Korzár logo Korzár Spiš
Utorok, 17. máj, 2022 | Meniny má Gizela

Skríning už beží, mestá na východe ešte len riešia, ako ho zabezpečiť

Väčšina bude testovať hlavne cez víkend.

(Zdroj: ilustračné - Mária Šimoňáková)

VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Mestá na východnom Slovensku riešia, kedy a kde sa bude robiť celoplošné testovanie.

Mnohé z nich stavili na víkendové testovanie, inde rozšírili kapacity fungujúcich mobilných odberných miest.

Košice

Mesto Košice sa od utorka zapojilo do kontinuálneho skríningu na ochorenie Covid-19. Jeho ambíciou je do konca týždňa otestovať 180 000 ľudí. Na utorkovom brífingu to uviedol primátor Jaroslav Polaček (nezávislý).

Súvisiaci článok Košický primátor: Odberné miesta budú neustále pribúdať Čítajte 

„Postupne naskladňujeme naše sklady tak, aby sme mohli zvládnuť tento nápor. Pre túto chvíľu máme všetkého dosť. Postupne očakávame dodávky ochranných pomôcok. Okresný úrad bol požiadaný, aby nám dodal okolo 130 000 ďalších testov, ktoré budeme potrebovať distribuovať v závere týždňa," spresnil s tým, že diskutujú aj so súkromnými spoločnosťami, aby pre svojich pracovníkov mohli zrealizovať komunitné testovanie.

SkryťVypnúť reklamu

Od utorka sa možno dať okrem areálu košických oceliarní či na ďalších odberných miestach iných zriaďovateľov otestovať od 9.00 do 17.00 hod. aj v Kulturparku, v Amfiteátri, na magistráte mesta, v Spoločensko-relaxačnom centre na ulici Milosrdenstva a vo Výmenníku Važecká na Galaktickej ulici.

Vo štvrtok sa k nim pripojí ďalších približne 60 odberných miest. „Budú fungovať vo štvrtok a v piatok od 16.00 do 20.00 h a cez víkend od 9.00 do 17.00 h. Následne budeme rozhodovať, ako pridať alebo ubrať odberné miesta na pondelok a utorok v budúcom týždni," dodal Polaček.

Košice od uplynulého piatka do pondelka robili celomestské testovanie. „Tí, ktorí boli v pondelok otestovaní a získali potvrdenie od mesta Košice, majú potvrdenie platné. Mesto Košice nebude vydávať certifikát, ale potvrdenie. Máme to odkonzultované aj na bezpečnostnej rade kraja, ale aj z vlády, že potvrdenie je dostatočné," povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Či bude na uplatnenie ďalších výnimiek zo zákazu vychádzania od 27. januára do 2. februára uznávaný aj negatívny výsledok testu prostredníctvom aplikácie eRegistrácia na testovanie, o tom sa má rozhodnúť v najbližších dňoch.

„V tejto chvíli pracujeme na tom, aby SMS a tento 12-miestny alfanumerický kód bol akceptovaný. Tým pádom nebude potrebná papierová forma a Košičania budú môcť byť rýchlejšie obslúžení a nebudú musieť čakať na výsledok," doplnil s tým, že práve čakanie na výsledok je miestom, kde sa ľudia zhromažďujú, a vykonávanie testov sa preto musí spomaliť.

„Ak by sme to čakanie odbúrali, naše pracoviská stihnú za hodinu urobiť nie 25 až 35 testov, ale možno 50 a viac. To je naším cieľom, zvýšiť priepustnosť," skonštatoval primátor.

SkryťVypnúť reklamu

Elektronická registrácia, ako aj ďalšie informácie o testovaní v Košiciach sú dostupné na webovej stránke korona.kosice.sk.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Spišská Nová Ves

Celoplošný skríning antigénovými testami bude v meste Spišská Nová Ves cez víkend. Novovešťania sa budú môcť otestovať na 7 miestach počas soboty a nedele.

Testovanie sa začne v sobotu od 8. hodiny a potrvá do 19.30 hod. V nedeľu to bude od 8.00 do 17.30 hod.

Súvisiaci článok Zoznam odberových miest na východe. Už funguje aj online objednávanie Čítajte 

Odberné miesta budú v hasičskej stanici v mestskej časti Novoveská Huta, v ZŠ Lipová, Komenského a Hutnícka, v Športovej hale Za Hornádom, v Multifunkčnom a energetickom baníckom centre na Nábreží Hornádu a Komunitnom centre na Potočnej ulici – Vilčurňa.

V meste okrem toho i naďalej fungujú súčasné mobilné odberné miesta (MOM).

Na štyroch z nich je potrebné sa vopred objednať – ide o nemocnicu, regionálny úrad verejného zdravotníctva, MOM pri nákupnom centre Madaras a v budove na ulici Ing. Kožucha vedľa vchodu na futbalový štadión.

Piate MOM miestneho Slovenského Červeného kríža pri kúpalisku funguje bez objednania, v pracovné dni aj v sobotu od 9. do 17.30 hod.

Krompachy

Aj v meste Krompachy sa samospráva rozhodla pre víkendové testovanie. Skríning antigénovými testami bude v sobotu a nedeľu od 8. do 17. hodiny. Na testy sa ľudia nebudú musieť objednávať.

Súvisiaci článok Mestá a obce rozbiehajú plošné testovanie. Ako sú pripravené na skríning Čítajte 

„S týmto počtom odberných miest sme si vystačili aj počas celoplošného testovania a myslím si, že budú postačovať aj teraz. Ak bude potreba predĺžiť v nedeľu čas odberov, budeme to riešiť,“ informovala primátorka Iveta Rušinová (nezávislá).

Mesto sa zapojilo aj do výzvy ministerstva zdravotníctva na zriadenie mobilného odberného miesta na bezplatné antigénové testovanie.

Do aktuálnej zverejnenej výzvy ohľadne možnosti zriadiť bezplatné antigénové testovacie miesto priamo v areáli nemocnice sa prihlási aj Nemocnica Agel Krompachy. Informovala o tom hovorkyňa Martina Pavliková.

„Nemocnica má na to vytvorené personálne kapacity, ako aj miesto na testovanie,“ doplnila Pavliková.

Aktuálne nemocnica poskytuje len možnosť dať sa otestovať komerčne, teda že za testovanie PCR aj antigénovým testom si záujemca zaplatí.

Spišské Podhradie

Cez víkend sa budú môcť otestovať aj obyvatelia mesta Spišské Podhradie (okres Levoča).

Ako informoval primátor Michal Kapusta (KDH), v utorok dopoludnia zasadal okresný krízový štáb, kde sa dohodli podmienky testovania.

V meste v decembri zriadili mobilné odberné miesto v priestoroch Mestského kultúrneho strediska na Starom jarku 44.

Vytvorené bolo pre potreby školákov v meste pred nástupom do škôl. Aktuálne poslúži na celoplošný skríning.

„Na víkend sme pripravili 4 odberné miesta, aké boli počas celoplošného testovania. Tri v meste a jedno v mestskej časti Katúň. Na krízovom štábe sme sa dohodli, že naše MOM, ktoré má kód poskytovateľa zdravotnej služby, môže zastrešiť aj odberné miesta v okolitých obciach,“ informoval Kapusta s tým, že ešte v utorok chcel zisťovať záujem jednotlivých starostov z obcí Podbraniska.

Testy si obce zabezpečia cez Okresný úrad v Levoči. Svojpomocne si zabezpečia aj odberné tímy.

Testovanie bude cez víkend od 8. do 20. hodiny.

Vzhľadom na aktuálne mrazy mesto pripravilo pre ľudí čakajúcich na výsledky testov aj stan s vykurovaním na Starom jarku 44.

Aj na ostatných odberných miestach budú ľudia na výsledky čakať v interiéroch, aby nemrzli vonku.

V meste objednali 3 750 testov. Podľa primátora sa budú testovať iba obyvatelia mesta, ľudia s trvalým a prechodným pobytom na území mesta aj tí, ktorí v meste pracujú.

„Teda pôjde o ľudí, ktorí majú nejakú spojitosť s mestom, vrátane Spišskej Kapituly. Ľudí z druhého okresu testovať nebudeme, to je naša podmienka,“ zdôraznil primátor.

Potvrdil, že náklady, ktoré mesto malo pri predchádzajúcom celoplošnom testovaní, im štát už preplatil. Rovnako tak aj výdavky, ktoré mesto malo od marca do augusta 2020. Čakajú však ešte na preplatenie výdavkov od septembra do decembra 2020.

Gelnica

Mesto Gelnica rozšíri kapacity na testovanie. Ako informovalo na sociálnej sieti, okrem doterajšieho mobilného odberového miesta sa od stredy bude dať otestovať aj v priestoroch základnej školy.

Cez víkend budú k dispozícii dokopy štyri odberné miesta.

Radnica pripomína, že tak ako doposiaľ bude počas pracovných dní od 7. do 13. hodiny fungovať odberné miesto v budove bývalej transfúznej stanice na Nemocničnej ulici.

V stredu, vo štvrtok a v piatok sa bude možné dať bezplatne otestovať už aj v priestoroch Základnej školy na Hlavnej ulici, a to od 15. do 20. hodiny. Toto odberné miesto bude fungovať aj počas nadchádzajúceho víkendu.

Spolu s odbernými miestami v Klube dôchodcov v Mária Hute, centre voľného času a zimnom štadióne bude záujemcom o testovanie k dispozícii od 9. do 19. hodiny s obedňajšou prestávkou.

„Sme radi, že sa nám podarilo zriadiť ďalšie mobilné odberové miesta, keďže s jedným by sme záujem ľudí nedokázali uspokojiť. Snažili sme sa o to už dlhšie, teraz sa nám to konečne podarilo zrealizovať," povedal primátor Dušan Tomaško (nezávislý).

Mesto chce od budúceho týždňa otvoriť materské školy pre rodičov, ktorí sú v kritickej infraštruktúre. Svoj záujem majú hlásiť riaditeľkám MŠ.

Kežmarok

„Celoplošné testovanie má zmysel len vtedy, keď sa urobí v krátkom časovom rozmedzí a na miestach, kde je veľká premorenosť. Len tak sa dajú vychytať prípady pozitívne na Covid-19, ktoré sa okamžite izolujú, aby neprenášali nákazu. Nerozumieme, ako môžu platiť 7 dní testy vykonané pred 9 dňami. Kontinuálny skríning, ktorý bol v nedeľu vládou schválený, považujem len za splnenie túžby pána premiéra o celoplošnom testovaní,“ skritizoval rozhodnutie vlády primátor Kežmarku Ján Ferenčák (Hlas-SD), ktorý je aj opozičným poslancom Národnej rady SR.

„Každé združovanie a zvýšenie mobility je rizikom. Nikto nezobral do úvahy, že sú okresy, ktoré sú dlhodobo stabilné a nie je tam vysoká premorenosť v populácii. Kežmarok má dlhodobo stabilný nízky počet nových výskytov, senzitivita antigénových testov je na úrovni 5,5 percenta, PCR na úrovni 15,9 percenta. Nerastie to, nevidíme zmysel v tom, aby sme ľudí hnali testovať sa.“

Podľa Ferenčáka je rozdiel robiť testovanie v severných okresoch, ktoré majú iné klimatické podmienky, a v južných okresoch.

„Pri čakaní v radoch na testy a výsledky v mínusových teplotách, aké tu máme, riskujeme, že ľudia môžu ochorieť. U nás vidíme, že najväčší zmysel má znížená mobilita, vďaka čomu nám klesajú počty nakazených,“ podotkol.

Usmernenia na celoplošné testovanie prišli v pondelok, prípravám sa samospráva venovala aj na ďalší deň. „Našou snahou je zabezpečiť všetko tak, aby každý, kto sa bude chcieť dať otestovať, mal k tomu príležitosť. Zároveň chceme čo najviac ochrániť občanov a zdravotnícky personál.“

Ferenčák sa vyjadril aj k otázke úhrady nákladov za predchádzajúce testovania: „Náklady nám preplatené boli za dve kolá, ktorých sme sa zúčastnili, niektoré nám však boli krátené. Akceptovali sme to z dôvodu, aby sme mali pokrytú aspoň časť nákladov a zdrojov, ktoré sme na to minuli. Keďže celoplošné testovanie, ktoré nás aktuálne čaká, je kompletne prenechané na pleciach samosprávy, už teraz vieme, že náklady na jeho realizáciu nebudú kompletne vyfinancované.“

Poprad

Mesto Poprad počas víkendu zriadi 12 nových odberných miest na antigénové testovanie.

Informovala o tom radnica na svojej webovej stránke s tým, že samotné odbery sa budú vykonávať počas soboty a nedele v čase od 7.00 do 19.00 h, pričom prestávka na obed je od 12.00 do 13.00 h.

Testovať sa budú ľudia vo veku od 15 do 65 rokov na ktoromkoľvek z 12 odberných miest až po registrovaní.

Prvá možnosť je elektronicky v rezervačnom systéme, ktorý sa spustí v stredu od 12.00 h a bude fungovať nepretržite. Druhý spôsob registrovania je telefonickou formou, a to v stredu od 12.00 do 22.00 h a vo štvrtok, v piatok a v sobotu od 7.00 do 22.00 h.

Jednotlivé odberné miesta zriadia v meste Poprad aj v jeho mestských častiach.

Prvé bude v Mestskom úrade v Poprade, dve odberné miesta majú byť v Aréne Poprad, ďalej po jednom v MsÚ Stráže, v Základnej škole s materskou školou na Vagonárskej ulici v Spišskej Sobote, v ZŠ s MŠ Matejovce na Koperníkovej ulici a v ZŠ s MŠ Aurela Viliama Scherfela v mestskej časti Veľká.

Na popradskom sídlisku Juh budú zriadené odberné miesta v ZŠ s MŠ Jarná, v ZŠ s MŠ Tajovského a v ZŠ s MŠ Dostojevského budú až dve. Na sídlisku Západ bude zase ako odberné miesto slúžiť ZŠ s MŠ Komenského.

Lipany

„Vláda kladie prehnaný dôraz na plošné testovanie, akoby to bol všeliek, a iným opatreniam nevenuje dostatočnú pozornosť,“ poznamenal Vladimír Jánošík (Hlas-SD), primátor mesta Lipany v Sabinovskom okrese.

Okrem testov, certifikátov a obálok, ktoré zabezpečujú okresné úrady, si samospráva musí so všetkým poradiť sama. Prípravy na skríning musí riešiť na poslednú chvíľu.

„Na toto nie je, myslím, nikto pripravený, pretože ak máte údaje z nedeľnej tlačovky, uznesenie vlády, tak až potom môžete konať. V pondelok sme mali hneď dopoludnia rokovania s externými MOM-kami, v utorok ideme do Sabinova na rokovanie s prednostom okresného úradu. V meste Lipany máme zatiaľ dohodnuté tri externé MOM. Pracujeme ešte na jednom odbernom mieste,“ povedal Jánošík.

Testovanie podľa jeho slov Lipany zvládnu. V tejto chvíli ešte dolaďujú detaily.

Zatiaľ sa občania v priebehu týždňa môžu testovať v existujúcom MOM v priestoroch rehabilitácie (pri benzínke). Druhé bude pravdepodobne v komunitnom centre.

Michalovce

Prípravy finišujú aj v zemplínskej metropole. Podľa hovorkyne mesta Michalovce Ivety Palečkovej sú už dohodnuté odberné miesta a termín testovania. Ten bude, tak ako vo väčšine miest a obcí, v sobotu a v nedeľu. Testovať budú od ôsmej do osemnástej hodiny, radnica už zabezpečila zdravotníkov a administratívnych pracovníkov.

V Michalovciach bude trinásť odberných miest - ZŠ Kpt. Nálepku, Krymská, Moskovská, Mlynská, Školská, T. J. Moussona, J. Švermu, Okružná, Komenského, SMM Partizánska, TaZS Partizánska, v spoločnostiach Michaella na Nám. osloboditeľov a DZS-M. K. Trans na Staničnej.

Na území mesta Michalovce je k stredajšiemu dňu otvorených päť antigénových testovacích miest s bezplatným testovaním na Covid-19. Sú na Staničnej ulici, Námestí osloboditeľov, Špitálskej, S. Chalupku a P. O. Hviezdoslava.

Cez víkend im pribudnú tie ďalšie.

„Cieľom je umožniť všetkým Michalovčanom otestovať sa v rámci skríningového plošného testovania rýchlo a v blízkosti svojho bydliska. Samospráva zriadila na území mesta ďalších 11 odberových miest, pričom cez tento víkend zostanú otvorené aj dve z doterajších odberných miest,“ spresnila hovorkyňa Iveta Palečková.

Vojany

Testovacie miesto v obci Vojany tak bude slúžiť aj pre obyvateľov obcí Beša a Ižkovce, v Ruskej očakávajú aj obyvateľov Budiniec, v Závadke Hnojného, vo Voli Pustočemerňanov, v Stretave obyvateľov obce Stretavka a v Slávkovciach záujemcov zo Zemplínskych Kopčian.

Obyvatelia Jastrabieho pri Michalovciach sa v sobotu môžu otestovať v Iňačovciach, v nedeľu v Čečehove.

Strážske

Mesto Strážske zriadilo na testovanie dve odberové miesta, v školiacom stredisku a v priestoroch mestskej kultúrnej sály, na oboch miestach v sobotu aj v nedeľu v čase od 8.00 do 20.00 h. Ako samospráva upozorňuje, počas oboch dní bude na oboch miestach v čase od 12.00 do 12.45 h obedňajšia prestávka.

Veľké Kapušany

V meste Veľké Kapušany sa budú odbery vykonávať na mestskom úrade, na ZŠ P. O. Hviezdoslava a v telocvični ZŠ J. Erdérlyiho v časoch od 8.00 do 12.00 a od 13.00 do 18.00 h. Samospráva na svojej internetovej stránke zavádza objednávkový systém na testovanie, sprístupní ho vo štvrtok (21. 1.).

"V registračnom systéme budú dostupné termíny na testovanie s dvojminútovými rozstupmi na oba testovacie dni. V registračnom systéme sa každá osoba bude musieť osobitne zaregistrovať," informuje mesto s tým, že v nedeľu sa bude dať objednať len do 16.00 h, čas od 16.00 h do 18.00 h je vyhradený pre ľudí bez objednania.

Rožňava

„Riešime materiálne zabezpečenie i personál. Je to vo vývoji. Máme prihlásených 24 zdravotníkov, potrebujeme asi tridsiatich, takže to zvládneme. Záujem je veľký. Aj zo strany dobrovoľníkov. Nevidíme problém,“ povedal Korzáru primátor mesta Rožňava Michal Domik (nezávislý).

Momentálne majú v sídle Gemera tri MOM, na víkendové plošné testovanie samospráva zabezpečí ďalšie odberné miesta.

Malo by ich pribudnúť štrnásť, ale možno ich bude o niečo menej.

„Ešte rozmýšľame, ako nám to vyjde ekonomicky. Osobne si myslím, že nám netreba až toľko odberných miest, ako keď bolo prvé celoplošné testovanie. Vtedy sme ich mali štrnásť a v nedeľu už boli takmer prázdne,“ podotkol primátor.

Závisieť to bude aj od toho, koľko ľudí otestujú na troch terajších odberných miestach v priebehu týždňa. Napríklad MOM pri Slovenskom Červenom kríži otestuje denne štyristo ľudí.

Od počtu otestovaných sa bude odvíjať počet víkendových odberných miest.

„Aby sme zbytočne nenavyšovali náklady na odberné miesta, lebo potom nebudú mať čo robiť,“ povedal primátor s tým, že od vlády majú prísľub za jeden odber päť eur. Preto by malo každé miesto otestovať tristo až štyristo ľudí, aby boli tie náklady uhradené.

Peniaze za predchádzajúce kolá testovania mesto Rožňava dostalo.

„Sme na jednej lodi. Musíme to všetci riešiť. Bude čas na to, aby sme si vyrovnali účty. Teraz je potrebné, aby to obce a mestá zatiahli zo svojho a urobili všetko, čo treba, aby pomohli obnoviť normálny život,“ zdôraznil Domik.

Levoča

V rámci celoslovenského testovania na ochorenie Covid-19 vytvorilo mesto Levoča v spolupráci s tamojšou nemocnicou dve nové mobilné odberové miesta (MOM). Informoval o tom primátor Miroslav Vilkovský (nezávislý) na webovom sídle samosprávy.

Prvou lokalitou MOM je budova Kina Úsmev na Námestí Majstra Pavla a druhá je športová hala na Francisciho ulici.

Ako priblížil primátor, mobilné odberové miesta budú pre obyvateľov k dispozícii od štvrtka (21. 1.) až do utorka (26. 1.) v čase od 8.00 do 18.00 hod. s dvomi prestávkami od 12.00 do 12.30 hod. a od 16.30 do 17.00 hod.

Mesto spustí rezervačný systém v stredu od 12.00 hod. na svojej facebookovej stránke a takisto na webovom sídle.

"Obyvatelia mesta, ktorí sa nezaregistrujú v systéme, sa môžu otestovať v MOM športová hala na Francisciho ulici pri odberovom tíme zriadenom pre neregistrovaných v sobotu a nedeľu (23. 1. a 24. 1.) v čase od 8.00 do 18.00 hod. mimo určených prestávok," ozrejmil primátor.

Snina

Mesto Snina je plne pripravené na skríningové testovanie. Konštatovala to primátorka mesta Daniela Galandová (NEKA).

„Veľmi nám pomohli skúsenosti, ktoré sme nadobudli pri kooperácii s Ozbrojenými silami SR počas operácie Spoločná zodpovednosť, ako aj informácie o plánovanom testovaní, ktoré nám v dostatočnom predstihu poskytla Únia miest Slovenska,“ uviedla pre Galandová.

Mesto v súčinnosti s Nemocnicou Snina, s. r. o., sa rozhodlo zriadiť pre svojich obyvateľov nové dočasné odberové miesta za účelom zvýšenia plynulosti a efektívnosti skríningového testovania, ako i predĺženia otváracích hodín existujúceho odberového miesta v areáli nemocnice.

Vyhnúť sa dlhým radom budú môcť ľudia prostredníctvom rezervačného systému Bookio. Fungovať bude simultánne s priebežným vybavovaním neobjednaných občanov čakajúcich na testovanie na jednotlivých pripravovaných odberových miestach. „Veríme, že týmto krokom ešte viac zefektívnime proces testovania a v maximálnej možnej miere eliminujeme čakanie na otestovanie. V tejto súvislosti by som rada poďakovala Združeniu miest a obcí Slovenska, ktoré nám túto možnosť sprostredkovalo,“ dodala primátorka.

Vranov nad Topľou

Hovorkyňa mesta Vranov nad Topľou Eva Fedorňáková potvrdila už zverejnené informácie, že radnica v rámci testovania v tomto období pripravuje pre verejnosť 12 odberných tímov, ktoré budú v 10 objektoch. Tieto odberné miesta budú fungovať v sobotu a v nedeľu.

„Čakáme nižší záujem zo strany občanov, pretože obyvatelia majú možnosť sa dať otestovať antigénovým testom aj v MOM zriadeným v nemocnici. Taktiež ľudia, ktorí boli pozitívni a majú potvrdenie od lekára, sa testovať nemusia,“ povedala Fedorňáková.

Doplnila, že mesto eviduje viacero žiadostí od súkromných spoločností zabezpečujúcich zdravotnú službu, ktoré majú záujem zriadiť MOM. „Tie by túto službu mali pravdepodobne poskytovať po tomto skríningovom testovaní,“ dodala.

Stropkov

Mobilné odberové miesto (MOM) na Šarišskej ulici v Stropkove bude počas víkendu (23. 1. - 24. 1.) otvorené od 8.00 do 22.00 hod.

V pondelok až v piatok je otvorené od 10.00 do 18.00 hod.

Testovanie počas pracovných dní je bez registrácie, cez víkend je potrebná registrácia na webstránke korona.gov.sk.

V Stropkove sa môžu ľudia dať otestovať aj na MOM pri kultúrnom stredisku na ulici Nový riadok.

Je otvorené v pondelok až v piatok a tiež v sobotu (23. 1.) v čase od 8.00 do 12.00 hod. a od 16.00 do 20.00 hod.

Na testovanie je potrebné sa objednať na webstránke korona.gov.sk.

Pribudli aj dve nové odberové miesta. Jedno je v mestskej športovej hale na Ulici Matice slovenskej, otvorené je v stredu až v piatok od 12.00 do 20.00 hod.

V sobotu (23. 1.) a v nedeľu (24. 1.) bude k dispozícii od 8.00 do 20.00 hod.

Hygienické prestávky sú naplánované od 12.00 do 13.00 hod. a od 17.00 do 18.00 hod. Testovanie je bez registrácie.

Druhé novovytvorené odberové miesto je v komunitnom centre na Mlynskej ulici. Bude otvorené v sobotu (23. 1.) a v nedeľu (24. 1.) od 8.00 do 20.00 hod.

Hygienické prestávky sú naplánované rovnako a tiež sa nie je potrebné registrovať.

Giraltovce

V Giraltovciach mali počas predchádzajúcich kôl celoplošného testovania na ochorenie COVID-19 vytvorené tri odberné miesta. Teraz ich navýšili o jedno miesto a rovnako sa predĺžil počet dní, kedy sa testuje.

"Počet odberných miest sa navýšil o odberné miesto v priestoroch polikliniky. Na odbery sa neobjednáva, nezdalo sa nám to potrebné, pretože odbery sa robia od stredy do nedele (24. 1.), čo je navýšenie oproti predchádzajúcemu celoplošnému testovaniu o tri dni. Ďalej obyvateľstvo je viac premorené ako pri predchádzajúcom testovaní a v utorok (19. 1.) sa testovalo v troch väčších firmách v meste," uviedol prednosta Mestského úradu v Giraltovciach Pavol Tchurík.

V priestoroch mestskej polikliniky sa môžu ľudia ešte otestovať vo štvrtok (21. 1.) a v piatok (22. 1.) v čase od 13.00 h do 16.00 h. V Komunitnom centre na Dukelskej ulici v piatok (22. 1.) od 8.00 h do 15.00 h, v sobotu (23. 1.) od 7.00 h do 17.00 h a v nedeľu (24. 1.) od 8.00 h do 12.00 h.

Počas víkendu sa bude testovať v priestoroch mestského úradu a v športovej hale v rovnakom čase, v sobotu (23. 1.) od 7.00 h do 17.00 h a v nedeľu (24. 1.) od 8.00 h do 12.00 h.

Sabinov

V Sabinove zatiaľ fungujú dve MOM, pričom počas týždňa bude otvorené tretie. "Rokujeme so všetkými tromi poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti, aby sme skríningové testovanie zabezpečili cez MOM. Tie by pracovali na dve zmeny vrátane víkendu, teda od rána do neskorých nočných hodín a aby sa tým vytvorila dostatočná kapacita na pretestovanie všetkých obyvateľov, ktorí sa potrebujú otestovať do utorka (26. 1.)," uviedol hovorca hovorca mesta Juraj Vrábel.

Mesto podľa jeho slov v súvislosti s testovaním zároveň komunikovalo s najväčšími zamestnávateľmi v meste.

"Okrem jedného všetci prejavili záujem otestovať svojich zamestnancov na svojich pracoviskách. Takúto možnosť zvažuje aj mesto Sabinov ako zamestnávateľ viac ako 200 zamestnancov a ďalšie mestské organizácie. Konkrétnu organizáciu samotného testovania nastavujeme," doplnil Vrábel s tým, že podrobnejšie informácie zverejnia na webstránke mesta, ako aj na facebookovej stránke.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
 2. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 3. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza
 4. MS v hokeji: TV Tipsport + špeciálna kurzová ponuka!
 5. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov
 6. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť?
 7. Princípy ostávajú, nástroje sa menia
 8. Čo práve pripravuje SME? Ako pracuje? Ako vyzerá deň v redakcii?
 1. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
 2. Bojovník Jiří Procházka sa stal novou tvárou XTB
 3. Hľadáte kvalitné diamantové šperky? Kúpite ich na Ardiama.sk
 4. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 5. Príliš veľa vitamínov škodí zdraviu, majte ich pod kontrolou
 6. Župné mestečko ovládne krajské mesto aj celý Abov
 7. Dopraje nám najšťastnejšia krajina na svete hokejové zlato?
 8. Na Slovensku vznikla Detská dopravná nadácia
 1. Čo práve pripravuje SME? Ako pracuje? Ako vyzerá deň v redakcii? 12 155
 2. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť? 11 788
 3. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov 6 321
 4. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 4 075
 5. 5 najčastejších chýb pri zateplení fasády: zabráňte im 3 418
 6. Doplaťte tisíce. Ako bojovať s podrazmi developerov? 2 547
 7. Jazdecký areál v lete 2022 ožije akciami 2 021
 8. OMV a BILLA prinášajú na čerpacie stanice kvalitné potraviny 1 510

Blogy SME

 1. Martin Šuraba: Šimonka (1092) a gaslighting
 2. Lórant Kulík: Auto-Moto: Veterány potešili Košičanov, dobrú náladu rozdávali muzikanti a maturanti
 3. Vladimír Benčík: Zvitky od Mŕtveho mora - boli napísané pred 2000 rokmi, predpovedajú apokalypsu?
 4. Michal Legíň: Cesta hrdinov SNP 2021 - 6.časť
 5. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 6. Dana Janebová: Kráľ je nahý...
 7. Soňa Bulbeck: Letná pohoda na jazere Draždiak...
 8. Tupou Ceruzou: Pôjdeš do basy, ty hajzel!
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 20 924
 2. Miroslav Kocúr: Pápež sa pomýlil 8 523
 3. Jana Melišová: Skutočná cena za vojnu 8 127
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 6 694
 5. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil. Základné informácie a grafika 5 099
 6. Věra Tepličková: Príde aj Mr. Bean? 3 629
 7. Tomáš Vodvářka: Další tragická zpráva z Ruské federace 2 537
 8. Daniel Schikor: Jordánsko - v hlavnom meste 2 508
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 2. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 3. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
 4. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 5. Adam Valček: Pri čudnom zákroku na súde sa NAKA pokúšala zmocniť utajených dokumentov
 6. Jiří Ščobák: Sú reformy Igora Matoviča (zvýšené prídavky na deti a daňové bonusy pre pracujúcich rodičov) dobrý nápad?
 7. Jiří Ščobák: Sluha národa: Recenze 1. řady seriálu s Volodymyrom Zelenskym
 8. Jiří Ščobák: Čo robiť, aby sme sa nezbláznili z inflácie? Máme infláciu riešiť?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Martin Šuraba: Šimonka (1092) a gaslighting
 2. Lórant Kulík: Auto-Moto: Veterány potešili Košičanov, dobrú náladu rozdávali muzikanti a maturanti
 3. Vladimír Benčík: Zvitky od Mŕtveho mora - boli napísané pred 2000 rokmi, predpovedajú apokalypsu?
 4. Michal Legíň: Cesta hrdinov SNP 2021 - 6.časť
 5. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 6. Dana Janebová: Kráľ je nahý...
 7. Soňa Bulbeck: Letná pohoda na jazere Draždiak...
 8. Tupou Ceruzou: Pôjdeš do basy, ty hajzel!
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 20 924
 2. Miroslav Kocúr: Pápež sa pomýlil 8 523
 3. Jana Melišová: Skutočná cena za vojnu 8 127
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 6 694
 5. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil. Základné informácie a grafika 5 099
 6. Věra Tepličková: Príde aj Mr. Bean? 3 629
 7. Tomáš Vodvářka: Další tragická zpráva z Ruské federace 2 537
 8. Daniel Schikor: Jordánsko - v hlavnom meste 2 508
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 2. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 3. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
 4. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 5. Adam Valček: Pri čudnom zákroku na súde sa NAKA pokúšala zmocniť utajených dokumentov
 6. Jiří Ščobák: Sú reformy Igora Matoviča (zvýšené prídavky na deti a daňové bonusy pre pracujúcich rodičov) dobrý nápad?
 7. Jiří Ščobák: Sluha národa: Recenze 1. řady seriálu s Volodymyrom Zelenskym
 8. Jiří Ščobák: Čo robiť, aby sme sa nezbláznili z inflácie? Máme infláciu riešiť?

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu