STARÁ ĽUBOVŇA. Okres Stará Ľubovňa má vďaka novému zákonu z dielne Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR možnosť získať o 2,7 milióna eur viac.
Okres by tak mohol získať vyššiu pomoc na rozvoj a podporu pracovných miest.
O podpore regiónu rokovala s primátormi a starostami vicepremiérka a šéfka uvedeného rezortu Veronika Remišová (Za ľudí).

Zjednodušiť a urýchliť
Pôvodný model prípravy a vyhodnocovania výziev na poskytnutie regionálneho príspevku založený na odporúčaniach okresných úradov nahradí od 1. novembra transparentný model Riadiacich výborov.
Svojich zástupcov v nich budú mať MIRRI SR, samosprávne kraje, do ktorých najmenej rozvinuté okresy patria, okresné úrady, mestá a obce najmenej rozvinutých okresov a sociálno-ekonomickí partneri.
Podpora sa bude rozdeľovať na základe Plánov rozvoja, ktoré pripravia okresné úrady v spolupráci so všetkými zainteresovanými partnermi.
Plánom rozvoja sa nahrádzajú doterajšie dva dokumenty - Akčný plán najmenej rozvinutého okresu a Ročné priority. Tým by sa mal celý proces zjednodušiť a urýchliť.

Plán rozvoja do 9 mesiacov
„Podpora z regionálnych dotácií pôjde do projektov, ktoré hlavne vytvoria udržateľné pracovné miesta," povedala Remišová.
Zároveň vyzvala všetkých aktérov okresu Stará Ľubovňa, aby si dali záležať na vypracovaní kvalitného a zmysluplného Plánu rozvoja, ktorý musia ministerstvu zaslať na schválenie do deviatich mesiacov.
Vicepremiérka s primátormi a starostami rokovala tiež o reformách, ktoré zaviedla v eurofondoch a nových pravidlách pre balík takmer 13 miliárd eur. Tie Slovensko dostane na roky 2021 – 2027.
Remišová zdôraznila prioritu najskôr vyčerpať zostávajúce eurofondy, ktoré treba investovať do konca roka 2023.

135 projektov za 98 miliónov
V okrese Stará Ľubovňa bolo v dobiehajúcom programovom období zazmluvnených 135 projektov vo výške takmer 98 miliónov eur.
Ide najmä o projekty rekonštrukcie základných a materských škôl, zatepľovanie verejných budov, vznik miestnych občianskych poriadkových služieb v obciach, budovanie vodovodov, podporu komunitných centier či opatrenia v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu.
Remišová zároveň vyzvala predstaviteľov samospráv, aby využili zostávajúce možnosti a zapojili sa do otvorených výziev z Integrovaného operačného programu (IROP).
Ide napríklad o podporu rozširovania kapacít materských škôl, cyklodopravy, rekonštrukcie ciest druhej a tretej triedy či sociálne služby v regiónoch.
„S Bruselom práve vedieme o nových eurofondoch veľmi náročné rokovania a robíme všetko pre to, aby sme obhájili naše národné priority," hovorila Remišová.

Pokračovala, že všade v regiónoch počúva o tom, ako treba opraviť cesty, či vybudovať vodovody a kanalizácie.
„Preto na lepší prístup k pitnej vode a odvádzanie odpadových vôd chceme vyčleniť 700 miliónov eur, na diaľnice a cesty prvej triedy vyše 1,2 miliardy eur a na regionálne komunikácie viac ako 260 miliónov eur," dodala Remišová.
Ako príklad dobrej praxe využitia eurofondov v okrese uviedla, medzi inými, projekt revitalizácie vnútrobloku na najväčšom a najhustejšie zaľudnenom sídlisku Západ v meste Stará Ľubovňa. Išlo naň z eurofondov viac ako 573 000 eur.
„Vďaka eurofondom obyvatelia sídliska získali novú zelenú oddychovú zónu, ktorej súčasťou je aj moderné a bezpečné detské ihrisko. Aj takéto, relatívne malé projekty, majú veľký potenciál zlepšiť život ľudí v regiónoch,“ zhodnotila.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš