KROMPACHY. Život v nedostatku, potraviny na prídel či nekonečná práca v náročných podmienkach.
Tak vyzerala pred sto rokmi denná realita robotníkov vo vtedajších krompašských železiarňach, patriacich pod Rimamuráňsko-Šalgotarjánsky koncern.
Nespokojnosť so životnou úrovňou, zatýkanie a následná zlá správa o znižovaní prídelu múky sa vyhrotili do udalosti, ktorá vošla do dejín ako Krompašská vzbura.
Presne pred sto rokmi prišlo pri nej o život šesť ľudí a následky spustili domino, smerujúce k zániku továrne.
Začalo sa to múkou
Mať prístup len k obmedzenému množstvu potravín bolo začiatkom dvadsiatych rokov 20. storočia ešte stále štandardom. Pre pracovníkov Krompašsko-pohornádskej účastinnej spoločnosti to bolo dennou realitou. Neustále museli čeliť predovšetkým znižovaniu množstva múky.
Aj 21. februára 1921 sa ženy robotníkov dozvedeli zlú správu. Úradníci im v sprievode žandárov oznámili, že im z podielu múky opäť odoberú a len čiastočne nahradia kukuričnou múkou a krupicou.
Toto už nezostalo len pri ich šomraní. Rozhodli sa konať a zabojovať o to, čo im patrilo. Sformovali delegáciu, ktorá šla za riaditeľom železiarní.
„V rovnakom čase už u riaditeľa jednali zástupcovia odborov. Ženy prišli do úradovne, strhol sa krik a v neprehľadnej situácii niekto do jednej z nich sotil. Žandári sa snažili rozohnať ženy zhromaždené pred administratívnou budovou, načo sa po fabrike rozniesla správa, že bijú ženy i zástupcov odborov,” opisuje udalosti historik Jakub Štofaník z Masarykovho ústavu a Archívu Akadémie vied v Prahe vo svojej práci Krompašská vzbura a schopnosť katolíkov odpovedať na výzvy meniacej sa spoločnosti.
Bilancia: Šesť mŕtvych, množstvo ranených
Keď sa o roztržke dozvedeli robotníci, vyzbrojili sa sekerami, kladivami, lopatami a železnými tyčami a vybrali sa svoje ženy brániť.
Rozzúrení muži vtrhli do budovy a zdemolovali kanceláriu riaditeľa.
V tom chaose dobili na smrť neobľúbeného zástupcu riaditeľa Podhradského i jedného slúžneho, pričom mali ťažko zraniť veliteľa žandárov strážmajstra Kroupu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš