VYSOKÉ TATRY. Mesto Vysoké Tatry dlhodobo upozorňuje na problém s medveďou populáciou.
Kým v roku 2009 bolo zaznamenaných 48 stretnutí človeka s medveďom, minulý rok ich bolo 959.

Samospráva požiadala Ministerstvo životného prostredia SR o ochranný odstrel, ten však odmietli. Informovala o tom hovorkyňa mesta Daniela Birková.
Po skúsenostiach z minulých rokov samospráva navrhuje opatrenia skôr, ako dôjde k nebezpečnému stretu.
„Na jeseň, keď začnú medvede schádzať bližšie k obydliam a ohrozovať život a bezpečnosť domácich, bude neskoro robiť akékoľvek opatrenia," uviedla Birková s tým, že v lete je situácia pokojná a nik ju teda nerieši.
„Nehovoríme iba o odstrele, za tie roky sa mohla situácia s medveďmi žijúcimi v tesnej blízkosti ľudí aspoň zmierniť," doplnila.
Mesto už vybudovalo kontajnerové staničky, elektrické ohrady na cintorínoch a pri bytových domoch, a žiada ministerstvo najmä o riešenie dlhodobej situácie.
„Znova pozývame ministra životného prostredia SR, aby navštívil naše mesto, prešiel si problémové miesta a pokúsil sa riešiť situáciu," dodala Birková.
Rezort: Problémom je odpad
Pohyb medveďa hnedého v meste Vysoké Tatry súvisí s ľahko dostupným komunálnym odpadom.

Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR eviduje na území mesta 115 nezabezpečených stojísk odpadu.
Informácie poskytli z odboru komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR. Reagovali tak na tvrdenia mesta Vysoké Tatry.
"Štátni ochranári zo zásahového tímu v tejto veci komunikujú s mestom Vysoké Tatry. Komplexné a dôkladné zabezpečenie komunálneho odpadu je kľúčovým koncepčným riešením, pri ktorom existuje predpoklad, že sa podstatným spôsobom zníži počet výskytov medveďa hnedého v intravilánoch a v bezprostrednom okolí tatranských osád," uviedli z odboru komunikácie MŽP.
Budaj poľovačky na medvede nechce
Ešte začiatkom júna 2020 doručili na envirorezort žiadosť mesta Vysoké Tatry o ochranný odstrel piatich medveďov.
Odbor štátnej správy ochrany prírody a krajiny ministerstva životného prostredia nepovolil mestu výnimku na ich usmrtenie.
Žiadosť postúpili na priame vybavenie zásahovému tímu ŠOP SR, ktorý zhodnotil reálny stav v území a navrhol mestu opatrenia na elimináciu pohybu medveďa hnedého.
Envirorezort upozorňuje, že medveď hnedý je chránený živočích v zmysle slovenskej a európskej legislatívy.
V súvislosti s ich odstrelom v Tatrách minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) v minulosti zdôraznil, že na tatranské medvede sa poľovať nebude.
"Chceme ich aj naďalej chrániť a považujem ich za národné bohatstvo," skonštatoval.
Samosprávy, v katastri ktorých sa vyskytujú dravé šelmy, sú podľa ministerstva povinné zabezpečiť dôslednú ochranu odpadových kontajnerov, aby sa vylúčilo akékoľvek prilákanie medveďov na zvyšky potravín.
"Rezort životného prostredia podporil dôkladné zabezpečenie kontajnerových stojísk aj finančne. Napríklad na ich vybudovanie v Tatrách prispel sumou 1,4 milióna eur," zdôraznili z odboru komunikácie MŽP.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš