KROMPACHY. Na Hornádskej ulici v Krompachoch v piatok už od rána za prísnych bezpečnostných opatrení prebiehalo vyplácanie sociálnych dávok a dôchodkov.
Ľudia v karanténe čakali na moste v rozostupoch.
K okienku k pracovníkom pošty pristupovali po jednom.
Dopoludnia do Krompách prišli minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (Sme rodina) a minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO).
Vyplácanie dávok potrvá v priebehu niekoľkých nasledujúcich dní.
Pracovníčky pošty v bezpečnostných oblekoch
Slovenská pošta (SP) postup a spôsob výplaty dôchodkov a sociálnych dávok koordinuje s príslušným lokálnym krízovým štábom v Spišskej Novej Vsi.
„V súčinnosti s ním sme začali s výplatou dôchodkov osôb v karanténe, ktorým štandardne vyplácame dôchodky na adresu. Ide celkovo o 113 osôb z Krompách, Bystrian a Žehry. Dôchodky budeme vyplácať štandardne až do 24. apríla, podľa dohodnutých splatností, čo je približne 15 osôb denne,“ priblížila hovorkyňa SP Iveta Dorčáková.
Spišskonovoveský krízový štáb zabezpečil pre výplatu dôchodkov, ako aj blížiacu sa výplatu sociálnych dávok, kontajnery mimo karanténnej zóny.
K nemu si stovky príjemcov dávok prichádzajú po jednom k okienku po svoje dávky.
„Kontajner je uzavretý a tak od okolitého prostredia odizolovane môže zamestnanec Slovenskej pošty cez okienko, ktoré je zabezpečené plexisklom, vydávať dôchodky a neskôr aj sociálne dávky. Naši zamestnanci sú vybavení ochrannými oblekmi, rukavicami, respirátormi a tvárovými štítmi,“ uviedol generálny riaditeľ SP Peter Helexa.
Pre zamestnancov je lokálnym krízovým štábom zabezpečená aj následná dekontaminácia prostredia.
Podľa ministra Doležala aj pracovníci pošty sú tí, ktorí pracujú v týchto časoch v prvej línii.
Aj pracovníčky na Hornádskej ulici, ktoré vyplácajú dávky v mobilnej poštovej jednotke, sú v prvej línii v snahe, aby sa eliminoval pohyb priamo na pobočkách pošty.
Ako nám povedali samotné zamestnankyne, takto dávky ešte nevyplácali.
„Vieme, že je nedostatok rúšok v tejto oblasti, a preto pre pracovníkov pošty v prvej línii sme s ministrom osobne zabezpečili na vlastné náklady asi 500 rúšok, ktoré tu teraz odovzdáme,“ doplnil štátny tajomník ministerstva dopravy Jaroslav Kmeť.
Ďalšie možnosti vyplácania dôchodkov
Od pondelka sa začínajú vydávať sociálne dávky aj na pobočkách pošty, kde bude dohliadať na výplatu i polícia.
Slovenská pošta vypláca seniorom dôchodky štandardne doručovateľom priamo domov na adresu, túto službu využíva 95 % seniorov.
Ak si želajú vyplatiť dôchodok na pošte, musia vypísať žiadosť o dispozičné služby k dôchodku, ktorú odovzdajú na príslušnej pobočke. Pre túto formu sa rozhodlo zvyšných 5 % seniorov.
„Hľadáme spôsoby, aj čo sa týka vyplácania dôchodkov, premýšľame nad spôsobom vyplácania cez tzv. plnomocenstvo, resp. prostredníctvom tretej osoby. Budeme hľadať riešenia, aby sme minimalizovali styk poštového personálu s dôchodcami, aby nedošlo k ohrozeniu výplaty dôchodkov,“ zdôraznil Doležal.
„Jedna oblasť je to, čo riešime z nášho pohľadu na pobočke a druhá, čo riešime pri doručovaní dôchodkov priamo na adresu. Som rád, že zákazníci dodržiavajú na pobočkách nariadenia a odporúčania,“ uviedol riaditeľ SP Helexa.
Pribudnú terminály na platbu a výber hotovosti
Ministri sa priamo na mieste dozvedali, aké požiadavky musia samosprávy v uzatvorených lokalitách riešiť. Samosprávam prisľúbili podať pomocnú ruku.
Jedným z nich je chýbajúca hotovosť či adresné doručenie potravinovej pomoci od rôznych dobrovoľníkov.
Ako uviedol prednosta Obecného úradu v Žehre Miloš Pacovský, potravinová pomoc, ktorá do uzatvorenej oblasti prúdi, vyvoláva vášne, najmä tá dobrovoľná. A nie vždy sa zabezpečí adresné doručenie do danej rodiny. Potom vznikajú malé potýčky.
Ako spresnila primátorka Krompách Iveta Rušinová (nezávislá), v rómskych osadách vznikalo napätie.
"Niekto dostane jeden liter mlieka a niekto dva. Keď donesú 15 litrov mlieka do lokality, kde je 800 ľudí, nech radšej nenosia - lepšie je to niekde sústrediť a odniesť naraz," dodala.
Ministri budú hľadať riešenia, aby sa adresné rozosielanie potravinovej pomoci zabezpečilo správne.
V súvislosti s prípadným nadmerným užívaním alkoholu v osadách po vyplatení sociálnych dávok povedal starosta Bystrian František Žiga (SRK), že ich miestne občianske poriadkové služby (MOPS) dostali pokyn, aby sa do osady nedostal žiaden alkohol.
"Podnikatelia, ktorí tam dovážajú tovar, to majú prísne zakázané," doplnil.
Podľa prednostu Pacovského sa situácia nedá ustriehnuť.
Minister Doležal potvrdil, že čoskoro by do karantenizovaných oblastí mali pribudnúť platobné terminály na platenie kartou či možnosť vybratia hotovosti.
„Ide najmä o ľudí z Anglicka, ktorí sú zvyknutí na takéto platby. V spolupráci so Slovenskou poštou sme našli spôsob a oni to ešte technicky doladia, aby mohli poskytovať všetky služby, a to aj na pobočkách,“ doplnil Pacovský.
Nakazená je aj pracovníčka mestského úradu
Podľa primátorky Krompách Ivety Rušinovej sa nákaza novým koronavírusom potvrdila aj u jednej z pracovníčok mestského úradu.
"Ľudia sa boja, keď vidia rómskeho občana, ktorý sa pohybuje v meste. Boja sa, že sú z tých uzavretých oblastí. Vznikajú zlé nálady," dodala s tým, že evidujú pokusy o únik z karanténnych oblastí aj počas noci.
(tasr)
Situácia v osadách je podľa policajného prezidenta pokojná
Situácia v rómskych osadách je v súvislosti s pandémiou koronavírusu momentálne pokojná.
Ako na sociálnej sieti uvádza Policajný zbor SR, skonštatoval to pri piatkovej návšteve osád na východnom Slovensku policajný prezident Milan Lučanský.
Ten osady navštívil spolu s ministrom vnútra Romanom Mikulcom (OĽaNO).
„Prišli sme sem preto, aby sme spoločne so Slovenskou poštou našli najbezpečnejšie riešenie počas vydávania sociálnych dávok od budúceho týždňa. Polícia bude pracovať podobne ako minulý mesiac. Spoločne s vojakmi budeme dozerať na rozostupy, používanie bezpečnostných pomôcok a najmä, aby nedošlo k porušeniu verejného poriadku," povedal Lučanský.
Dodal, že Rómovia si po dávky nepôjdu na poštu, ale využijú mobilné kancelárie v podobe unimobuniek.
Vláda SR v snahe o zastavenie šírenia koronavírusu rozhodla ešte pred veľkonočnými sviatkami o uzavretí piatich osád v okrese Spišská Nová Ves.
Konkrétne ide o tri lokality v rámci mesta Krompachy a obce Bystrany a Žehra.
(sita)
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš