KROMPACHY. Pravdepodobne najväčšie nocovisko piniek severských na Slovensku sa aktuálne nachádza na okraji východoslovenského mesta Krompachy.
Už niekoľko týždňov sa tam každý večer zlieta viac ako milión jedincov drobného spevavca, hniezdiaceho v severskej tajge, ktorý na Slovensko prilieta každoročne tráviť zimu.
„Len občas sa podarí nájsť takéto obrovské nocoviská," informuje na sociálnej sieti terénna základňa Slovenskej ornitologickej spoločnosti (SOS) Bird/Life Slovensko Avescentrum Senné.
V pondelok (4. 1.) ornitológovia v Krompachoch napočítali 1 180 000 jedincov.
Okolie hučí čvirikaním
Podľa ornitológov sa pinky severské na Slovensku v tomto období živia najmä bohatou úrodou bukvice.
Na večer sa ich státisíce z rôznych častí Slovenska zlietajú na krompašské nocovisko.
„Prílet sa začína prvými malými kŕdlikmi okolo 14.45 h a vrcholí pred zotmením, keď prilietajú obrovské kŕdle, predvádzajú úžasné letecké akrobacie a sadajú do korún stromov. Celé okolie vtedy hučí čvirikaním piniek, ako keby sa dolinou valila povodeň," približujú ornitológovia.
Toto „prírodné divadlo" môže pri súčasnom počasí a dostupnosti potravy trvať ešte niekoľko týždňov, ba až do jari, keď pinky odletia hniezdiť na sever.
Ak sa však výrazne ochladí a nasneží veľa snehu, pinky sa presunú za potravou ďalej na juh a juhozápad.
Počty ich prekvapili
Peter Chrašč zo SOS/BirdLife Slovensko prišiel so svojim kolegom na nocovisko piniek do Krompách už viackrát, naposledy na Troch kráľov.
Ako nám povedal, o nalietavaní piniek sa ornitológovia dozvedeli zo statusu na FB začiatkom januára.
„Jedna pani sa v ňom pýtala či niekto nevie, čo za kŕdle vtákov vídať každý deň nad parkoviskom na Plejsoch. Rozhodli sme sa, že sa tam pôjdeme pozrieť. Dúfali sme, že aspoň niečo uvidíme, no takéto počty nás prekvapili a potešili zároveň. Nie vždy sa podarí nájsť nocovisko. Takže toto je paráda. Také niečo sa nám podarí zaznamenať a zdokumentovať možno dvakrát za desať rokov,“ uviedol ornitológ.
Zaujímali sa nielen o počty vtákov, ale aj o plochu, ktorú zaberajú.
Rovnako, z ktorého smeru prilietavajú k nocovisku.
Odborníci priamo na mieste zistili, že pinky prilietajú z Rudohoria, smerom od Galmusu.
Pinky potrebujú veľkú úrodu bukvíc a zrejme to ich sem priviedlo.
„Cez deň sú rozlietané do širokého okolia desiatky a možno stovky kilometrov ďaleko od nocoviska. Asi dva, tri kilometre pred Krompachmi už prilietavajú vo veľkých kŕdľoch. Nad mestom sa dajú dokopy a vytvárajú vtáčí prúd. Dvakrát sme odhadovali počty a vyšlo nám číslo viac ako milión,“ zdôraznil Chrašč.
Kus tajgy na Slovensku
Nocovisko piniek je málokedy dostupné. Podľa čoho si ho vyberajú, je ťažké presne povedať.
Podľa ornitológa, možno, ak by Plejsy v zime fungovali, zrejme by tu pinky nenocovali. Záleží to však od viacerých faktorov.
„Ako keby boli zóny, ktorým iba oni rozumejú. Zrazu sa rozhodli, že prídu na tie dva či tri hektáre a budú tu nocovať. Vďaka tomu tu máme kus koncentrovanej tajgy na Slovensku. Vidieť zimujúce pinky na jednom mieste a v takom počte je veľmi vzácne,“ dodal ornitológ.
Ľudia sa prichádzajú pozerať
Informácia o tomto prírodnom divadle sa rýchlo šíri internetom a médiami.
Ľudia sa sem chodia pozerať, čo môže viesť k vyrušovaniu piniek a až k zaniknutiu nocoviska.
Preto ornitológ Matej Repel z SOS BirdLife Slovensko na verejnosť apeluje.
„Prosíme ľudí, aby boli pri pozorovaní piniek maximálne ohľaduplní a citliví. Najkrajšie pohľady sú z lúk oproti nocovisku, kde je výhľad na protiľahlý svah alebo priamo z parkoviska pri hoteli. V žiadnom prípade nevstupujte podvečer a v noci do lesa, pretože ak sa pinky nebudú cítiť bezpečne a budú vyrušované, tak nocovisko opustia, podobne ako pred 12 rokmi pri Gelnici“.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš