Korzár logo Korzár Spiš
Streda, 7. jún, 2023 | Meniny má Róbert

Na boj proti korone dali závratnú sumu. NKÚ: Starosta pochybil

Okresný úrad rozhodol, že aj tak vyše 140-tisíc eur Markušovciam preplatí.

Okresný úrad v Spišskej Novej Vsi schválil preplatenie koronavýdavkov obci Markušovce. Okresný úrad v Spišskej Novej Vsi schválil preplatenie koronavýdavkov obci Markušovce. (Zdroj: Mária Šimoňáková)

MARKUŠOVCE. Starosta Markušoviec (okres Spišská Nová Ves) ešte počas prvej vlny koronavírusu minul na protiepidemické opatrenia závratnú sumu.

Za vyše 140-tisíc eur nakúpil množstvo materiálu.

Urobil tak bez vedomia poslancov obecného zastupiteľstva, na ktorých podnet sa vecou začali zaoberať polícia aj prokuratúra.

Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) im dal pred časom za pravdu a okrem iného konštatoval, že starosta pochybil pri správe cudzieho majetku.

I napriek týmto skutočnostiam obec tieto výdavky bude mať od štátu preplatené.

SkryťVypnúť reklamu

Rozhodnutie prišlo z Okresného úradu v Spišskej Novej Vsi. Ten argumentuje oprávnenými výdavkami, aj škrtaním neoprávnených z nich.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nové šijacie stroje, kilometre látky, kamery

Obecní poslanci sú presvedčení, že starosta Marek Virágh (nezávislý) míňal peniaze nehospodárne a neefektívne nakladal s majetkom obce.

V obci pritom počas prvej vlny koronavírusu nezaznamenali ani jeden prípad ochorenia Covid-19.

Súvisiaci článok Starosta Markušoviec minul na koronaopatrenia závratnú sumu Čítajte 

Ako už Korzár informoval, faktúry, ktoré pred časom obecný úrad zverejnil na svojom webe, dosiahli 127-tisíc eur.

Poslanci predpokladali, že táto suma narastie až k 200-tisíc eurám.

V obci za ne ušili 35-tisíc rúšok pri počte 4500 obyvateľov.

Za prácu obec dala 52-tisíc eur, za materiál 20-tisíc.

Na stráženie rómskych lokalít išlo z obecnej kasy ďalších 32-tisíc eur.

SkryťVypnúť reklamu

Obec kúpila šijacie stroje, 60 nožníc, 82 ochranných štítov, kilometre plátna, 37 kilometrov klobúkovej gumy na rúška, 600 litrov liehu, 400 litrov dezinfekcie, 600 litrov tekutého mydla. Tiež kamery na stráženie stojanov na rúška i dezinfekčných stojanov.

To je iba časť výdavkov, ktoré obec mala.

Na míňanie upozornili obecní poslanci

„Urobili sme všetko pre obec, spísali nedostatky a postúpili na NKÚ. Ten veľmi pružne zareagoval a poslal vec na prokuratúru,“ zdôraznil pred časom poslanec Vladimír Filinský (Spolu).

„NKÚ potvrdil podozrenie, ktoré sme mali, na porušenie viacerých zákonov a pravidiel. Chceme sa dopracovať k ďalším krokom a posunúť sa ďalej,“ doplnila poslankyňa Alžbeta Franková (nezávislá).

Porušovanie zákona o rozpočtových pravidlách a majetku obcí, porušenie povinnosti pri správe cudzieho majetku či zneužívanie právomoci verejného činiteľa. K týmto záverom došiel NKÚ, ktorý sa zaoberal podnetom poslancov obecného zastupiteľstva v Markušovciach.

SkryťVypnúť reklamu

Starosta odmieta, že by peniaze míňal bezhlavo

„Pre mňa je to nová informácia. Myslím si, že poslanci vyčkávali. Nerobili absolútne nič, neboli v teréne ako ja a nepomáhali. Po vojne je každý generál,“ uviedol Virág ešte počas leta, keď sa dozvedel o podaní na NKÚ.

Potvrdil, že ak ho vyzve NKÚ či iný kontrolný orgán k súčinnosti, nebude s tým mať problém.

„Nemyslím si, že peniaze boli vyhodené. Efektivitu pre našu obec vidím v tom, že sme tu nemali ani jeden prípad Covid-19. Pri 2700 Rómoch a 680 dôchodcoch je to stopercentná efektivita,“ doplnil.

Ako zdôraznil, celé tri týždne počas koronakrízy tvrdo pracoval pre obec.

„Som zničený. Pracoval som od rána do rána, spal som dve či tri hodinky. Nech si len niekto príde a vyskúša si to. Keď to prišlo, nie všetci vedeli, do čoho idú, čo majú robiť. Možno by som aj niečo pomenil, čo som urobil, ale neľutujem. Nerobil som nič bez vedomia poslancov. Vedeli, že som v teréne, že kupujem veci, faktúry boli zverejnené. Poslanci mali prísť a pomôcť. Viackrát som ich vyzýval, no neprišli,“ doplnil Virágh.

Dodal, že sa z prvej vlny zvýšilo ešte veľa „materiálu“, čo nie je na škodu a že obec je pripravená na ďalšie vlny Covid-19.

NKÚ: Ide tu o zákonnosť

„Už to, čo zistili poslanci, je dostatočný dôvod na to, aby začala konať prokuratúra. A ak raz starosta postupoval v rozpore s jeho zákonnými kompetenciami a pôsobnosťou, tak musí prokurátor v tejto veci povedať, či takéto konanie posunie aj do roviny trestno-právnej. A či takéto konanie bude vyhodnotené generálnym prokurátorom tak, že sa podá podnet na orgány činné v trestnom konaní a nakoniec takýto starosta skončí aj na súde. Tu nejde o hospodárnosť, tu ide o zákonnosť. A tu má svoje povinnosti hlavne prokurátor vo vzťahu k miestnej samospráve,“ konštatoval pred časom NKÚ.

NKÚ tieto skutočnosti posunul Krajskej prokuratúre v Košiciach.

„Podnet poslancov obecného zastupiteľstva v Markušovciach v časti týkajúcej sa výdavkov vynaložených proti šíreniu choroby Covid-19 bol z dôvodu vecnej príslušnosti odstúpený Krajskému riaditeľstvu PZ v Košiciach pre podozrenie zo spáchania pokračovacieho obzvlášť závažného zločinu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. Vo veci doposiaľ nebolo vydané žiadne rozhodnutie,“ aktuálne informovala Jarmila Janová z Krajskej prokuratúry Košice.

Vo veci koná už aj príslušný policajný vyšetrovateľ.

Ako aktuálnu situáciu vníma samotný Virág, sa nám zistiť nepodarilo. V utorok sme ho osobne hľadali na obecnom úrade, no nezastihli sme ho tam.

Podklady obce overila komisia

Ako vysvetlila prednostka Okresného úradu (OÚ) v Spišskej Novej Vsi Mária Dudžáková, úrad verifikuje, čiže overuje pravdivosť a opodstatnenosť oprávnených výdavkov miestnej samosprávy na základe právnych predpisov.

Hlavne ide o uplatňovanie skutočných výdavkov na civilnú ochranu obyvateľstva z prostriedkov štátneho rozpočtu prostredníctvom kapitoly rozpočtu Ministerstva vnútra (MV) SR.

Výdavky prepláca štát na základe overenia predložených dokladov.

Overovanie robí zriadená verifikačná komisia na OÚ a následne sa tieto výdavky schvaľujú sekciou Krízového riadenia MV SR.

„Na okresnom úrade sme posudzovali doklady, ktoré boli predložené, najmä správy o vykonaných opatreniach v obci a všetky účtovné doklady, ktoré boli predložené. Úrad verifikoval len tie výdavky, ktoré boli skutočne potrebné pre plnenie nariadených opatrení, takže neboli schválené vo výške, ktorú požadovala obec, ale boli ponížené. Ak by sa schválili všetky, bola by to oveľa vyššia suma,“ vysvetlila prednostka.

K najväčším položkám, ktoré boli podľa komisie oprávnené, patrila ľudská práca.

„V obci sa šili rúška vo veľkom počte, ale tie rúška slúžili nielen na prvú vlnu, ale aj na druhú, resp. ďalšiu. Výdavky boli na mzdy pre službu, ktorú obec využila na stráženie miestnej minority, aby zabránila možnému šíreniu ochorenia,“ doplnila Dudžáková.

Stroje a kamery im neuznali

Peter Šofranko je vedúci odboru krízového riadenia OÚ. Zároveň bol aj členom verifikačnej komisie. Potvrdil, že podklady predložené obcou neboli schválené v plnom rozsahu.

„Schválené boli len položky, ktoré obec naozaj potrebovala pri boji s pandémiou. V prvej vlne nikto nevedel, aký rozsiahly ten boj bude. Ako jedna z mála obcí dokázala zvládnuť prvý nápor navrátilcov z Anglicka, ktorých doslova strážila v obci a zamedzila potenciálnemu šíreniu choroby,“ uviedol Šofranko.

Podľa neho skutočnosť, že v obci nebol ani jeden pozitívny prípad ochorenia Covid-19, nemôže byť považovaná za meradlo oprávnenosti výdavkov.

Pri schvaľovaní sa riadili predpismi

„Výdaje sme schvaľovali na základe všetkých predpisov. Máme všetky usmernenia, všetky platné zákony sú zverejnené na stránke Ministerstva vnútra SR a riadime sa podľa metodických pokynov, ktoré nám poskytuje Sekcia krízového riadenia MV SR. Stojím za výsledkom práce verifikačnej komisie,“ doplnil Šofranko.

Z výdavkov, ktoré si obec uplatňovala, komisia vyškrtla ako neopodstatnené šijacie stroje či kamery.

Ako Šofranko zdôraznil, starosta obce je predsedom krízového štábu. Štáb je poradným orgánom starostu.

„Ak by sa rozhodol zle, potom je to v kompetencii prokuratúry. V danej chvíli starosta mal tú kompetenciu rozhodnúť tak, ako rozhodol. Skúmanie správnosti a nesprávnosti rozhodnutia starostu ako predsedu krízového štábu nie je predmetom verifikačnej komisie. Berie na seba plnú zodpovednosť, ako rieši vzniknutú krízovú situáciu. My z pozície okresného úradu mu metodicky pomáhame. Niekedy sme aj v teréne a riešime veci spoločne so starostom, ale zodpovednosť preberá starosta,“ doplnil člen verifikačnej komisie.

S tým, že svojím rozhodnutím OÚ ignoroval rozhodnutie NKÚ, nesúhlasí.

„My sme ich výsledky nemali k dispozícii. Pracovali sme s podkladmi, ktoré sme dostali od obce. Za okresný úrad tieto položky boli verifikované podľa platných zákonov a predpisov. Za prácou verifikačnej komisie okresného úradu stojím,“ zopakoval Šofranko.

ZMOS: Dvojaký meter pre samosprávy?

Napriek skutočnostiam, že vo veci výdavkov konal NKÚ a koná prokuratúra i polícia, spišskonovoveský okresný úrad schválil preplatenie týchto výdavkov v celkovej výške 140 676,91 eura.

Hovorca Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Kaliňák zdôraznil, že za zváženie stojí to, ako precízne si plnil svoje úlohy príslušný okresný úrad, ktorý mal posúdiť vecnosť, ale zároveň aj legislatívny súlad.

„Keďže tento prípad bol posudzovaný na prokuratúre aj na NKÚ, ktorý mimochodom konštatoval porušenia viacerých zákonov, okresný úrad je ten, ktorý akoby ignoroval nález NKÚ. Prečo to nebral do úvahy?“ pýtal sa Kaliňák.

Podľa neho tento prístup nerobí dobrú krv vo vzťahu k samosprávam.

„Pretože prišlo k akémusi dvojakému metru. Na jednej strane máme samosprávy, ktoré reálne preukázateľne využili peniaze na to, aby pomohli ľuďom, a potom tu máme samosprávu, ktorá urobí výdavky v horibilnej čiastke a tie všetky v plnom rozsahu akceptuje práve okresný úrad,“ dodal hovorca ZMOS-u.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Inzercia - Tlačové správy

  1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
  2. Ako znížiť vysoký cholesterol?
  3. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
  4. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
  5. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
  6. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody
  7. Ak si teraz predplatíte mesačník INDEX, získate knihu zadarmo
  8. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
  1. Super zábava, super deň
  2. Špecialisti na úspory vám bezplatne poradia
  3. Ako znížiť vysoký cholesterol?
  4. Čo priznali rodičia?
  5. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
  6. Špecialisti na úspory vám bezplatne poradia
  7. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
  8. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
  1. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie 14 437
  2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 12 058
  3. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 9 044
  4. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 8 624
  5. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 7 151
  6. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody 6 711
  7. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 5 949
  8. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 5 706

Blogy SME

  1. Irena Šimuneková: Tajchy Štiavnických hôr 1.
  2. Ján Škerko: Putin: "Nenávidím vás Ukrajinci, z celej mojej čiernej duše vás nenávidím!"
  3. Anna Miľanová: Moja ilustrácia piesne Lorelei (2010) od zoskupenia Scorpions (1965 - 2023)
  4. Jozef Varga: Slayer, parádne tvrdá muzička
  5. Miroslav Ferkl: Priehrada a teror!
  6. Anton Kaiser: 10 rokov výskumov a obnovy hradu Gýmeš
  7. Martin Chovan: Evanjelium Martina pre Martinu
  8. Anna Miľanová: Foto - Hádanka 4... 2022
  1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 24 762
  2. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 12 496
  3. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 9 665
  4. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 634
  5. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 790
  6. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom 6 767
  7. Adriana Boysová: Ako sa z paláca volá, tak sa z Ameriky ozýva 5 850
  8. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 5 802
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

  1. Irena Šimuneková: Tajchy Štiavnických hôr 1.
  2. Ján Škerko: Putin: "Nenávidím vás Ukrajinci, z celej mojej čiernej duše vás nenávidím!"
  3. Anna Miľanová: Moja ilustrácia piesne Lorelei (2010) od zoskupenia Scorpions (1965 - 2023)
  4. Jozef Varga: Slayer, parádne tvrdá muzička
  5. Miroslav Ferkl: Priehrada a teror!
  6. Anton Kaiser: 10 rokov výskumov a obnovy hradu Gýmeš
  7. Martin Chovan: Evanjelium Martina pre Martinu
  8. Anna Miľanová: Foto - Hádanka 4... 2022
  1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 24 762
  2. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 12 496
  3. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 9 665
  4. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 634
  5. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 790
  6. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom 6 767
  7. Adriana Boysová: Ako sa z paláca volá, tak sa z Ameriky ozýva 5 850
  8. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 5 802
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie Video
SkryťZatvoriť reklamu