VYSOKÉ TATRY, TATRANSKÉ MATLIARE. František Moštěk, rodák z Uherského Brodu, v 70. rokoch minulého storočia kempoval v Starej Lesnej. S partiou chodili celý týždeň po túrach. Prešli Lomnický štít, Baranie rohy či Volovec.
Po jednej z náročných túr sa osviežili v bazéne v komplexe v Tatranských Matliaroch, kde bola v tom čase vojenská ozdravovňa.
„Hĺbka bazéna bola do dvoch metrov a voda bola riadne studená. Dlho tam nikto nevydržal, ale bolo to dobré osvieženie po túre,“ spomína si na dnes už zatrávnený a chátrajúci bazén 65-ročný Popradčan.

Vojenský lazaret či ozdravovňa
Kúpeľnícky potenciál v osade Tatranské Matliare objavil už v druhej polovici 19. storočia huncovský statkár Matej Loisch.
Jeho pričinením na území začali pribúdať turistické a kúpeľné objekty a svoje zdravotné problémy si tam liečili stovky ľudí.
Počas 1. svetovej vojny tam bol zriadený vojenský lazaret s liečebňou tuberkulózy, po vojne sa drevené baraky v miestach, kde sú dnes dva hotely Hutník, stali základom Vojenského liečebného ústavu.
Dajte nám vedieť
Ak viete o podobne zdevastovanej či opustenej stavbe vo vašom blízkom či vzdialenom okolí (v meste alebo obci), kontaktujte nás na e-mailovej adrese: katarina.gecziova@korzar.sk, v predmete emailu uveďte "Zabudnuté miesto". Za vaše postrehy a nápady ďakujeme.
V júni 1938 bol na území dnešných chátrajúcich kúpeľov uvedený do prevádzky sanatórno-hotelový komplex pod názvom Esplanade. Mal kapacitu 300 lôžok a hostia boli ubytovaní v 175 izbách.
Postupne bol vybudovaný aj nekrytý bazén napojený na teplú vodu z kuchynského bloku a dva malé rybníky, v ktorých chovali pstruhy a slúžili ako zdroj rozptýlenia pre vtedajších hostí.
Klientela kúpeľov sa počas existencie Slovenského štátu následne sústredila na nemeckú a maďarskú buržoáziu.
Komplex neskôr dočasne slúžil na rôzne účely, napríklad ako nemocnica pre ranených vojakov, Vojenský liečebný ústav a po jeho presťahovaní do novovybudovaného areálu v Novej Polianke v roku 1956 bola v Tatranských Matliaroch zriadená Vojenská ozdravovňa.

Vzácna klientela
V nadmorskej výške 885 metrov nad morom si ľudia zväčša liečili ochorenia dýchacieho systému, ale aj nervové či črevné choroby.
Klimatické podmienky v oblasti Tatranských Matliarov sú totiž porovnateľné s podmienkami v alpských strediskách s charakteristickým vysokohorským prostredím. V zime je podnebie príjemné vďaka častým inverziám, v lete tam zase nie sú veľké horúčavy.
Na mieste, kde naposledy sídlili klimatické vojenské kúpele, sa učil kedysi lyžovať aj Raúl Castro, mladší brat Fidela Castra, ktorý patril k stráženým hosťom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš