POPRAD. Poslanci zastupiteľstva mesta Vysoké Tatry požadujú od investorov doplnenie návrhu zadania urbanistickej štúdie rekreačnej zóny Eurocamp v Tatranskej Lomnici.
Ide podľa nich najmä o doriešenie špecifík, ktoré vyplývajú z daného prostredia situovaného v národnom parku.
Ako tlmočila miestna poslankyňa Lucia Dubielová (nezávislá), zaujíma ich napríklad dopravné napojenie zóny po jej modernizácii, zásobovanie vodou aj riešenie tuhého komunálneho odpadu.
Pre mesto je podľa jej slov dôležité, aby bol zámer posudzovaný z hľadiska hodnotenia vplyvov na životné prostredie (EIA).
„Tatranský národný park a jeho dlhodobá udržateľnosť je pre nás priorita, rovnako dôležitosť posudzovania ekologických aspektov v súlade s meniacimi sa klimatickými podmienkami,“ uviedla poslankyňa.
Projekt obnovy
S projektom obnovy chátrajúceho Eurocampu v Tatranskej Lomnici prišli dve súkromné spoločnosti.

Jeho územie chcú pripraviť na vybudovanie rekreačnej zóny s chatami, víkendovými a apartmánovými domami.
Jej súčasťou by mala byť aj súkromná a verejná pláž, vyhliadková veža s lanovou dráhou a mólo.
Projekt sa dotýka územia s výmerou viac ako 141-tisíc metrov štvorcových.
Predpokladané celkové náklady revitalizácie rekreačnej zóny bez infraštruktúry sa odhadujú na približne 3,9 milióna eur.
Odbor starostlivosti o životné prostredie popradského okresného úradu zatiaľ zastavil konanie vo veci posudzovania vplyvov na životné prostredie pre tento zámer.
Investor ho plánuje prepracovať, zmenšiť riešené územie a znížiť počet navrhovaných stavieb.
Vysokotatranskí poslanci sa návrhom štúdie rekreačnej zóny zaoberali počas aprílového zastupiteľstva.
Dvanásť bodov
Svoje požiadavky zhrnuli do dvanástich bodov.
V rámci dopravy ich napríklad zaujíma aj možnosť tvorby podzemných parkovísk, v snahe zamedziť pribúdaniu betónových plôch. V zámere spoločností sa totiž spomína 380 vonkajších parkovacích stojísk.
Otázkou je pre mesto aj to, odkiaľ bude areál čerpať pitnú vodu. Poslanci preto žiadajú predložiť bilanciu vodných zdrojov. Tá má preukázať dostatok pitnej vody v objeme, ktorý garantuje navrhovaná štúdia.
Zaujíma ich aj riešenie tuhého komunálneho odpadu po realizácii navrhovaných aktivít v zóne. Pripomínajú, že mesto Vysoké Tatry nedisponuje vlastnou kompostárňou a tá na území národného parku ani byť nemôže. Samotné mesto bude mať podľa Dubielovej obmedzené podmienky na riešenie nakladania s kuchynským odpadom.
Podľa poslancov by sa mali investori zaoberať aj vytvorením systému protipovodňových opatrení, keďže lokalita býva pri storočných vodách zaplavovaná. Požadujú tiež vzhľadom na stále sa meniace klimatické podmienky vypracovať systém zadržania dažďových vôd a ich ďalšieho využitia.
„Každý chce, aby sa areál upravil, zrekonštruoval. Väčšina poslancov by bola najradšej, ak by tam bol camping ako v minulosti. Ten funguje len v letných mesiacoch a potom má príroda a tamojšie prostredie, ktoré je súčasťou národného parku, čas na regeneráciu,“ vysvetlila Dubielová.
Podotkla však, že ide o súkromné územie, do ktorého mesto zasahovať nemôže.
Hovorkyňa mesta Vysoké Tatry Daniela Birková v minulosti potvrdila, že pozemky v Eurocampe sú platným územným plánom mesta určené ako rozvojová plocha na cestovný ruch v nadväznosti na predchádzajúce využitie územia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš