ŠTRBSKÉ PLESO. Správa Tatranského národného parku (TANAP) sa zaoberá prípadom kúpania sa poľských turistov v Štrbskom plese.
Uviedla to hovorkyňa Štátnej ochrany prírody SR Kristína Bocková.
Na prípad poukázali občania na sociálnej sieti.

Každý rok to opakujú. Zbytočne
„Mrzí nás, že aj napriek každoročnému opakovanému zdôrazňovaniu zákazu kúpania sa v plesách nájdu neohľaduplní turisti, ktorí tento zákaz porušujú. Veríme však, že veľká väčšina návštevníkov národného parku rešpektuje zákon a správa sa k prírode ohľaduplne," reagovala hovorkyňa.
Dodala, že okrem profesionálnych strážcov prírody sa na kontrole daného územia podieľajú aj dobrovoľní strážcovia.
„Tak dobrovoľní, ako aj profesionálni strážcovia môžu vybrať pokutu len v prípade, ak sú priamym svedkom porušenia zákona, čo, samozrejme, pre veľkosť územia nie je vždy možné," uzavrela Bocková.

Pokuty od 20 do 300 eur
Vysvetlila, že ak na Správe TANAP-u zistia, že na území národného parku došlo k porušeniu zákona, vec odstupujú Slovenskej inšpekcii životného prostredia (SIPŽ), ktorá pokutu uloží po riadnom prešetrení skutku a vypočutí dotknutej osoby.
Mnohí sa však podľa Bockovej sami radi pochvália svojím správaním na sociálnych sieťach.
Správa TANAP-u uložila od začiatku roka do konca júla 16 pokút, išlo o sumy od 20 do 300 eur pre jednotlivcov a skupiny.

Problém má aj poslankyňa
V júli podala Správa Tatranského národného parku podnet na Slovenskú inšpekciu životného prostredia aj pre kúpanie sa poslankyne Národnej rady SR (NR SR) Romany Tabák (OĽANO) v tatranskom horskom potoku.
Poslankyňa zverejnila na sociálnej sieti fotku, ako sa kúpe v potoku na území TANAP-u, ako miesto označila Studenovodské vodopády, kde platí najprísnejší stupeň ochrany. Následne uviedla, že miesto zle označila.
„Som pripravená niesť zodpovednosť, ak som urobila niečo zakázané," napísala Romana Tabák na sociálnej sieti.
Podľa vlastných slov si bola vedomá len zákazu kúpania sa v plesách.
Za svoj čin sa ospravedlnila a doplnila, že chcela spropagovať otužovanie kvôli zdraviu.
Tabák sa vyjadrila, že považuje za správne, že jej kúpanie sa bude riešiť SIŽP.
„Nemyslím si, že by som mala byť nejakým spôsobom zvýhodňovaná len preto, lebo som poslankyňa NR SR," uviedla s tým, že by sa rada dozvedela, či sa skutočne priestupku dopustila, a je pripravená zaplatiť aj prípadnú pokutu.
Envirorezort informoval, že ak sa poslankyňa kúpala v Studenom potoku v piatom stupni ochrany, išlo o pohyb mimo vyznačeného turistického chodníka, čo je zakázané podľa zákona o ochrane prírody a krajiny.
„Výška možnej pokuty v prípade vážneho poškodenia životného prostredia alebo biotopov môže siahať až do výšky 3 319 eur," skonštatovalo ministerstvo.
Do TANAP-u podľa Bockovej príde ročne približne 3,5 až štyri milióny návštevníkov.
„Keby sa len štvrtina z tohto počtu okúpala v plese alebo v tatranskom potoku, mohla by sa nenávratne zmeniť kvalita týchto ekosystémov," podotkla.
Dodala, že potoky majú rýchlejší odtok (prečistenie) prípadných nečistôt, napríklad z krémov či z drogérie, takéto obmedzenie má však pre ne pri veľkom počte návštevníkov rovnaký význam.

Riaditeľ Majko: Horšie ako zvery. Barbarstvo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš