KEŽMAROK. Nemocnici v Kežmarku pomáhajú dobrovoľníci z radov študentov.
„Vzhľadom na mimoriadne opatrenia, ktoré boli v zdravotníckych zariadeniach prijaté, sú potrebné aj väčšie personálne kapacity na zvládnutie zmenenej organizácie každodenného chodu nemocníc počas mimoriadneho režimu,“ uviedla Martina Pavlíková, hovorkyňa siete nemocníc Agel s tým, že jednou z možností, ako sa s touto situáciou vysporiadať, je aj nezištná pomoc zo strany dobrovoľníkov, prevažne z radov študentov medicíny a ošetrovateľstva.
V kežmarskej nemocnici Dr. Vojtecha Alexandra, ktorá je členom skupiny Agel, už ôsmi dobrovoľníci prikladajú ruku k dielu a okrem získania cenných skúseností pomáhajú personálu zvládať nápor, ktorý táto aktuálna epidemiologická situácia prináša.
Motivuje ich túžba pomáhať
Dobrovoľníci v kežmarskej nemocnici vypomáhajú zdravotníkom na tri zmeny po osem hodín, pracujú spolu so sestrou.
„Dobrovoľníka som sa rozhodol robiť, pretože som chcel pomôcť momentálne vyťaženému zdravotníctvu, ktoré sužuje prebiehajúce pandémia. Hoci je u nás stav miernejší, zdravotníci a zdravotnícke zariadenia musia byť v každej chvíli pripravení na to, že sa situácia môže zhoršiť. Preto sa snažím čo najviac pomôcť a odľahčiť ich vyťaženie najviac, ako môžem,“ povedal študent medicíny Eduard Pupala.

Pripojila sa k nemu aj kolegyňa, dobrovoľníčka Milada Oprendeková, ktorá je študentkou pôrodnej asistencie.
„Stále som chcela pomáhať ľuďom a motivovalo ma to, že môžem byť na seba hrdá, že robím niečo prospešné,“ povedala.
Barbora Janíková, ktorá študuje medicínu, nad touto ponukou tiež neváhala.
„Motiváciou mi bol pocit, že som pre zlepšenie tejto situácie urobila aspoň niečo, cítila som potrebu pomôcť aspoň takýmto spôsobom. Kežmarskú nemocnicu som si vybrala, pretože tu nielen žijem, ale pracujú tu aj moji rodičia,“ vysvetlila.
Ďalší študent medicíny, ktorý sa rozhodol priložiť ruku k dielu, Martin Vanečko, dodal, že ide aj o veľkú skúsenosť.
„Epidemiologická situácia ma donútila vrátiť sa zo zahraničných štúdií späť na Slovensko. Okamžite som smeroval do rodného kraja, do Kežmarku. Som nadmieru spokojný s organizáciou a veľmi milo prekvapený priateľským a kolegiálnym prístupom,“ priblížil.
Pomoc pre nemocnicu, skúsenosti pre študentov
Všetci dobrovoľníci pomáhajú kežmarskému personálu na mieste prvého kontaktu, teda pri triáži.
Merajú pacientom teplotu a pomáhajú vypĺňať dotazníky s epidemiologickou anamnézou.
Zároveň sa zhodujú v jednom, že aj napriek blížiacemu sa skúškovému obdobiu a množstvu zadaní a prác svoju dobrovoľnícku činnosť neľutujú, naopak, robia to veľmi radi.
Vedenie kežmarskej Nemocnice Dr. Vojtecha Alexandra túto pomoc oceňuje.
„Naša nemocnica uvítala nezištnú pomoc dobrovoľníkov, ktorí sa sami rozhodli pomáhať nielen zdravotníckym pracovníkom, ale hlavne pacientom. Vzhľadom na mimoriadne hygienicko-epidemiologické opatrenia je enormne zvýšená psychická a fyzická záťaž na zdravotníckych pracovníkov, ktorí popri bežnom poskytovaní zdravotnej starostlivosti na oddeleniach a ambulanciách, sú zaradení aj do nepretržitých služieb pri triáži pacientov. Pre nás je to nenahraditeľná pomoc a pre dobrovoľníkov možnosť získať praktické skúsenosti. V tejto mimoriadnej situácii si vážime každú formu pomoci a teší nás, že sa naši dobrovoľníci zapojili do tohto procesu,“ povedala Janka Bartková, námestníčka riaditeľa nemocnice.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš