RUSKINOVCE. Keď sa v roku 1952 predstavitelia komunistického Československa rozhodli založiť v Levočských vrchoch vojenský obvod Javorina, nestáli mu v ceste ani štyri obce, ležiace na vytýčenom území, ani ich obyvatelia, ktorí sa z nich chtiac-nechtiac museli vysťahovať.

Dedinky boli vo vojenskom obvode nežiaduce, a tak boli postupne rozobraté. K nim patrilo aj bývalé mestečko Ruskinovce v Kežmarskom okrese.
Pred desiatimi rokmi, presne 31. decembra 2010, bola Javorina definitívne zrušená.
Obnova zničených sídel však už do úvahy neprichádzala, a tak je z Ruskinoviec dnes prakticky len zelená lúka.
Zašlú slávu historického sídla na mieste teraz pripomína len drevená kaplnka a kríž, ukrytý uprostred malebných Levočských vrchov na žltej trase číslo 8906.
Dostať sa tam dá napríklad po ceste z obce Ľubica smerom k bývalému vojenskému obvodu a je to skvelé miesto na pešiu aj cyklistickú turistiku.
Samozrejme, až po skončení lockdownu, zatiaľ sa dá stále pohybovať len v rámci okresu.
Výsady z čias Bela IV.
Na rozdiel od ostatných zaniknutých obcí Blažov, Dvorce a Ľubické Kúpele mali Ruskinovce v minulosti štatút mesta a ako také patrili aj k viacerým mestským spolkom.
Jedným z nich bola aj Provincia XVI spišských miest, vďaka ktorej sa zachovala unikátna zbierka portrétov richtárov členských miest, ako aj funkcionárov, zabezpečujúcich chod provincie.

Vznikla nariadením Márie Terézie v roku 1774. Ruskinovce však už v tom čase mali s členstvom v podobných združeniach stáročné skúsenosti.
„Boli súčasťou už prvého mestského zväzu, ktorý sa sformoval v 13. storočí a dokonca dostali privilégium ešte od kráľa Bela IV., ” vysvetlil historik Múzea Spiša Miroslav Števík.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš