strán.
„Sme presvedčení, že spolupráca, vzájomné pochopenie a rešpekt umožnia všetkým stranám dlhodobé zlepšenie situácie a možno nám neskôr pomôžu nájsť aj nových kolegov," uviedol predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK Filip Hlubocký.
Dopravní asistenti budú pôsobiť ako osvetári a mediátori a na výkon dobrovoľníckej činnosti získajú Dopas príspevok na kompenzáciu nákladov vo výške 150 eur.
Osobitým cieľom projektu je rozvoj modelu potenciálneho zamestnávania nízkokvalifikovaných osôb a ich príprava na zamestnanie v rámci voľných pozícií v ZSSK.
Pohovor a školenia
Jedným z 22 asistentov, ktorí budú pôsobiť na železničných trasách v okolí Popradu, Kežmarku a Starej Ľubovne, je aj Dominik Oračko.
„Dostal som ponuku od mojej kamarátky, ktorá robí osvetu zdravia v Asociácii pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu (ACEC), prišiel som na pohovor, vybrali ma, tak som sa na to dal. Budem pôsobiť preventívne, no zároveň budem k dispozícii, keď bude treba pomôcť s batožinou, kúpiť lístok a podobne. Sú vo vlakoch aj konflikty, ktoré prichádzajú od Rómov i Nerómov, budem sa snažiť byť nápomocný aj v tomto," upozornil Oračko, ktorý musel absolvovať viacero školení, okrem iného zamerané aj na asertívne správanie a predchádzanie konfliktom.
Hľadali lídrov
Koordinátorka projektu Alexandra Horváthová dodala, že žiadostí o túto činnosť mali veľa. Napokon vybrali viac ako dvadsiatku asistentov z viacerých obcí, napríklad Stráne pod Tatrami, Podhorany, Ľubica, Malý Slavkov, Matejovce pri Poprade a podobne.
„Snažili sme sa vybrať tých najschopnejších, takých lídrov, ktorí sa neboja do toho ísť, chcú robiť osvetu a skvalitniť kultúru cestovania. Dosť sme pozerali aj na ich motiváciu, prečo to chcú robiť. Prihlásiť sa mohol každý, kto ovláda rómsky jazyk," objasnila Horváthová.
Projekt na štrnásť mesiacov
Národný dopravca projekt realizuje v spolupráci s ACEC a iniciatívu víta aj splnomocnenec vlády pre rómske komunity Ábel Ravasz (Most-Híd).
„Títo ľudia priamo z rómskych komunít budú pracovať na zlepšení kvality cestovania. Budú robiť osvetu vo vlakoch, ale aj priamo v osadách, budú pracovať s cestujúcimi a tak eliminujú zdroje napätia, ktoré môžu vzniknúť na takejto trase. Iniciatívy, ktoré vedia znižovať napätie v spoločnosti, sú dnes dôležitejšie ako kedykoľvek predtým," zhodnotil.
S asistentmi sa budú cestujúci stretávať až do apríla budúceho roka.
Na Dopas ideovo a kontinuálne nadväzuje projekt s názvom Daj šancu, ktorého cieľom je zapojenie činnosti dopravných asistentov do portfólia služieb zabezpečovaných ZSSK.
Vytvorí pracovné príležitosti pre 12 dlhodobo nezamestnaných uchádzačov prostredníctvom riadnej pracovnej pozície asistenta vlakvedúceho a jeho spustenie sa predpokladá v marci tohto roka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš