ČIRČ. Čirčansku chyžu, ktorá v obci Čirč v okrese Stará Ľubovňa vznikla po rekonštrukcii 100-ročnej drevenice, v pondelok slávnostne pomazali olejom a posvätili.
Obec o tom informovala prostredníctvom tlačovej správy.
S myšlienkou opraviť chátrajúcu drevenicu prišli jej obyvatelia, ktorí ju chceli zachrániť.
Projekt „Obnova historickej drevenice Čirč 138” bol financovaný sumou 70 000 eur cez Európsky fond regionálneho rozvoja v rámci mikroprojektu „Muszyna – Čirč, zachráňme pred zabudnutím kultúru našich predkov.
Rekonštrukčné práce vykonala obecná firma Solisko Čirč, s. r. o.
Obec začala s obnovou historickej drevenice na jar tohto roka.
Čirčanská chyža bude verejnosti sprístupnená začiatkom roka 2021. Dovtedy ešte pribudnú k jednotlivým zbierkovým predmetom popisky.
Keďže ide o historickú drevenicu, práce museli prebiehať v súlade so stanoviskom Pamiatkového úradu Prešov.
Historické bohatstvo
Na pôvodnej drevenici vymenili aj starú strechu za novú – z dreveného šindľa.
„Dedinčania ochotne darovali svoje historické bohatstvo - pamiatky na svojich predkov pre zachovanie rusínskeho dedičstva, za čo im patrí veľká vďaka,” uviedol starosta obce Čirč Michal Didik (nezávislý).
V jednej z troch miestností Čirčanskej chyže prezentujú remeslá, kedysi typické pre obec, ako napríklad spracovanie ľanu.
Čirčské ženy po večeroch tkali plátno, koberce, vyšívali, háčkovali.
Ako uviedla zberateľka krojov Anna Gernátová, časom ku krojom pribudli ľanové obrusy, obliečky, háčkované dečky aj dobový nábytok.
„Koncom jesene, keď bola rekonštrukcia drevenice hotová, sme darované zbierkové predmety spolu s pracovníkmi obecného úradu previezli do pamätnej izby a začali inštalovať,” vysvetlila.
Vzácny exponát
Vzácnym zberateľským kúskom sú podľa Anny Gernátovej staré tkáčske krosná z roku 1940, ktoré postavil miestny tesár Ján Gajdoš – Amerikán.
Krosná venovala do zbierky jeho nevesta, dnes už 80-ročná Čirčanka.
V prednej miestnosti sú odprezentované pôvodné svadobné čirčské kroje, ako i spôsob života gazdovskej rodiny.
Zaujímavosťou je aj pôvodná maľovaná truhlica, nazývaná lada, ktorú každá nevesta dostala od rodiny spolu s výbavou.
V strednej miestnosti je kuchyňa a pracovná časť, ďalšie zbierkové predmety sú umiestnené v hospodárskej budove vedľa drevenice.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš