ČERVENÝ KLÁŠTOR. Časti kláštora kartuziánov a niektoré jeho objekty v rámci Múzea Červený kláštor na Zamagurí obnovia za 467-tisíc eur s DPH.
Taká bola najnižšia ponuka v rámci verejného obstarávania vyhláseného Pamiatkovým úradom Slovenskej republiky, do ktorého sa zapojili dvaja záujemcovia.
Nakoniec bude práce realizovať staroľubovnianska spoločnosť Slovdech, s. r. o.
Ako uviedol riaditeľ múzea Milan Gacík, s prácami by sa malo začať v polovici septembra, potrebné je ešte doladiť niektoré záležitosti v súvislosti so zmluvou a nasledovať bude kontrola.

Pribudnú viaceré novinky
Projekt „Červený kláštor – znovuzrodený“ má zásadným spôsobom zmeniť doterajšiu podobu pamiatky.
Financovaný bude z fondov Európskej únie. Cieľom je zatraktívniť pre návštevníkov dva objekty kláštorného areálu formou zážitkovej návštevy kultúrno-historickej pamiatky.
Vytvoriť chce pre nich novú ponuku, v rámci ktorej plánuje oživiť niektoré súčasti života mníchov v minulosti.
Medzi ne patrí napríklad výroba piva a medoviny v kláštornom pivovare či fermentárni medoviny, a výroba produktov z liečivých rastlín v Cypriánovej lekárni.
„Pri bylinných záhradkách chceme obnoviť aj kamenné torzá domčekov. Keď sem návštevníci prídu, uvidia praktickú činnosť, ktorá bude súčasťou prehliadok,“ doplnil riaditeľ.

Návštevníkov by práce obmedzovať nemali
Múzeum zároveň plánuje ponúknuť kompletne prerobenú, modernú a návštevnícky atraktívnu múzejnú expozíciu zloženú z troch častí.
V rámci nej priblíži dejiny Červeného kláštora, mníšske rády na Slovensku a dejiny pamiatkovej starostlivosti na Slovensku.
Plánované práce by mali byť hotové do jedného roka, podľa riaditeľa múzea by návštevníkov nemali obmedzovať.
„Keďže ide o práce vo vnútri objektov, ale sú na hlavnej návštevníckej trase, budeme, ak si to situácia vyžiada, robiť nové trasovanie oproti pôvodnej,“ vysvetlil.
Červený kláštor v skratke
História kláštora kartuziánov v obci Červený Kláštor (okres Kežmarok) siaha do 14. storočia.
Národná kultúrna pamiatka patrí k najvýznamnejším pamiatkam tohto druhu na Slovensku a je najväčšou a najvýznamnejšou pamiatkou v správe Pamiatkového úradu SR.
Prvú expozíciu v kláštore zriadilo Východoslovenské múzeum Košice v roku 1966.
V rokoch 1999 - 2007 v kláštore prezentovalo svoju expozíciu Ľubovnianske múzeum zo Starej Ľubovne.
Od roku 2008 je návštevníkom sprístupnená múzejná expozícia, ktorú zriadil Pamiatkový úrad SR a nezisková organizácia Cyprian.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš