VYSOKÉ TATRY. Hlavnou príčinou zachádzania medveďov do intravilánu mesta Vysoké Tatry je ich premnoženie.

Radnica argumentuje tým, že optimálny počet medveďov na území Tatranského národného parku (TANAP) bol podľa štúdií a odbornej literatúry stanovený na 42.
Pri sčítaní v roku 2012 však bolo v správe TANAP-u zaznamenaných 134 jedincov a odvtedy sa ich počet ešte dvoj až trojnásobne zvýšil.
„Denne nás medvede ohrozujú na sídliskách, v okolí záhrad a sme presvedčení, že zásahový tím situáciu nemonitoruje dosť efektívne. Domnievame sa, že samotné monitorovanie v súčasnej situácii nestačí. Hlavnou príčinou pohybu medveďa v intraviláne mesta je podľa nášho názoru fakt, že je premnožený,“ ozrejmila hovorkyňa mesta Daniela Birková.
Problém s medveďmi riešia
Mesto Vysoké Tatry odmieta, že by nespolupracovalo so Štátnou ochranou prírody (ŠOP) či inými orgánmi štátnej správy.
Uviedlo, že problém rieši už dlhodobo rôznymi spôsobmi a informuje verejné inštitúcie.
Rovnako údajne robí aj opatrenia ako inštaláciu elektrických ohradníkov, staničiek či spolupracuje na nových zabezpečeniach kontajnerových stojísk.
Aj napriek tomu medvede stále atakujú intravilán mesta Vysoké Tatry.
Problém podľa mesta pomáha riešiť aj mestská polícia, ktorá zasahuje a v prípade hlásení vykonáva výjazdy k nahláseným výskytom medveďa od občanov.
ŠOP: Mesto nespolupracuje
Vedenie mesta Vysoké Tatry svojím stanoviskom reagovalo na list, v ktorom riaditeľ ŠOP Dušan Karaska vyzval primátora Vysokých Tatier Jána Mokoša (nezávislý), aby bezodkladne riešil uvedenú situáciu.
Karaska v liste napísal, že Vysoké Tatry dlhodobo zanedbávajú svoje povinnosti vyplývajúce zo zákona o odpadoch a vedenie mesta znemožňuje účinné zvládnutie problematiky výskytu medveďa hnedého v intravilánoch tatranských osád.
Podľa Karasku zároveň vedenie mesta nespolupracuje so zásahovým tímom medveďa hnedého a nepodporuje jeho aktivity.
Karaska za hlavnú príčinu častej prítomnosti medveďov v blízkosti ľudských obydlí označil nedostatočné zabezpečenie kontajnerových stojísk, ktoré medvede navštevujú kvôli potrave.
Podnet na nezabezpečený odpad
Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) eviduje podnet od ŠOP SR týkajúci sa nezabezpečenia komunálneho odpadu pred prístupom medveďa hnedého vo Vysokých Tatrách z júla.
„V súčasnosti prebieha šetrenie uvedeného podnetu, pričom inšpekcia spolupracuje v tejto veci so zástupcami ŠOP SR. Keďže šetrenie podnetu k dnešnému dňu nie je ukončené, nie je možné v tejto veci poskytnúť bližšie informácie," uviedla Tamara Lesná zo SIŽP.
Ľudia žiadajú odstrel
K situácii sa vyjadril aj minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO), ktorý ocenil nasadenie pracovníkov ŠOP.
„Veľmi si vážim zodpovednú prácu orgánov ochrany prírody v rámci zaistenia bezpečnosti obyvateľstva a majetku. Základom prevencie a dlhodobého riešenia problému však vždy bude prístup obcí," podotkol.
Začiatkom októbra sa na nočnom zásahu ŠOP SR zúčastnil aj štátny tajomník envirorezortu Michal Kiča, ktorý tiež poukazuje na dôkladné zabezpečenie kontajnerových stojísk.
„Pri stretnutí s medveďom ľudia okamžite žiadajú odstrel tejto vzácnej a chránenej šelmy, ktorá nie z vlastnej viny stratila plachosť. Veď kto by neprijal pozvánku na výdatnú hostinu? Riešenie je pritom veľmi jednoduché," povedal Kiča.
V mesiaci október bolo nahlásených mestskej polícii vo Vysokých Tatrách 76 výskytov medveďa hnedého a 11 výjazdov. V septembri to bolo 134 výskytov a 21 výjazdov.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš