LEVOČA. Viac ako päťtisíc pútnikov sa v nedeľu stretlo na Mariánskej hore v Levoči pred Bazilikou Navštívenia Panny Márie.
Odpustovou slávnosťou tam vyvrcholila tohtoročná púť, ktorá pre pandémiu trvala namiesto týždňa iba dva dni.
Ako uviedol jeden z organizátorov púte Jozef Lapšanský, pešo sem prišlo veľa mladých ľudí, rodín a pútnikov v strednom veku.
Kuboš: Pandémia priniesla úmrtia, hnev aj zavreté kostoly
Hlavným celebrantom svätej omše bol administrátor Spišskej diecézy Mons. Ján Kuboš.

Vo svojej homílii sa zameral aj na pandémiu ochorenia covid-19, ktorá podľa jeho slov priniesla veľa smútku a úmrtí blízkych, ale aj hnevu a rozdelenia v ľudských vzťahoch aj medzi kresťanmi a katolíkmi.
Dotkol sa tiež témy zatvorenia kostolov a poukázal aj na viaceré dezinformácie, ktoré sa šírili v súvislosti s novým koronavírusom.
Počas slávnostnej svätej omše koncelebrovali aj prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak a emeritný spišský biskup Andrej Imrich, prišlo aj viacero kňazov Spišskej diecézy.
Prišiel aj Heger
Na slávnosti sa zúčastnili viacerí predstavitelia politického života vrátane premiéra Slovenskej republiky Eduarda Hegera (OĽaNO).

Administrátor Spišskej diecézy počas kázne pozdravil aj tých, ktorí na púť prísť nemohli pre pandémiu a jej doznievajúce obmedzenia.
„Koľko smútku priniesli úmrtia našich blízkych, neraz aj mladých ľudí. A koľko smútku, možno až akéhosi hnevu nám priniesli rôzne obmedzenia súvisiace s pandémiou. A koľko rozdelenia v ľudských vzťahoch sa v minulých mesiacoch objavilo medzi nami. Mám na mysli aj nás, kresťanov, katolíkov, ktorí sa hlásime k tomu, že sme veriaci kresťania. Dovolím si konštatovať, že jedným z hlavných dôvodov bolo, či ešte stále je, absencia opravdivej viery,“ povedal.
Poukázal pri tom na Pannu Máriu, ktorá „hoci nie vždy všetko chápala, nikdy zakolísala vo viere pod návalom nepochopených či nepochopiteľných vecí“.
Prítomných tak povzbudil k viere, vďaka ktorej dokážu zvládať aj tie životné situácie, ktorým nerozumejú.
Zároveň sa dotkol aj témy zatvorených kostolov v rámci protipandemických opatrení s tým, že hoci boli zatvorené, dennodenne pribúdali tisícky nakazených.
Dezinformácie o očkovaní a testovaní
Naznačil aj viaceré šíriace sa dezinformácie v súvislosti s potrebou testovania či očkovania.
„Ako rýchlo dokáže niekto uveriť hlúpostiam alebo tomu, že genocída ľudstva sa už začala. Kde je rozum v prepojení na katolícku vieru?" opýtal sa Kuboš.
Poukázal preto na dôležitosť spolupráce rozumu s milosťou viery.
Podľa organizátorov sa nedeľná púť niesla v pokojnej atmosfére a bez úrazov, dodržiavali sa stanovené nariadenia.
Veriacim chýbala možnosť spovede
Niektorým veriacim však chýbala možnosť spovede priamo na levočskej hore, ktorá v tomto roku pre opatrenia umožnená nebola.
„Neočakávali sme davy, naše predpoklady sa splnili. Zákaz vozidiel je limitujúci faktor. Čo nás však môže tešiť, je výrazná dominancia duchovnej podstaty levočských pútí. Nevieme, kedy bude možný návrat pred rok 2019, ale predpokladáme, že pokiaľ sa nezhorší pandemická situácia, sezóna potrvá do 31. októbra tohto roka a myslím si, že viacero farností si zorganizuje svoje miestne obecné či mestské púte,“ dodal Lapšanský, podľa ktorého bude Mariánska hora duchovne žiť.
Tradícia pútí v Levoči
Mesto Levoča je najstarším pútnickým miestom východného Slovenska, korene mariánskeho kultu tam siahajú až do 13. storočia.
Prvá kaplnka tam bola postavená ešte v roku 1247.
Pútnický kostol na Mariánskej hore posvätil v roku 1922 biskup Ján Vojtaššák.
Na baziliku ho v roku 1984 povýšil pápež Ján Pavol II., ktorý sem zavítal 3. júla 1995.
Za jeho prítomnosti vtedy išlo o najväčšiu púť, na levočskú horu zavítalo viac ako 650-tisíc pútnikov.
Každoročne prichádzajú na púť státisíce návštevníkov.
Vlani bola púť pre pandémiu zrušená, na Mariánskej hore sa uskutočnila len odpustová slávnosť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš