SPIŠ. V doterajšom režime fungovania škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti miest na Spiši zatiaľ nenastala žiadna zmena.
Mestá Poprad, Kežmarok, Spišská Belá i Stará Ľubovňa, ako aj Levoča a Spišská Nová Ves nechali v stredu otvorené všetky materské a základné školy.
A bude to tak do piatka 5. marca.
Zmätočné slovo „prednostne"
Od pondelka by mali podľa rozhodnutia ministerstva školstva uprednostniť v materských školách tie deti, ktorých rodičom povaha práce nedovoľuje pracovať z domu.
Práve slovo „prednostne“ vo formulácii rozhodnutia vnímajú niektoré samosprávy ako zmätočné.
Nevylučuje to podľa nich možnosť nechať škôlky otvorené aj pre ostatné deti.
Rodičia sa nemusia stresovať
Ako v utorok oznámila riaditeľka predprimárneho vzdelávania a základných škôl na rezorte školstva Anna Chlupíková, školy budú v novom režime fungovať od budúceho týždňa, a nie od stredy 3. marca, ako bolo pôvodne avizované.
„Rodičia sa preto nemusia stresovať pre tlačivá a potvrdenia od zamestnávateľa, školy ich nebudú vyžadovať. Ministerstvo školstva avizuje, že od pondelka 8. marca bude rodičom stačiť jedno čestné vyhlásenie pre oboch rodičov, deklarujúce nevyhnutnosť prezenčného zamestnania,“ upozornilo mesto Spišská Belá v okrese Kežmarok na svojej internetovej stránke.

Tlačivo čestného vyhlásenia by malo byť zverejnené na stránke ministerstva školstva.
Mesto Spišská Belá však plánuje od pondelka 8. marca pokračovať v prezenčnej výučbe tak, ako to bolo nastavené 1. marca po jarných prázdninách.
Rozhodlo sa tak na základe aktuálnej epidemickej situácie v okrese Kežmarok a prevádzkových možností miestnej materskej školy, oboch základných škôl a tiež základnej umeleckej školy.
Kežmarok bude na budúci týždeň podľa Covid automatu v druhom stupni varovania len spolu s ďalšími dvoma okresmi.
Petras: nedáva to zmysel
Aj v Kežmarku sú materské a základné školy otvorené.
Vedúci oddelenia školstva, mládeže a športu na tamojšom mestskom úrade Ladislav Petras však poukázal na to, že časť textu rozhodnutia ministra je zmätočná.
Podľa rozhodnutia budú totiž materské školy a školy na prvom stupni otvorené „prednostne pre deti zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce“.
„Nedáva to zmysel, pretože my máme kapacitu materských škôl naplnenú na takmer 100 percent. Podľa mňa to nie je dobre naformulované, nie je to presné. My teda tieto deti uprednostníme, no podľa tohto znenia ostatné môžu ísť do škôlky tiež, nevidím dôvod, aby nechodili, “ povedal.
Do škôl ako doteraz
Žiaci v Kežmarku zasadnú do školských lavíc od pondelka 8. marca tak, ako doteraz.
Rodičia však musia byť zamestnaní a podpísať čestné prehlásenie.
Zmena sa tak v praxi dotkne iba rodičov, ktorí nie sú zamestnaní a sú doma.
Na ďalšom fungovaní a spolupráci sa dnes dohodli riaditelia materských a základných škôl v meste.
Primátor Ján Ferenčák (Hlas-SD) chce vzhľadom na stabilnú situáciu v šírení ochorenia Covid-19 v meste žiadať ministra, aby do škôl v Kežmarku nastúpil aj druhý stupeň základných škôl.
Kežmarský okres bude na budúci týždeň podľa Covid automatu v druhom stupni varovania len spolu s ďalšími dvoma okresmi.
Kto má prednosť?
Ako informoval Ondrej Miškovič z oddelenia komunikácie a propagácie mesta, možnosť prezenčnej výučby v materských školách a na prvom stupni základných škôl bude zachovaná prednostne pre žiakov, ktorí sú deťmi zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce.
Do tejto kategórie nepatria len zamestnanci kritickej infraštruktúry, ale aj policajti, predavači a predavačky, učitelia v materských školách, na prvom stupni základných škôl, cestári, zamestnanci odpadového hospodárstva, technických služieb a podobne.
Rovnako bude výučba prezenčnou formou aj pre žiakov, ktorým podmienky neumožňujú prístup k dištančnému vzdelávaniu.
Päť je otvorených, dve sú zatvorené
Rovnako na nezrovnalosti upozornila aj Spišská Nová Ves, kde sprísnené opatrenia plánujú zaviesť od pondelka.
„Majú sa brať prednostne deti oboch pracujúcich rodičov. To znamená, že to nevylučuje to, že by materské školy mohli brať aj iné deti, ak to kapacitné možnosti dovolia,“ poznamenala pracovníčka pre styk s médiami Edita Gondová.
Podľa jej slov v meste zatiaľ ostáva otvorených päť základných škôl, dve sú zatvorené.
V jednej je karanténa, ostatné sú otvorené
Levoča doteraz prerušila prevádzku len v jednej zo svojich materských škôl - na Ulici Jána Francisciho, a to ešte 25. februára.

Dôvodom je karanténa jej zamestnancov. Zatvorená bude do 9. marca.
Zvyšné zariadenia sú otvorené.
„Ak rodič donesie potvrdenie, že je pracujúci, funguje sa v štandardnom režime,“ povedala Mária Choborová z levočského oddelenia školstva, sociálnych vecí a zdravotníctva.
Materské školy tam však chcú nechať otvorené aj pre predškolákov, keďže mnoho z nich pochádza zo sociálne znevýhodneného prostredia.
„Materské školy budú vzdelávať päťročné a šesťročné deti. Záleží nám na tom, aby, ak pôjdu na zápis do prvého ročníka, mali potrebnú školskú zrelosť. Dali sme možnosť rodičom, aby tieto svoje deti umiestnili do škôlky aj napriek tomu, že nepracujú. O tom, či ich zatvoríme, alebo nie, sa rozhodneme podľa toho, aký bude záujem zo strany rodičov. Podmienkou ostáva negatívny test,“ vysvetlila Choborová.
Jeden rodič musí mať negatívny test
Od budúceho týždňa by mali byť materské školy a prvý stupeň základných škôl otvorené najmä pre deti rodičov z kritickej infraštruktúry, a tých, ktorí nemôžu pracovať z domu.
Avšak prezenčná forma výučby bude možná aj pre končiace ročníky na stredných školách a pre stredné zdravotnícke školy.
Tiež aj pre skupiny jeden učiteľ plus päť žiakov, a to z dôvodu, že sa nemôžu učiť online.
Naďalej platí, že jeden z rodičov sa musí preukázať negatívnym testom na ochorenie Covid-19 nie starším ako sedem dní.
Negatívny test musí mať aj žiak vo veku od druhého stupňa vyššie. Ide o žiakov, ktorí sa v škole stretávajú v skupine po päť spolu s učiteľom.
Negatívnym testom sa majú naďalej preukazovať aj študenti stredných zdravotníckych škôl a žiaci končiacich ročníkov stredných škôl.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš