STARÁ ĽUBOVŇA. Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR nemá kompetencie konať v prípade Základnej školy (ZŠ) Podsadek v Starej Ľubovni.
Uviedol to rezort s tým, že od Nadácie Zastavme korupciu dostal podnet na preverenie pomerov na danej škole.
Ministerstvo sa podaním zaoberalo a ku všetkým jeho bodom poskytlo odporúčanie v zmysle platnej legislatívy.
Nadácia a Slovenská komora učiteľov (SKU) 16. novembra informovali o podaní podnetu na Okresnú prokuratúru Stará Ľubovňa aj v súvislosti s výberovým konaním na riaditeľa školy.
Prokuratúra by mala preskúmať zákonnosť správnych aktov a postup vedenia mesta ako zriaďovateľa školy.
Zamenili sa koncepcie kandidátok na riaditeľku
Základnú školu Podsadek naďalej riadi pôvodná riaditeľka, aj keď v júni 2019 z výberového konania vzišla nová.

Primátor mesta Ľuboš Tomko (nezávislý) víťaznú kandidátku nevymenoval z dôvodu, že tesne pred ich vypočutím sa zamenili ich koncepcie o rozvoji školy.
Nadácia aj komora učiteľov zároveň upozornili aj na nedávny súdny spor pre odvolanie dvoch učiteliek z rady školy.
Tie boli odvolané minulý rok uprostred letných prázdnin za neštandardných okolností.
Xénia Makarová z nadácie uviedla, že v čase zákazu vychádzania a prísnych obmedzení pre pandémiu koronavírusu bola na škole voľba nových členov do rady školy spomedzi pedagogických pracovníkov.
Dodala, že mesto na ich infožiadosť, či sa voľba nemohla uskutočniť inokedy, neodpovedalo.
Aj bez výberového konania
Ministerstvo podotklo, že podľa zákona o výkone práce vo verejnom záujme možno voľné miesto vedúceho zamestnanca obsadiť aj bez výberového konania, a to aj vtedy, ak nebolo úspešné.
„Obsadenie miesta vedúceho zamestnanca predmetným spôsobom je však časovo ohraničené dobou šesť mesiacov. Táto doba je stanovená predovšetkým ako určité prechodné obdobie, počas ktorého by malo byť zrealizované výberové konanie a voľné miesto vedúceho zamestnanca riadne obsadené,“ konštatovalo.
Práv sa môže domáhať na súde
Rezort uznal, že v praxi sa môžu vyskytnúť prípady, keď nie je reálne obsadiť miesto vedúceho ani počas daného obdobia.
Zákon podľa ministerstva vyslovene nezakazuje, aby zamestnanec nebol poverený funkciou vedúceho aj opakovane.
Ministerstvo však zároveň dodalo, že je potrebné brať do úvahy zmysel a cieľ tohto ustanovenia a využiť predmetnú možnosť iba v odôvodnenom a výnimočnom prípade.
V prípade výberového konania mohla podľa ministerstva konať aj uchádzačka, ktorá sa cíti byť poškodená v dôsledku jeho podmienok.
Objasňuje, že svojich práv sa môže domáhať na súde vrátane primeranej náhrady nemajetkovej ujmy.
Ďalšie problémy na škole
Nadácia Zastavme korupciu poukazuje v podnete prokuratúre aj na podozrenie, že vedenie mesta je v konflikte záujmov, keďže mestský poslanec zabezpečuje pre školu suché obedy a jeho manželka bola donedávna na škole zástupkyňou.
ZŠ Podsadek navštevujú rómske deti, pričom od minulého školského roka na nej pribudlo nadštandardne veľa prípadov preradení žiakov do špeciálnych tried, tvrdí nadácia.
Komora učiteľov uviedla, že dlhodobo presadzuje, aby sa pri výberových konaniach zverejňovali koncepcie o rozvoji školy všetkých kandidátov na riaditeľa, aby aj verejnosť mala šancu objektívne posúdiť kvality uchádzačov.
Práve zámena koncepcií v prípade dvoch uchádzačiek na riaditeľku ZŠ Podsadek tesne pred ich vypočutím bola dôvodom, prečo primátor nevymenoval víťaznú kandidátku.
Nadácia minulý rok informovala aj o rozhodnutí krajskej prokuratúry v Prešove, podľa ktorého mesto Humenné pod vedením exprimátorky Jany Vaľovej (Smer-SD) porušilo zákon, keď poverovalo riaditeľov škôl ich vedením bez vyhlásenia riadneho výberového konania.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš