KEŽMAROK. V priestoroch bývalých vojenských kasární v Kežmarku, v ktorých by mala v budúcnosti vzniknúť obytno-rekreačná zóna, sa začalo s prvými prácami smerujúcimi k sanácii envirozáťaže.
Informovala o tom Barbora Sosková z komunikačného oddelenia mesta.
Do rieky vyteká vykurovací olej
Z areálu bývalých kasární už niekoľko rokov vyteká do rieky Poprad vykurovací olej a znečisťuje vodný tok.
Na odstránení pozostatkov ropy a ďalších nebezpečných látok pracuje mesto v spolupráci s ministerstvom životného prostredia.
„Keď chceme zveľadiť územie, na ktorom budeme neskôr stavať, potrebujeme ho mať čisté a zdraviu bezpečné. Dúfame, že do pol roka prebehnú všetky pozemné práce a budeme môcť s územím začať aktívne pracovať. Zámerom je zveľadiť túto časť mesta a premeniť ju na obytnú a rekreačno-oddychovú zónu. Kedže mesto Kežmarok má nedostatok bytov, mal by tu vyrásť bytový komplex so zhruba 400 bytovými jednotkami, čo by mohlo umožniť cenovo dostupnejšie bývanie pre ľudí,“ informoval primátor mesta Ján Ferenčák (Hlas-SD).
Dodal, že na začatie projektu sanácie chýba len súhlas z ministerstva životného prostredia: „Už čakáme len na podpis pána ministra.“
Zámer študentského mestečka padol
Pôvodný zámer vybudovať na mieste kasární študentské mestečko bol zastavený na základe rozhodnutia Prešovského samosprávneho kraja.

Od toho momentu mesto hľadalo zámer najlepšieho využitia územia.
Výsledkom je plánovaná výstavba obytno-rekreačnej zóny.
Samotnú revitalizáciu územia komplikuje záťaž na životnom prostredí, ktorá sa nachádza v areáli kasární ešte z čias pôsobenia vojenských zložiek.
O jej existencii sa mesto dozvedelo až pri úniku ropných látok do rieky Poprad v roku 2014.
Komíny už padli k zemi
„V týchto dňoch prebiehajú prípravné sanačné práce, kde okrem zdemolovania komínov boli vybudované vrty, určené pre rôzne sanačné metódy. Nasledovať bude prečistenie podzemnej vody, ktorou budeme preplachovať saturovanú a nesaturovanú zónu, vyplavovať ropné látky, zachytávať ich čerpacími prácami a filtrovať,“ opísal časovo náročný proces Vladimír Keklák, zástupca spoločnosti, ktorá má projekt odstraňovania environmentálnych záťaží na starosti.

Na ploche pozemku bývalých kasární by mal do niekoľkých rokov vyrásť komplex nízkopodlažných bytových domov obklopených priestorom vyčleneným pre zeleň a komunitné aktivity, pričom projekt zachová veľkorysé plochy zelene aj po dostavbe obytných komplexov.
„V svojich spodných podlažiach na úrovni ulice bude ponúkať obchodné priestory s cieľom poskytnutia služieb obyvateľom v okolí. Nebudú chýbať ani oddychové zóny, promenáda okolo rieky Poprad, miesta na konanie podujatí či cyklotrasy. Súčasťou plánu je aj vybudovanie dažďových záhrad a výsadba nových drevín," dodala Sosková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš