MARKUŠOVCE. V obci Markušovce v okrese Spišská Nová Ves majú obyvatelia obecných bytov nainštalované staré vodomery. Niektoré majú viac ako pätnásť rokov.
Zákon hovorí, že meradlá na studenú vodu by mali byť ciachované po piatich rokoch.
Na problém upozornili samotní obyvatelia, ktorým dokonca nebola ani faktúrovaná studená voda, hoci ju reálne spotrebovávajú.
Iným sa zasa nepáčili rozdielne sumy za skutočne spotrebovanú a fakturovanú vodu.
Pochybenia potvrdil aj Slovenský metrologický inšpektorát (SMI), pracovisko Košice.
Inšpektori preverili niekoľko vodomerov
Vladimír Filinský (Spolu) je poslancom obecného zastupiteľstva v Markušovciach.
Z dlhoročných pracovných skúseností v oblasti správy bytov ovláda problematiku vodomerov, ich fungovania a výpočtu spotreby vody.
Na nezrovnalosti upozornil Slovenský metrologický inšpektorát.
„Ako občan, aj v zastúpení ďalších nespokojných ľudí, som podal podnet na preverenie meradiel pre studenú vodu pre obytné domy v obci. V našej obci dochádza k viacerým nesprávnym postupom a oblasť vodomerov je jednou z nich,“ uviedol Filinský.
Pracovníci SMI prišli do Markušoviec a urobili kontrolu na jednej ulici v troch bytových domoch.
„Skontrolovali asi dvanásť meračov, na základe ktorých obec ľuďom fakturuje za studenú vodu za jeden rok. Ide o vodomery z rokov 2004, 2005 či 2009. Legislatíva pritom hovorí o ciachovaní vodomerov každých päť rokov. Takže si viete predstaviť, ako hlboko obec porušuje zákon,“ zdôraznil Filinský.
Ten má k dispozícií aj oficiálnu odpoveď SMI, ktorý porušenie zákona potvrdil a obci nariadil vykonať potrebné opatrenia. Podnet inšpektorát označil ako opodstatnený a odstúpil ho na riaditeľstvo SMI v Bratislave, kde sa bude rozhodovať o ďalšom konaní.
Obec podľa poslancov prichádza o peniaze
Kontrola sa podľa Filinského uskutočnila len vo vybratých domácnostiach.
Koľkých bytov sa tento problém týka, to bude zrejmé až z evidencie na obecnom úrade.
„Úrad by mal viesť agendu, v akých intervaloch sa vodomery menili. Či ide o všetkých 450 domácností alebo nie. Je potrebná dôsledná kontrola evidencie,“ uviedol Filinský.
Podľa poslancov obec takýmto nezodpovedným prístupom prichádzala o peniaze, keďže vodovod je obecný.
„Občania by mohli pokojne urobiť to, že keď im príde faktúra za studenú vodu za celý rok 2020, vrátia ju na obec s tým, že spotreba studenej vody im bola účtovaná na základe starého vodomeru a tak obci nezaplatia a budú faktúru reklamovať,“ vysvetlil Filinský.
„Sú dokonca domácnosti, kde vodomery ani nemajú. A sú aj také, kde vodu odoberajú a za ňu neplatia. Dokonca boli aj prípady, kedy si samotní obyvatelia žiadali od obce fakturovať za spotrebovanú vodu, lebo za ňu neplatia. Oberáme sa o peniaze, ktoré by mohli poslúžiť celej obci. A to nehovorím o tom, že máme ďaleko najnižšiu cenu. Za kubík vody platíme tridsať centov,“ doplnil Filinský.
Faktúry nesedeli, niektorí za vodu neplatili
Ako uviedla ďalšia poslankyňa Alžbeta Franková (nezávislá), problém sa prevalil po poslednom vyúčtovaní za vodu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš