STARÁ ĽUBOVŇA. Mesto Stará Ľubovňa vlani hospodárilo s prebytkom vo výške takmer 269-tisíc eur.
Bežný rozpočet dosiahol prebytok vo výške takmer 1,26 milióna eur. Schodok v kapitálovej časti predstavoval takmer 515-tisíc eur.
V časti finančných operácií boli príjmy vyššie ako výdavky vo výške 956-tisíc eur.
Vyplýva to zo záverečného účtu mesta a výročnej správy za rok 2020, ktoré schválili mestskí poslanci počas aprílového zasadnutia mestského zastupiteľstva.
Programový rozpočet mesta na rok 2020 bol schválený ako vyrovnaný vo výške takmer 15,4 milióna eur. Vlani prešiel dvoma zmenami a realizovalo sa 34 rozpočtových opatrení.
Ako počas zastupiteľstva informoval vedúci ekonomického oddelenia Miroslav Srnka, mesto dosiahlo v oblasti príjmov plnenie na 97,72 percenta pri objeme takmer 18,4 milióna eur.
Výdavky boli plnené na 88,68 percenta v objeme takmer 16,7 milióna eur. Zostatok finančných zdrojov, ktoré podliehajú vysporiadaniu za rok 2020, predstavoval sumu 1,7 milióna eur.
Rástli príjmy aj výdavky
Jedným z hlavných zdrojov príjmov rozpočtu mesta boli vlani daňové príjmy. Tvorili 44,55 percenta z celkových príjmov. Pri týchto príjmoch mesto zaznamenalo medziročný rast vo výške viac ako 171-tisíc eur, čo predstavuje 2,14 percenta.
Rast oproti roku 2019 zaznamenala samospráva aj pri čerpaní bežných výdavkov, a to vo výške približne 1 milión eur. Dopad na túto časť rozpočtu mala valorizácia platov vo verejnej správe.
„V mzdovej oblasti mesto zrealizovalo valorizáciu, ktorá bola na rok 2020 v objeme 10 percent,“ vysvetlil Srnka.
Medziročne mzdové výdavky však mestu podľa jeho slov klesli. „Bolo to spôsobené tým, že v rámci pandémie boli čerpané OČR, nemocenské. Šetrenie v tejto oblasti predstavovala suma 92 135 eur, plus odvody 30-tisíc eur,“ dodal.
V minulom roku staroľubovnianska samospráva získala kapitálové granty v celkovej výške 2,32 milióna eur. Tri z nich však v plnej výške nevyčerpala.
Rozvojový program
Rozvojový program sa vlani podarilo splniť na 67,8 percenta v sume takmer 2,9 milióna eur. Predstavoval výdavky na nové stavby vo výške takmer 939-tisíc eur.

Išlo napríklad o prístupovú komunikáciu a parkovisko k zimnému štadiónu, budovanie cesty na Vansovej ulici či projekty zamerané na cykloinfraštruktúru.
Viac ako 1,8 milióna eur išlo na rekonštrukciu a modernizáciu materskej školy na Tatranskej ulici, domu kultúry, provinčného domu, obchodného domu Družba či hasičskej zbrojnice.
Financie smerovali napríklad aj na rekonštrukciu komunitného centra v Podsadku a plavárne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš