POPRAD. Popradská spoločnosť Autonova nerozumie „útokom zo strany občianskeho združenia Tatry 22", ktoré tvrdí, že jej nemalo byť vydané povolenie na predĺženie lehoty na realizáciu prieskumného geotermálneho vrtu v Tatranskej Lomnici.
Uvádza sa to v stanovisku spoločnosti, ktoré poskytol jej štatutárny zástupca Miroslav Jevický.
Reagoval tak na vyjadrenie niektorých Tatrancov a spomínaného združenia, podľa ktorých Ministerstvo životného prostredia SR konalo v tomto prípade protizákonne.
Firma považuje vyjadrenia združenia za nepravdivé, hovorí o očierňovaní.
Spísali aj petíciu
Proti zámeru spoločnosti, o ktorom sa hovorí od roku 2019, sa spisovala aj petícia.
Tatranci nesúhlasili s rozhodnutím Okresných úradov v Poprade a Prešove, podľa ktorých sa geotermálny vrt nemá posudzovať v procese EIA, teda v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie.
Združenie Tatry 22 sa vo svojich vyjadreniach v reakcii na predĺženie lehoty na realizáciu vrtu v súčasnosti odvoláva na geologický zákon a doklady o preinvestovaných nákladoch od spoločnosti.

Autonova: Tvrdenia združenia sú nepravdivé
Poslankyňa mesta Vysoké Tatry Lucia Dubielová (nezávislá) poukázala na to, že v území sa ani po dvoch rokoch od nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o určení prieskumného územia nezačali vykonávať geologické práce.
Spoločnosť Autonova v reakcii uviedla, že už niekoľko rokov pracuje na geotermálnom vrte v Tatranskej Lomnici.
„Hlavným dôvodom je využitie geotermálnej energie na vykurovanie, ktorá je v súčasnosti jedným z najčistejších energií, čo potvrdil aj samotný minister životného prostredia, pán Budaj,“ vysvetlila spoločnosť.
Firma preto považuje tvrdenia občianskeho združenia a aktivistov za absolútne nepravdivé a neopodstatnené.
„Ako môže niekto tvrdiť a očierňovať meno spoločnosti, keď sa realizovali viaceré samostatné konania na rôznych stupňoch štátnej správy, ktorých výsledkom boli kladné rozhodnutia?“ reagovala.

Namietky voči výhradám
Združenie spolu s Dubielovou si myslia, že investor nemohol vynaložiť deklarované financie na dané práce.
Upozornili tiež na nejasnosti vo faktúre v sume 66-tisíc eur na vypracovanie hydrogeologickej štúdie od spoločnosti.
Tvrdia, že takáto štúdia sa podľa zákona nepovažuje za práce súvisiace s geologickými prácami na hydrogeologický prieskum geotermálnych vôd.
„Čo sa týka vynaložených finančných prostriedkov, tieto prostriedky predsa kontrolovalo Ministerstvo životného prostredia SR a nezistilo žiadne pochybenia, keďže nám bolo vydané predĺženie doby platnosti prieskumného územia,“ uvádza sa v stanovisku spoločnosti.
Tá podotkla, že vynaložené finančné prostriedky boli vlastné, bez účasti štátu alebo fondov Európskej únie.
„Existujeme predsa v právnom štáte, kde máme prijaté zákony a podľa nich sa riadime a nemôže niekto len tak, že sa niekomu niečo nepáči, neprávom obviňovať a očierňovať,“ skonštatovala popradská firma.

Krátko o vrte
Súkromná spoločnosť chce v Tatranskej Lomnici realizovať hydrogeologický vrt do hĺbky 500 metrov.
Overiť ním chce možnosť zachytenia termálnej vody s predpokladanou ložiskovou teplotou od 20 do 25 stupňov Celzia.
Navrhovateľ plánuje geotermálnu vodu využiť ako zdroj tepla v objekte Vila Széchényi.
Odhad investičných nákladov na realizáciu vrtu je podľa zámeru približne 500-tisíc eur.
(tasr)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš