VYSOKÉ TATRY. Zásahový tím Medveď monitoruje medvedicu s dvoma mladými, ktorá sa pohybuje na vyhľadávanom chodníku medzi Hrebienkom a Starým Smokovcom.

Podľa zásahového tímu stratila plachosť. Zatiaľ síce nevykazuje známky agresivity, napriek tomu ochranári turistov varujú.
Ministerstvo životného prostredia SR apeluje na všetkých návštevníkov Tatier, aby sa správali zodpovedne a divoké šelmy nelákali na potravu, nefotili sa s nimi, nepribližovali sa k nim ani ich zbytočne neprovokovali.
Človek je pre medveďa stres
Územie Hrebienka sa nachádza v Tatranskom národnom parku, je prirodzeným prostredím medveďa hnedého.

Jaroslav Slašťan zo zásahového tímu zdôraznil, že ide o divú šelmu a jej správanie je nepredvídateľné.
Zdravý a nezranený medveď sa človeka bojí a každé stretnutie je pre neho stresujúce.
Z pohľadu prežitia medveďov vo voľnej prírode je dôležité, aby sa nedostali k žiadnej potrave od ľudí.
Bod zlomu nastane podľa ochranárov v situácii, keď si dravé šelmy zvyknú napríklad na odpad z nedostatočne zabezpečených kontajnerových stojísk v blízkosti ľudských obydlí.
Polovica medveďov sa nedožije dospelosti
Podľa ochranárov možno v prípade medvedej populácie na Slovensku hovoriť o jej zvýšení, nie však premnožení.
„Pokladajú sa za takzvaných vrcholových predátorov, ktoré sa nemôžu premnožiť. Úmrtnosť dospelých jedincov je minimálna, ale horšie je to s mláďatami. Odhaduje sa, že dospelosti sa nedožije takmer polovica z nich. Príčinou sú predovšetkým kolízie s dopravnými prostriedkami, usmrtenie mláďaťa dospelým samcom či pytliactvo,“ vysvetlil rezort.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš