VYŠNÉ RUŽBACHY. Kúpalisko vo Vyšných Ružbachoch (okres Stará Ľubovňa), ktoré je súčasťou areálu kúpeľov, pre túto sezónu neotvorili.
Dôvodom je aj aktuálna epidemiologická situácia s ochorením Covid-19.
Keďže v kúpeľoch platia sprísnené hygienické opatrenia, prítomnosť verejnosti by mohla zvýšiť riziko zanesenia nákazy medzi návštevníkov kúpeľov.
V horúcich letných dňoch však pribúda kúpajúcich sa v travertínovom jazierku – kráteri, kde je kúpanie zakázané.
Ľudia to však dlhodobo nerešpektujú.
Jazierko je súčasťou areálu kúpeľov, ktoré ho spravujú.
Unikátny minerálny kráter
Ako zdôraznil riaditeľ Kúpeľov Vyšné Ružbachy a. s. Milan Hlinka, kráter je prírodný útvar, ktorému trvalo dlho, kým sa vytvoril do dnešnej podoby.
Je napájaný nepretržite výverom z hĺbky zhruba 26 metrov. Výdatnosť je 7,5 litra za sekundu.
Ide o prírodnú minerálnu vodu s teplotou 22 až 23 stupňov.
„Nie je určený na kúpanie. Slúži všetkým návštevníkom ako unikátny prírodný úkaz. Preto apelujem na všetkých návštevníkov kúpeľov, aby si ho pozreli, pokochali sa, potešili, ale aby ho nepoškodzovali, zachovali aj pre budúce generácie. Jednoducho, aby v kráteri neplávali. Nie je to vhodné aj vzhľadom na udržateľnosť a ochranu tohto travertínového jazierka,“ uviedol Hlinka.
Upozornil na to, že ľudia si tu rokmi zvykli chodiť a kúpať sa.
„Bolo to dané historicky. Ani gróf Zamoyski sa tu nezakazoval kúpať. My nemôžeme striktne zamedziť vstupu a kúpaniu sa, ale apelujeme na ľudí, aby k tomu pristupovali s citom a tak, ako sa patrí,“ zdôraznil riaditeľ kúpeľov.
Dochádza k poškodeniu priestoru krátera
Pri kráteri sú osadené tabule s upozornením na zákaz kúpania sa a na prístup k valu krátera len na vlastnú zodpovednosť.
Najnovšie pribudli aj tabule so zákazom kúpania sa z dôvodu epidemiologickej prevencie. Ani tie však ľudia nerešpektujú.
Podľa Hlinku i oplotenie krátera ľudia každoročne poškodzujú napriek tomu, že priestor je monitorovaný kamerami.
„Dlhodobo dochádza k poškodeniu priestoru až devastácii. Nesnažíme sa lepšie správanie vynútiť nejakými silnejšími prostriedkami, skôr edukáciou, vysvetľovaním, presviedčaním a apelom na ľudí. Verím, že v tomto úsilí budeme nakoniec úspešní a verejnosť si to uvedomí a bude rešpektovať nastavené pravidlá,“ doplnil Hlinka.
Jazierko je unikát
Zhustený pohyb ľudí pri travertínovom jazierku najmä počas horúcich dní je rizikom aj z hľadiska epidemiologickej situácie a možného šírenia nového koronavírusu.
V ostatnom čase dokonca zaznievajú hlasy, že by sa z dôvodu ochrany klientov kúpeľov malo jazierko vypustiť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš