TATRY. V sobotu v neskorých večerných hodinách bolo Operačné stredisko tiesňového volania Horskej záchrannej služby (HZS) informované, že pravdepodobne pod Kondratovou kopou došlo k uvoľneniu lavíny, ktorá mala strhnúť troch poľských skialpinistov.
Ako uviedla HZS, jednému z nich sa podarilo svojpomocne vyhrabať a následne kontaktovať známych a poľských záchranárov TOPR so žiadosťou o pomoc.
„S oznamovateľom sa pre zlý signál v danej oblasti nebolo možné telefonicky spojiť. Do lokality okamžite smerovali profesionálni aj dobrovoľní záchranári HZS zo Západných a Vysokých Tatier, Strediska lavínovej prevencie a psovodi so psami," opísali zásah záchranári.
Pokiaľ bolo možné, postupovali na snežných skútroch a ďalej na lyžiach až na miesto, z ktorého poskytol GPS súradnice oznamovateľ.
Toho sa im však nájsť nepodarilo.
Bez známok života
Pri prepátravaní lavínišťa objavili dvojicu lavínou strhnutých skialpinistov, žiaľ, už bez známok života.
Následne pátrali po treťom zo skupiny, no neúspešne.
„Počas pátrania Operačné stredisko tiesňového volania HZS kontaktovali poľskí kolegovia z TOPR, že hľadaný muž medzitým prešiel cez hrebeň na poľskú stranu a nachádza sa v chate na Hali Kondratowej. Bol bez vážnejších zranení, len mierne podchladený," informuje HZS.
Podľa výpovede bol lavínou tiež zasypaný, no podarilo sa mu spod snehu vyslobodiť.
Pokúšal sa pomocou lavínového vyhľadávača nájsť kamarátov, no neúspešne.
Horskí záchranári po tejto informácii transportovali telá skialpinistov do Lipovského Hrádku, kde boli odovzdané príslušníkom Polície SR.
Záchranná akcia bola ukončená v nedeľu v skorých ranných hodinách a zúčastnilo sa jej 11 profesionálnych záchranárov HZS, 3 dobrovoľní záchranári a psovodi HZS so psami.
Totožnosť skialpinistov zisťuje polícia.
Platí zvýšené lavínové nebezpečenstvo
Vo vysokých polohách väčšiny našich pohorí platí zvýšené lavínové nebezpečenstvo. Hlavný problém je podľa Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby vetrom previaty sneh z poslednej periódy sneženia, a to na východných, juhovýchodných a južných orientáciách. Nachádzajú sa tu nebezpečné tvrdé snehové dosky a vankúše, ktoré sú veľmi zle previazané s tvrdým podkladom. Počas dňa sa môžu vyskytnúť aj samovoľné lavíny stredných rozmerov.
V stredných a nižších polohách je snehová pokrývka vplyvom oteplenia minulého týždňa a následného zamrznutia dobre spevnená a veľmi tvrdá. Na nej sa nachádza približne 20 cm nového prachového snehu. Silné mrazy však neumožňujú stabilizáciu snehovej pokrývky. V snehu sa, naopak, tvoria nebezpečné vrstvy hranatozrnného snehu.
V nedeľu ráno prevládalo na horách polooblačné až oblačné chladné a veterné počasie. Na našom území sa nachádza arktický vzduch, teploty dosiahli ráno o 7:00 v najvyšších polohách -20 stupňov Celzia. Severozápadný vietor dosahoval silu víchrice, v najvyšších polohách dosiahol rýchlosť v nárazoch 25 m/s (90 km/h). Pocitová teplota preto dosahuje na hrebeňoch hôr -40 stupňov Celzia.
Za posledných 24 hodín pribudlo v našich horách do 10 cm nového snehu. Takmer všetok sneh z posledných periód sneženia je po minulotýždňovom oteplení vplyvom vetra uložený na záveterných stranách - východných, juhovýchodných a južných expozíciách pohorí. Na hrebeňoch a náveterných expozíciách je sneh často vyfúkaný na tvrdý, až ľadový podklad a na záveterných stranách hrebeňov sú vytvorené veľmi veľké preveje. V žľaboch záveterných polôh sú vytvorené tvrdé dosky.
(sita)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš