POPRAD. Investor, ktorý pri Novom Štrbskom plese vo Vysokých Tatrách buduje apartmánový hotel, tvrdí, že dreviny v ochrannom pásme lesa nevyrúbal.
Dištancuje sa tiež od tvrdení, že by nezachoval 20-metrový pás od brehovej čiary jazera.
Uviedol to vo svojom vyjadrení.
Na problém upozornila Správa TANAP-u
Na výrub upozornila Správa Tatranského národného parku (TANAP).
Uviedla, že vo svojom stanovisku pred vydaním stavebného povolenia požadovala rešpektovať ochranné pásmo, táto požiadavka sa však nepremietla do vyjadrenia odboru starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu v Poprade.
Stavebný úrad v Štrbe vydal následne v júli 2019 stavebné povolenie.

Správa TANAP-u sa o vyrúbaní drevín dozvedela až neskôr.
Okresný úrad Prešov vydával stanovisko k posúdeniu vplyvov navrhovanej stavby na lokality Natura 2000, pričom si k svojmu vyjadreniu vyžiadal ako podklad stanovisko Správy TANAP-u.
Ten si stanovil spomínanú podmienku týkajúcu sa zachovania ochranného pásma.
Podľa ochranárov ju úrad prevzal a požadoval ju zapracovať do projektu stavby pre územné rozhodnutie a stavebné povolenie.
K tým však už vydával v novembri 2018 stanovisko odbor starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu Poprad.
Ten si podľa Správy TANAP-u nevyžiadal jej stanovisko, preto tam spomínaná požiadavka chýbala.
Stavebný úrad: Povolenie na výrub dáva okresný úrad
Stavebný úrad v Štrbe je presvedčený, že postupoval správne.
Územné rozhodnutie a stavebné povolenie vydal aj na základe písomného záväzného stanoviska Okresného úradu v Poprade.
„Avšak stavebný úrad v územnom rozhodnutí, ako aj v stavebnom povolení, určil záväznú podmienku, a to stavbu osadiť minimálne 20 metrov od brehovej čiary. Tak to rieši aj projektová dokumentácia tejto stavby, nakoľko práve v územnom pláne obce je určená podmienka pre umiestenie stavby minimálne v tejto vzdialenosti,“ informoval stavebný úrad na internetovej stránke obce.
Pripomína, že pokiaľ ide o výrub drevín z dôvodu tejto výstavby, je podľa zákona o ochrane prírody a krajiny oprávneným orgánom na povolenie výrubu stromov na tomto pozemku Okresný úrad v Poprade, a nie obec, ani stavebný úrad.
„Okresný úrad v Poprade určil vo svojom stanovisku podmienku, že v prípade nutnosti výrubu drevín je potrebné požiadať práve Okresný úrad v Poprade o súhlas,“ uvádza sa v stanovisku.
Slovík: Išlo to mimo nás
Vedúci odboru starostlivosti o životné prostredie na Okresnom úrade v Poprade Jozef Slovík tvrdí, že spomínaný výrub sa úradu netýka.
„Celý tento výrub, ktorý tam bol povolený, povoľoval pozemkový lesný úrad, lesný odbor. Ide v tomto prípade o lesný pozemok a my tam nepovoľujeme výruby, išlo to mimo nás,“ povedal.
Dodal tiež, že keď sa úrad vyjadroval k záležitostiam spojeným s projektom, podmienkou bolo, že ochranný pás má ostať.
Firma: Na výrube sme účastní neboli
Košická spoločnosť Norte Development, s. r. o., uviedla, že žiadnym spôsobom pri projekte nepochybila a výrub bol plne v kompetencii lesného hospodára.
„Tiež sme žiadnym spôsobom do výrubu ani jeho rozsahu nezasahovali a pri samotnej realizácii výrubu sme neboli účastní,“ informovala spoločnosť vo vyjadrení.
Stavba podľa jej vyjadrenia vzniká na mieste, ktoré bolo zasiahnuté veternou kalamitou a takmer absolútna väčšina pozemku bola pred výstavbou pokrytá len náletovými drevinami.
Spoločnosť však bola povinná pred začatím výstavby trvalo vyňať oblasť z plnenia funkcie lesa.
„Na základe rozhodnutia o vyňatí naša spoločnosť uhradila odvod za trvalé vyňatie vo výške 39 554,44 eura. V zmysle tohto rozhodnutia a v zmysle zákona o lesoch bol pred takmer dvoma rokmi odbornou organizáciou realizovaný výrub vzrastlých a vo výrazne prevažujúcej časti náletových drevín, ktoré sa nachádzali na pozemku,“ priblížil investor.
Zároveň dodal, že nedisponuje akýmkoľvek oprávnením na výrub lesov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš