ŠTRBA. V Kultúrnom dome v Štrbe sa v utorok uskutočnilo verejné prerokovanie návrhu Zmien a doplnkov č. 2 Územného plánu obce Štrba s odborným výkladom spracovateľa.

Vzhľadom na opatrenia, prijaté v súvislosti so zamedzením šírenia pandémie Covid-19, sa celé podujatie konalo za zvýšených bezpečnostných a hygienických opatrení.
Obmedzená bola aj kapacita rokovacej sály, do ktorej sa dostalo len približne 50 ľudí, z toho viac ako tri pätiny boli pôvodne určené pre pozvané inštitúcie a organizácie, ktorých sa prerokovanie týka.
„Ide o verejné prerokovanie v zmysle zákona o územnom plánovaní, kde sú pozvané štátne inštitúcie a orgány a odborné organizácie, ktoré sa k tomu majú vyjadriť. Nie je to verejné prerokovanie v zmysle zhromaždenia. Tento proces ešte nenastal. Takéto stretnutia sa ešte len uskutočnia. Verejné prerokovanie je povinný postup. Klasické stretnutie s obyvateľmi v zmysle zákona o obecnom zriadení sa ešte len bude diať,“ uviedol Štefan Bieľak z Obecného úradu v Štrbe.
Švorc: Nezodpovedná a chaotická akcia
Aj keď utorkové verejné prerokovanie nebolo určené pre verejnosť, do sály sa dostalo aj niekoľko obyvateľov obce Štrba, ktorí prišli vyjadriť svoj názor na prerokovávaný návrh zmien a doplnkov územného plánu.
Hoci sa zmeny týkajú celého katastra, vrátane Štrby a Tatranskej Štrby, najväčšia pozornosť sa sústredila na Štrbské Pleso, kde je podľa návrhu zapracovaných viacero nových aktivít, vrátane nových lanoviek, zjazdovky, poschodového parkoviska či nájomného bytového domu.

„Ako občan vnímam dnešnú akciu ako nezodpovednú a chaotickú, lebo neviem, či ide o verejné prerokovanie alebo o prerokovanie s dotknutými organizáciami. Bez ohľadu na to organizovať takúto akciu v tomto období pandémie, keď sú prijaté určité reštriktívne opatrenia, je nezodpovedné. Prečo tak rýchlo? Prečo tak okamžite sa musí všetko prejednávať? Kto alebo čo tlačí, že to musí byť už teraz? Odkladajú olympijské hry, ale v Štrbe sa zhromaždenie k prejednávaniu takej vážnej veci musí uskutočniť, aj keby sme mali pokapať ako muchy,“ rozhorčil sa obyvateľ Štrby a dlhoročný šéf dobrovoľných záchranárov vo Vysokých Tatrách Jaroslav Švorc.
K samotnému návrhu zmien a doplnkov územného plánu Švorc uviedol, že vývoj sa nedá zastaviť a rozvoj je nevyhnutný, vrátane Štrbského Plesa, ale nie takouto cestou.
Výhrady má najmä k plánom výstavby apartmánových bytov, hoci už teraz táto lokalita zápasí s dopravnými problémami.
Výhrady má aj k novým lanovkám a zjazdovkám.
Proti lanovke sú aj urbarialisti
S novou kabínkovou lanovkou, ktorá by mala spojiť súčasné centrálne parkovisko s medzistanicou pri bývalom Heliose až so športovým areálom, majú problém aj členovia Pozemkového spoločenstva Urbár Štrba, ktorí sú vlastníkmi väčšiny pozemkov na Štrbskom Plese.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš