STARÁ ĽUBOVŇA. Mestská spoločnosť Slobyterm v Starej Ľubovni chce z európskych fondov obnoviť rozvody tepla.
V súčasnosti zabezpečuje a dodáva teplo pre 58 bytových domov a 19 nebytových priestorov.
Konateľ spoločnosti Milan Malast uviedol, že v prevádzke je päť centrálnych kotolní a jedna domová, pričom distribúciu tepla zabezpečuje sieť teplovodných rozvodov ústredného kúrenia a teplej úžitkovej vody v celkovej rozvinutej dĺžke 31 kilometrov.
„Tie však vykazujú značnú mieru opotrebenia a poškodenia rôzneho rozsahu, v dôsledku čoho dochádza k nadmerným tepelným stratám, k častým poruchám a náročnej údržbe. Súčasné rozvody tepla, ktorých priemerný vek predstavuje viac než 40 rokov, sú jednou z hlavných príčin nehospodárnej distribúcie tepla a nespĺňajú požiadavky na ich efektívnu a bezporuchovú prevádzku," ozrejmil Malast.
Z tohto dôvodu je podľa neho nevyhnutné postupne realizovať kroky na odstránenie nevyhovujúceho stavu distribučnej tepelnej sústavy.
Nenávratný finančný príspevok
Spoločnosť preto koncom januára podala v rámci výzvy operačného programu Kvalita životného prostredia žiadosť o poskytnutie nenávratného finančného príspevku.
Predmetom žiadosti je práve obnova a modernizácia rozvodov tepla v okruhu kotolne K-2.
„Navrhovaným riešením je v tomto prípade odstránenie starých poškodených potrubí z podzemných inštalačných kanálov a uloženie nových potrubných vedení bezkanálovým spôsobom z predizolovaného systému," konkretizoval zámer Malast.
Lepšia prevádzka
Oprava časti rozvodov tepla zásobujúcich bytové domy K, L, O, bytový dom na Letnej ulici 7 a Základnú školu Komenského 6 a 8 prinesie podľa neho zlepšenie podmienok na energeticky účinnejšiu prevádzku centrálneho zásobovania teplom.
„To znamená zníženie počtu havarijných stavov, úsporu finančných prostriedkov, ale aj pokles miery zaťaženia životného prostredia," dodal konateľ s tým, že celková výška oprávnených výdavkov predloženého projektu predstavuje takmer 260 000 eur.
Výška požadovaného nenávratného finančného príspevku je približne 195 000 eur.
Mestská spoločnosť v prípade schválenia žiadosti bude realizáciu projektu spolufinancovať z vlastných zdrojov.
Mesto Stará Ľubovňa je od roku 1990 plne plynofikované a zemný plyn je najvyužívanejší na výrobu tepelnej energie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš