ŠTRBSKÉ PLESO. Ovzdušie pri Štrbskom plese je 29-násobne zdravšie ako ovzdušie v Bratislave a 12-násobne zdravšie ako ovzdušie v Prešove.
V tlačovej správe, ktorú zaslal Daniel Lešinský, to uviedlo Centrum pre trvaloudržateľné alternatívy (CEPTA).
Odborníci z občianskeho združenia to zistili počas výskumu, ktorý uskutočnili od 6. do 9. marca v Prešove, na Štrbskom plese, v Banskej Bystrici, Banskej Štiavnici a v Bratislave.
Prešov a Banská Bystrica takmer narovnako
V každej oblasti pritom skúmali v niekoľkých lokalitách hodnoty pevných nanočastíc v ovzduší.
Najmenšie hodnoty zaznamenali na Štrbskom plese.
Pri Chate pod Soliskom namerali 550 nanočastíc na centimeter kubický.
Pri skokanských mostíkoch zaznamenali 850 a v strede Štrbského plesa 1 175 nanočastíc.
Najväčšie znečistenie zaznamenali v Bratislave na križovatke Bajkalskej ulice s Trnavskou cestou, kde namerali 44 700 nanočastíc na centimeter kubický.
Na Štrkoveckom jazere zaznamenali vo večerných hodinách 16 100 pevných nanočastíc.
Na veľkej križovatke v Prešove bola zaznamenaná hodnota 24-tisíc nanočastíc a v garážach pod nákupným centrom v Banskej Bystrici 23-tisíc nanočastíc.
Na Kalvárii v Banskej Štiavnici namerali 1 400 nanočastíc.
V hotelovej izbe v Bratislave zaznamenali výskyt 5 700 tuhých nanočastíc.
V interiéri hotela tak bol vzduch znečistený približne desaťnásobne viac ako na Štrbskom plese.
Dánsky expert: Staré kotly a pece treba vyhodiť
Členom občianskeho združenia s výskumom pomáhal dánsky expert Kaare Press-Kristensen.
Ten vidí priestor pre zlepšenie najmä vo využívaní ekologickejších foriem tepelného hospodárstva.
„Najlepšou cestou na zlepšenie kvality ovzdušia na Slovensku je vyradenie starých kotlov a pecí, izolácia budov, inštalácia tepelných čerpadiel, solárnych panelov, systémov centrálneho zásobovania teplom alebo aspoň modernizácia kotlov a pecí. V mestách by sa mali zaviesť nízkoemisné zóny s požiadavkami na filtre, v prvom rade pre komerčné a verejné dieselové vozidlá ako aj podstatne lepšie podmienky pre cyklistov,” povedal Press-Kristensen.
CEPTA je občianske združenie, ktorého cieľom je presadzovanie trvalo udržateľných alternatív v praxi.
Medzi prioritné oblasti združenia patrí poľnohospodárstvo, rozvoj vidieka, pesticídy, odpadové hospodárstvo, voľnočasové aktivity a osveta smerujúca k rozvoju spoločnosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš