KEŽMAROK. Prednostom okresných úradov najmenej rozvinutých okresov zatiaľ nie je jasné, aké budú v budúcnosti ich ďalšie kompetencie v oblasti pomoci a rozvoja týmto okresom.
O novele zákona o podpore najmenej rozvinutých okresov preto v utorok v Kežmarku diskutovali so štátnym tajomníkom Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI) Dušanom Veličom.
Prednostovia s novelou, ktorá už prešla prvým čítaním, súhlasia, no majú aj pripomienky. Zhodli sa na tom, že pri rozvoji okresu by mali byť prvým a nie posledným článkom. Do druhého čítania by chceli pripraviť spoločný pozmeňujúci návrh.
Návrh novely zákona schválili ministri koncom mája, predložila ho vicepremiérka a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí).
Podľa nej nebola podpora najmenej rozvinutých okresov v minulosti dobre nastavená. O pridelení štátnej podpory rozhodoval výbor nominovaný prednostom okresného úradu.
Podľa Remišovej tak peniaze neraz smerovali po kamarátskych a straníckych líniách.
Plány rozvoja
Po novom budú okresné úrady pripravovať Plány rozvoja pre najmenej rozvinutý okres, a to v spolupráci s MIRRI, zástupcami samosprávneho kraja, miest, obcí a odborníkmi. Schvaľovať ich bude samotné ministerstvo.
Podľa rezortu kľúčovou úlohou okresných úradov teda v tomto smere naďalej zostane podieľanie sa na tvorbe regionálnej politiky s dôrazom na plnenie kompetencií, ako je vypracovanie návrhu plánu rozvoja a jeho predloženie MIRRI, plnenie úloh súvisiacich s implementáciou plánu rozvoja a spolupráca s MIRRI a s príslušným vyšším územným celkom, obcami aj zainteresovanými socio-ekonomickými partnermi.
Podľa Veliča si okresy uvedomujú svoju veľkú zodpovednosť v tejto oblasti.
„My to vnímame a diskutujeme o tom, akým spôsobom to upraviť tak, aby tam bola rovnováha, aby mali vplyv, a aby na druhej strane boli vypočuté aj tie ostatné hlasy a región sa rozvíjal ako územie,“ povedal dnes štátny tajomník. Novela by mala vstúpiť do účinnosti 1. novembra tohto roka.
Názory z východu
„Určite viacerí prednostovia na Slovensku zmenu zákona vítame, aj keď nie všetky návrhy sú v súlade s našimi predstavami, ale verím, že po dohode a konzultácii dospejeme k vzájomnému súladu, aby tam boli stanovené nejaké kompetencie,“ vysvetlil prednosta Okresného úradu v Kežmarku Vladimír Škára.
Michal Iľkanin, prednosta Okresného úradu vo Svidníku, vníma novelu ako krok vpred.
„Dosť som namietal aj v predošlom období svojvôľu, ktorá panovala, rad radom sa škrtali projekty bez toho, aby mali okresné úrady, prípadne prednostovia možnosť ich obhájiť. Verím, že už sa v budúcnosti tieto veci opakovať nebudú, pretože zbytočne prichádzajú okresné úrady o peniaze, míňa sa to účinku. Pevne verím, že tí, ktorí budú vybratí, peniaze dostanú a neminú sa tomu účelu, na ktorý slúžia,“ povedal.
Najmenej rozvinuté okresy sú okresy, v ktorých miera evidovanej nezamestnanosti bola v období za aspoň deväť kalendárnych štvrťrokov vyššia ako 1,5-násobok priemernej miery nezamestnanosti v Slovenskej republike za rovnaké obdobie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš