GELNICA, TURZOV. Historické fotografie ukazujú, že jazero Turzov patrilo za Rakúsko-Uhorska medzi top kúpeľné strediská.

Schádzala sa tam šľachtická smotánka i bežný ľud, k jazeru cestovali aj hostia z Budapešti.
Liečili si choroby horných a dolných dýchacích ciest a nervové ochorenia.
V okolí jazera boli kedysi ubytovacie vily, kúpeľný dom a reštaurácia. Väčšina z nich bola postavená koncom 19. a začiatkom 20. storočia.
Vodnú hladinu brázdili člnky, v kúpeľoch sa konali povestné Anna-bály za vyhrávania cigánskej kapely, koncerty, nechýbali kolkáreň a tenisové kurty.
Ako gelnické Tatry
V súčasnosti je táto lokalita, asi dva a pol kilometra severozápadne od mesta Gelnica, čiernym miestom na turistickej mape. Z jej slávy sa nezachovalo nič.

Z pôvodných objektov stoja už len štyri. Všetky sú v žalostnom stave. Kúpeľný dom Pionier ako aj samotné jazero sú pritom pamiatkovo chránené.
Návštevníci, ktorí dnes prídu k Turzovskému jazeru ukrytému v lese, mu často dávajú prezývku malé Štrbské pleso. Jeho voda je chladná a rovnako priezračná ako tatranské plesá.
Brehy vodnej plochy obkolesenej lesom pravidelne navštevujú obyvatelia Gelnice i chalupári.
„Keby toto videli naši dedovia, tak by zaplakali,“ hovorí s pohľadom upretým na jednu zo schátraných budov miestny obyvateľ, ktorý sa k jazeru, tak ako mnohí iní, prišiel vykúpať začiatkom septembra.
Dobrovoľne kosia, čistia od odpadkov
Gelničan si z detstva pamätá, že objekty slúžili v komunistických časoch ako ozdravovne, neskôr škola v prírode, bývali v nich žiaci počas lyžiarskych výcvikov.
„V čase epidémie žltačky tam boli chorí v karanténe. Škoda, že to muselo zájsť takto ďaleko a predali to súkromníkovi,“ hodnotí.

Patrí k dobrovoľníkom, ktorí pri brehoch kosia, čistia ich od odpadkov a postavili tam provizórnu prezliekaciu kabínku.
Návštevníkov tejto lokality neodradí ani informácia, že ide o súkromný pozemok alebo tabuľa, kde sa píše, že kúpanie je možné len na vlastnú zodpovednosť.
Začiatok konca Turzovských kúpeľov sa začal písať v roku 2008, keď jeho vlastník, Košický samosprávny kraj, Školu v prírode Gelnica – Turzov zrušil. Vyššiemu územnému celku vtedy šéfoval Zdenko Trebuľa (Smer).
Nenašli eurofondy, rozhodli o predaji
Župa o niečo neskôr vyhlásila, že je pre ňu tento majetok zbytočný, areál označila za neperspektívny, ktorý nebude vedieť zrekonštruovať za vlastné peniaze.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš