STARÁ ĽUBOVŇA, KRIVANY. Ľubovnianske múzeum vydalo v roku 2020 druhú publikáciu z edície Etnografických zápisníkov Jána Lazoríka venovanú remeslám.
Pokračuje tak v iniciatíve sprístupňovania archívnych etnografických zápisníkov a rukopisov tejto osobnosti širokej laickej a odbornej verejnosti.
Publikácia približuje osobnosť Jána Lazoríka ako ovocinára, šľachtiteľa a ochranára prírody, pričom v tejto oblasti vďaka svojej práci zanechal nezmazateľnú stopu.
Lazorík žil prevažnú časť života v obci Krivany v dnešnom okrese Sabinov a bol veľkým propagátorom šarišskej kultúry, tradícií a jazyka.
Zozbierané skúsenosti

Múzeum publikáciu vydalo v roku, keď si pripomíname 100 nedožitých rokov Jána Lazoríka, ako aj 100. výročie existencie ovocinárstva na Slovensku.
Autormi textu sú jeho potomkovia, Blahoslav a Igor Lazoríkovci.
„Druhá publikácia čitateľovi ponúka zaujímavé a hodnotné informácie o remeselnej a domáckej výrobe vo vybraných lokalitách okresov Stará Ľubovňa a Sabinov. Tie boli zozbierané počas terénnych výskumov na prelome 70. a 80. rokov 20. storočia," uviedli z múzea.
Jednotlivé časti prepisu sú doplnené anotáciami, ktoré čitateľovi pomôžu ľahšie sa zorientovať pri jednotlivých témach. Odborne ich pripravila etnografka Monika Pavelčíková.
Archívne dobové fotografie
Ako ozrejmili z múzea, publikácia vo svojom úvode stručne približuje históriu remeselnej a domáckej výroby v Starej Ľubovni a jej okolí.
Táto kapitola je obohatená archívnymi dobovými fotografiami.
Autori publikácie do prepisu archívneho prameňa zahrnuli aj fotografie originálnych kresieb výskumníka, ktoré zachytávajú pracovné náradie a postupy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš