KEŽMAROK. Približne 2 800 metrov hlboký geotermálny vrt by mohol v priebehu tohto roka vzniknúť v južnej časti mesta Kežmarok.
Ak sa potvrdí predpoklad, že horúcej podzemnej vody je dostatok, mohla by podľa predbežných odhadov vykúriť 1 000 až 1 500 kežmarských domácností.
Podrobný návrh ekologickej formy vykurovania je aktuálne v procese EIA, teda posudzovania vplyvov na životné prostredie.
Od mesta do privátnych rúk
Za zámerom stojí firma Geovrt Kežmarok. Eseročku v roku 2018 založilo mesto Kežmarok, ktoré chcelo byť investorom.
Spoločnosť mala potrebné povolenia na vykonávanie hydrogeologického prieskumu vôd v prieskumnom území do roku 2023.
Samospráva vlani v októbri predala svoj stopercentný podiel kežmarskému podnikateľovi Jánovi Blaškovi.
Primátor Ján Ferenčák (Smer-SD), dnes už aj parlamentný poslanec, odpredaj do súkromných rúk vtedy zdôvodnil tým, že investovať do prieskumného vrtu 2 - 3 milióny eur je pre samosprávu rizikové a nikto negarantuje, že mesto narazí na termálnu vodu.
Doplnil tiež, že takúto investíciu nepodporí ani vláda a preto miestnym poslancom odporučil stopercentný mestský podiel investorovi predať.
Kežmarské zastupiteľstvo napokon schválilo predaj za 7 900 eur.
Jestvujúce siete
Podľa zámeru by sa geotermálny vrt mal realizovať v extraviláne mesta, najbližšie je k tomuto miestu Základná škola sv. Kríža.
Investor plánuje využívať už existujúce siete. Horúca voda by mala pretekať cez technologické vybavenie a potrubie až do jestvujúcich blokových kotolní na sídlisku Juh.
„Väčšina dotknutého územia je v súčasnosti využívaná ako medziblokové priestory v rámci sídliskovej zástavby,“ opisuje sa v projekte.
Vŕtanie počas troch mesiacov
Geotermálna voda, ktorá už vyhreje domácnosti, by mala byť vypúšťaná do povrchového toku rieky Ľubica.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš