KEŽMAROK. Vlani si Kežmarský hrad spolu s ďalšími budovami Múzea v Kežmarku prišlo pozrieť o niečo menej ľudí ako v roku 2018.
Kým minulý rok to bolo 59 200 návštevníkov, rok predtým ich tam zaznamenali 63 200.
„Za celkový mierny pokles návštevnosti vo všetkých pamiatkových objektoch, ku ktorým patria aj dva meštianske domy v blízkosti hradu a bašta mestského opevnenia, môže rekonštrukcia jedného z meštianskych domov na Hlavnom námestí,“ uviedla riaditeľka múzea v Kežmarku Erika Cintulová.
Vďaka spomínanej minuloročnej komplexnej rekonštrukcii za približne 200-tisíc eur, ktorú financoval Prešovský samosprávny kraj, sa podľa Cintulovej v tomto roku podarí obnoviť a obohatiť aj expozíciu meštianskej bytovej kultúry.
Turistov lákajú zaujímavé akcie
Medzi viaceré kultúrne podujatia, ktoré sa organizujú v priestoroch hradu, patrili aj v minulom roku Noc múzeí, Letný festival slovenskej a svetovej divadelnej klasiky či Festival krojovaných bábik.

Podľa riaditeľky múzea zaujali aj výstavy Poľsko-slovenské bratstvo zbraní – Limanowská bitka 1914, S fotoaparátom za prírodnými zaujímavosťami sveta a tiež Dni židovskej kultúry.
S tradičnými podujatiami na hradnom nádvorí sa bude podľa slov Cintulovej pokračovať aj v tomto roku, pripravujú však aj nové.
„V apríli to bude Rozlúčka s jarou zameraná na zvyky viažuce sa k príchodu jari a s pochovávaním Moreny. Záverom leta to budú Jesenné slávnosti spojené s tradičnými oslavami sviatku sv. Huberta zamerané na zvykoslovie a oslavy jesene. Koniec roka bude patriť podujatiu Šľachtické Vianoce,“ priblížila riaditeľka múzea.
Pripomenú si okrúhle výročia aj chatára
V rámci ďalšieho pripravovaného podujatia sa zase budú môcť návštevníci dozvedieť aj to, ako to vyzeralo v stredoveku na hrade.
Spojené bude s vystúpením sokoliarov, so súťažami v duchu športových aktivít aristokracie a s ukážkami remesiel.
„V múzeu Kežmarského hradu pripravujeme aj výstavu venovanú Alojzovi Krupitzerovi, prvému chatárovi na Rysoch a na Kežmarskej chate. V pozostalosti tohto horolezca a chatára boli aj jeho obrazy, pretože bol zároveň aj amatérskym maliarom,“ vysvetlila Cintulová. Jeho obrazy budú tiež súčasťou výstavy.
Ďalšími výstavami si v múzeu pripomenú 30. výročie Karpatsko-nemeckého spolku na Slovensku, 30. výročie vyhlásenia mestskej pamiatkovej rezervácie v Kežmarku a v lete sa bude konať 30. ročník Európskeho ľudového remesla.
V programe hradu nebude ani tento rok chýbať Noc literatúry, Krížová cesta či Letné kino na hradnom nádvorí.
Slováci aj cudzinci
Pod Múzeum v Kežmarku patrí okrem hradu aj výstavná sieň na ulici MUDr. Alexandra, expozícia Meštianska bytová kultúra na Spiši na Hradnom námestí, ktorú tento rok čaká obnova, a expozícia veteránov.
Prvá písomná zmienka o Kežmarskom hrade pochádza z roku 1463, v roku 2018 ukončili jeho trojročnú opravu, ktorá si vyžiadala jeden milión eur.
Medzi pravidelných návštevníkov hradu patria okrem Slovákov aj Česi, Poliaci, Maďari, Ukrajinci, Rusi, Izraelčania, Angličania, Američania, Nemci, Taliani, Španieli a Francúzi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš