STARÁ ĽUBOVŇA. Ľubovnianske múzeum aktuálne pracuje na dvoch projektoch pre znevýhodnené skupiny obyvateľstva.
Ako uviedla múzejná pedagogička Otília Barlíková, prvým je sprístupnenie skanzenu a jednej z dreveníc na praktické vzdelávacie aktivity osobám s autizmom.
Druhý projekt priblíži život na hrade v priebehu storočí prostredníctvom ilustrovaných rozprávok pre nevidiacich, slabozrakých a nepočujúcich.
"Tohto roku sme boli úspešnými žiadateľmi v grantovom systéme Ministerstva kultúry SR, z ktorého sme na tieto projekty získali takmer 11 000 eur," ozrejmila Barlíková s tým, že práce na týchto dvoch projektov už začali a dokončené budú do konca roku 2020.
Vizuálna cesta
Ako ďalej priblížila, osoby s autizmom potrebujú mať vopred pripravený plán návštevy, ktorá ich čaká.
Preto je nutné vyfotografovať prostredie ľubovnianskeho skanzenu.
Tieto fotografie zobrazujúce vizuálnu cestu pre návštevníka s autizmom budú v správnom poradí umiestnené na webovej stránke múzea.
Vďaka tomu si budú môcť návštevu skanzenu naplánovať aj iné školy a zariadenia. Osobám s autizmom podľa Barlíkovej pripravia aj tvorivé dielne, kde si môžu vyskúšať tradičné remeselné činnosti.
Na tieto účely bude sprístupnená jedna drevenica v skanzene. Projekt je vytvorený pod odborným dohľadom pracovníkov Špeciálnej základnej školy sv. Anny zo Starej Ľubovne, ktorá sa vo svojom zariadení venuje práve takýmto klientom.
Jasná tlač a Braillovo písmo
Druhý projekt predstavuje sprístupnenie hradu Ľubovňa pre osoby s poruchami zraku a sluchu.
"Súčasťou celého projektu je aj úprava popisov v expozíciách hradu metódou jasnej tlače, aby boli ľahko čitateľné nielen pre slabozrakých, ale aj pre bežných návštevníkov. Expozície budú tiež doplnené o haptické modely zbierkových predmetov vystavených na hrade a doplnené popismi v Braillovom písme," vysvetlil riaditeľ Ľubovnianskeho múzea Dalibor Mikulík.
Rozprávka pre nevidiacich a nepočujúcich
Múzeum v rámci tohto projektu pripravuje ilustrovanú rozprávku pre nevidiacich a nepočujúcich.
Tá má priblížiť život vojakov, pivovarníkov, kuchárov, komorných a ďalších ľudí, ktorí žili na hrade.
Rozprávka bude premietaná ako súčasť expozície stavebníctva na hrade Ľubovňa.
"Pre nevidiacich bude rozprávka komentovaná hovoreným slovom, pre nepočujúcich sme pristúpili k použitiu titulkov," doplnil riaditeľ.
Ľubovnianske múzeum pokračuje v úspešných projektoch debarierizácie hradu a skanzenu.
Už od roku 2011 sprístupňuje hrad a skanzen znevýhodneným skupinám obyvateľstva.
Za doterajšiu činnosť bolo ocenené už dvakrát hlavnou cenou celonárodnej súťaže Slovensko bez bariér.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš