STARÁ ĽUBOVŇA. Mesto Stará Ľubovňa sa pripravuje na súdny spor.
Dôvodom majú byť nedokončené rekonštrukčné práce na obchodnom dome (OD) Družba za viac ako jeden milión eur.
Primátor mesta Ľuboš Tomko (nezávislý) informoval, že bratislavská spoločnosť, ktorá ich realizovala, odstúpila od zmluvy listom zo dňa 20. januára tohto roka.
Podľa jeho slov tak urobila neprávoplatne, preto mesto tento krok neakceptovalo.
Poukázal na to, že firma po sebe zanechala viaceré nedostatky, ako aj nevyplatené faktúry u subdodávateľov.
Napokon od zmluvy odstúpila samotná samospráva ešte v máji 2021.
Podľa firmy však mesto konalo v rozpore so zákonom, hovorí tiež o jeho nekompetentnom riadení stavby.
Subdodávatelia sa sťažovali na nevyplatené faktúry
Rekonštrukcia OD Družba mala byť jednou z najvýznamnejších investičných akcií mesta Stará Ľubovňa avizovaných už koncom roka 2017.
Pre komplikácie s procesom verejného obstarávania sa práce začali až v novembri 2019, mali trvať rok.
Cieľom bolo znížiť energetickú náročnosť budovy.
Samospráva však s prácou víťaza verejného obstarávania, firmou Euro-Štukonz, a. s., z Bratislavy, spokojná nebola.
„Posledné mesiace sme vyzývali zhotoviteľa, aby boli plnené kvalitatívne požiadavky v rámci stavby a posilnená kapacita pracovných síl,“ vysvetlil Tomko ešte počas septembrového zasadnutia mestského zastupiteľstva.
Mestu sa začali množiť listy od subdodávateľov, ktorí nemali vyplatené faktúry za svoje práce.
„Uplatňovali sme si zmluvné dojednania, teda požiadali sme firmu, aby nám predložila, či boli vyplatení subdodávatelia, respektívne z niektorých faktúr sme si v rámci zmluvy uplatňovali 10-percentné zádržné. Odpoveďou na to bol platobný rozkaz vydaný zhotoviteľom v mesiaci marec 2021 na sumu 15 120,66 eura,“ dodal primátor.
Firma podľa neho následne odstúpila od zmluvy a mesto podalo odpor proti platobného rozkazu.
„Snažili sme sa vyhnúť súdnemu pojednávaniu. Opätovne sme vyzývali k dodržiavaniu zmluvných podmienok a určeniu lehoty na odstránenie nedostatkov, keďže niektoré prevádzky v budove boli minimálne trikrát vytopené, čím vznikli škody,“ vysvetlil ďalej Tomko.
Za vysoko neštandardné považuje to, že zhotoviteľ si určil vlastný stavebný dozor.
Mesto po konzultácii so svojimi advokátmi odstúpilo 10. mája od zmluvy a koncom júla ukončilo mimosúdne rokovania.
Pre primátora je vyriešenie tohto prípadu principiálnou záležitosťou.
„Mali sme dohodnuté mesačné fakturácie, zaplatili sme viac ako 646-tisíc eur. Nárokujú si výšku 61-tisíc eur. Nemôžeme vyplatiť peniaze niekomu, kto má preukázateľné podlžnosti z pohľadu subdodávateľov,“ uviedol Tomko.
Samospráva si zároveň dala vypracovať znalecký posudok na kvalitu prác.
„Od 22. decembra 2020 sa však nemôžeme domôcť stavebného denníka, konateľ odmietol prísť na stavbu a navrhoval stretnutie mimo mesta za mojej účasti,“ doplnil primátor.

Firma kritizuje mesto
Bratislavská spoločnosť Euro-Štukonz v reakcii uviedla, že na stavbe sa pracovalo do marca tohto roka, ako to bolo možné zo stavebného aj zmluvného hľadiska.
Stavenisko bolo podľa nej následne v zmysle zmluvy riadne zabezpečené a odovzdané mestu.
„Je pravdou, že naša spoločnosť od zmluvy odstúpila a to najmä z dôvodu nekompetentného riadenia stavby zo strany mesta, ktoré vôbec nezabezpečilo odborný stavebný dozor. So situáciou, že objednávateľ nezabezpečí svoj stavebný dozor, sme sa pri realizácii verejných zákaziek ešte nestretli,“ vysvetlila firma.
Tvrdí, že mestu následne navrhla mimosúdnu dohodu a požadovala zaplatenie len skutočne vykonaných prác, čo samospráva odmietla.
„Mesto popritom samo konalo v rozpore so zákonom a nevyplatilo našej spoločnosti peniaze za vykonané a odsúhlasené práce a to z dôvodu, že nie sú vyplatení dodávatelia, pričom ale práve z týchto zadržaných peňazí mali byť vyplatení, čo podčiarkuje absurdnosť a zákernosť postupu mesta. Popritom mesto pokútne zadávalo práce spriazneným stavebným firmám na zákazky, ktoré mali byť riešené v rámci pôvodného projektu, k čomu bolo aj podané trestné oznámenie,“ tvrdí spoločnosť.
Štatutárny orgán spoločnosti navrhol stretnutie primátorovi mesta listom zo 7. januára tohto roka, ten však podľa nej na to vôbec nereagoval.
Spoločnosť tvrdí, že ostatné tvrdenia zo strany samosprávy sa nezakladajú na pravde a sú ľahko vyvrátiteľné prostredníctvom písomných podkladov v trestných alebo civilných konaniach.
„Napríklad povinnosť zabezpečiť stavebný dozor vyplývala mestu z jeho vlastnej zmluvy, a túto si nesplnilo, preto naša spoločnosť z dôvodu mimosúdnych rokovaní a predchádzaniu konfliktov navrhla, ale netrvala na tom, nezávislého súdneho znalca, ktorý by posudzoval kvalitu a rozsah prác. Aj z tohto je vidieť, že sme sa snažili vec vyriešiť mimosúdne, ale mesto od začiatku nekonalo v dobrej viere a sabotovalo akékoľvek pokusy o dohodu,“ skonštatovala firma z Bratislavy.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš