SPIŠ. Štát cez víkend pokračoval v testovaní obyvateľov marginalizovaných rómskych komunít na ochorenie Covid-19.
Pomocou vojenských lekárov ako prvú rómsku osadu testovali v piatok Jarovnice.
V sobotu sa realizovalo testovanie v obciach Smižany, Kecerovce, Doľany, Hrabušice, Zborov, Markušovce i v meste Trebišov.
Pri testovaní bola prítomná aj splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity Andrea Bučková, ktorá navštívila vybrané obce.
Bučková: Atmosféra absolútneho pokoja
„Dnes som začala v Doľanoch a všetko prebehlo v absolútnej atmosfére pokoja v prítomnosti starostu a všetkých pomáhajúcich profesií. Potom sme sa presunuli do Markušoviec a boli sme informovaní, že v Kecerovciach a v Smižanoch bol tiež absolútny pokoj. Ľudia spolupracujú a sú súčinní. Predstavitelia samospráv nám zatiaľ vychádzajú v ústrety a rovnako aj všetci, ktorí sú nejakým spôsobom do tejto situácie angažovaní. Naši vojenskí experti, ktorí tam sú a robia tie testy, tak vyhodnocujú, že je všetko v poriadku," uviedla Bučková v sobotu.
Splnomocnenkyňa dodala, že ide o lokality, ktoré sú v segregovanom prostredí, kde na mnohých miestach nemajú ľudia prístup k pitnej vode.
Žijú v dvojgeneračných bytoch a hlavne ich trápia civilizačné problémy ako tuberkulóza, hepatitída a kardiovaskulárne ochorenia.
„V prípade človeka, ktorý bude pozitívny na ochorenie Covid-19, tak my mu musíme umožniť, aby sa s tým ľahšie popasoval, pretože len takto sa to dá zvládnuť," myslí si Bučková.
Podľa nej rozhodujúcim krokom, ako bude prebiehať karanténa, sú výsledky testov.
„V zmysle uznesenia je informácia, že pokiaľ by bolo pozitívne otestovaných viac ako desať percent Rómov aj s príznakmi klinického ochorenia, bude osada uzavretá. My dúfame, že k tomu nedôjde," doplnila splnomocnenkyňa.
Ako prvú rómsku osadu testovali v piatok Jarovnice.
V sobotu pred ôsmou hodinou ráno pokračovalo testovanie v rómskej osade v Smižanoch v okrese Spišská Nová Ves.
V komunite, kde žije približne 2 700 ľudí, mali testovať 23 obyvateľov.
Testovanie prebiehalo v areáli Materskej školy na Zelenej ulici, teda priamo v rómskej osade.
Starostka informovala testovaných
Ako informovala starostka najväčšej obce na Slovensku Miroslava Szitová (KDH), obec zabezpečila technické vybavenie pri testovaní na základe zoznamu zo správy komunity.
V piatok informovala ľudí, korí sa majú testovania zúčastniť.
„Pri vstupe sa urobí identifikácia človeka, či ide naozaj o toho, ktorý sa nachádza na zozname. Vyplní dotazník s vojakmi a potom prebehne samostatný odber vzorky. Jednými dvermi prichádzajú testovaní ľudia a druhými vychádzajú von,“ uviedla starostka.

Na pôvodnom zozname bolo 20 ľudí.
Starostka dopísala ďalších troch, ktorí sa podľa nej vrátili zo zahraničia a sami sa prišli na úrad nahlásiť.
V areáli materskej školy dohľad nad testovaním zabezpečovali vojaci, štátni policajti, obecná polícia aj miestna občianska poriadková služba.
Podľa Szitovej osadníci, ktorí boli v piatok vyrozumení o testovaní, boli ústretoví.
Prisľúbili všetci prísť.
„Myslím si, že piatkové prvé testovanie v obciach na východe Slovenska a jeho pokojný priebeh zrejme pomohlo. Testovanie prvých ľudí aj u nás prebehlo pokojne,“ zdôraznila Szitová.
Systematickejšie testovanie by bolo na hraniciach
Testovanie v rómskych komunitách oceňuje.

Podľa nej by však systémovejším riešením bolo, ak by všetci, ktorí sa vracajú zo zahraničia, či už hromadne alebo jednotlivo, boli testovaní priamo na hraniciach.
A na dva či tri dni umiestnení do štátneho zariadenia, kým by neboli známe výsledky testov.
„Keď teraz ideme testovať tých, ktorí sa vrátili napríklad 12. marca, myslím, že je to už dosť neskoro. Nie je to celkom systémové riešenie. Pozitívne na testovaní je, že sa môžu zachytiť nositelia vírusu a môžu byť zachytení,“ dodala starostka.
Hrabušice
Starostka obce Hrabušice tvrdí, že Rómovia berú testovanie zodpovedne, i keď niekedy sa sťažujú, prečo tam musí byť armáda.
Obec má 2 521 obyvateľov a z toho 1 100 Rómov.
„Ja si myslím, že je to dobré aj z toho dôvodu, že Rómovia si musia uvedomiť, že je to o zodpovednosti a tú karanténu musia dodržiavať. Niekedy sú v tomto smere ľahostajní, ale verím, že práve takéto testovanie im ukáže, že túto situáciu netreba podceňovať. Na prípadnú karanténu má obec vyhradené priestory," uviedla starostka obce Jana Skokanová.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš