POPRAD. Popradčania majú ešte v triedení odpadu rezervy, vyplýva to z výsledkov analýzy zmesového komunálneho odpadu z bytových domov.
Mesto Poprad zabezpečilo jej vypracovanie ešte v septembri.
Realizovala sa počas dvoch dní na vzorke s objemom štyri percentá z celkového počtu nádob v meste.
Spolu bolo vytriedeného takmer 2,5 tony zmesového komunálneho odpadu. Ako ďalej informovalo mesto na svojej internetovej stránke, nevytriedené zložky odpadu, ktoré sa nachádzali v sledovanej vzorke, predstavujú vo finančnom vyčíslení ročne sumu 752 281, 25 eura.
„To znamená, že toľko finančných prostriedkov mesto Poprad 'vyhodí' na skládku odpadu pre nesprávne triedenie,“ zhodnotila samospráva.
Najväčšie zastúpenie v komunále mal bioodpad
Rozborom bol dotriedený zmesový komunálny odpad zo 47 zberných nádob z desiatich rôznych častí mesta.
Odpad z nich bol vytriedený pre každú vybranú časť mesta samostatne a bol rozdelený na jednotlivé zložky, ktoré sa dali zo zmesového odpadu z nádob ešte dotriediť.
„Najväčšie percentuálne zastúpenie mal biologicky rozložiteľný odpad, konkrétne kompostovateľný bioodpad, a tiež kuchynský odpad z domácností. Za ním nasledovali plasty, najmä obaly, plechovky a plastové fľaše, ktoré je možné ešte zhodnotiť. Ako tretia zložka s najväčším zastúpením bol papier, hlavne kartón, a tiež sklo. Ak sa tieto triedené zložky nachádzajú v správnych nádobách na to určených, náklady na ich odvoz a zhodnotenie občan nehradí zo svojho poplatku, tieto náklady znáša Organizácia zodpovednosti výrobcov,“ uviedlo oddelenie životného prostredia mestského úradu.

Popradčania môžu ovplyvniť výšku poplatkov
Správnym triedením odpadu na základe analýzy sa dá podľa samosprávy ešte veľké množstvo odpadu zhodnotiť, náklady na zhodnotenie sú pritom hradené z iných zdrojov ako z poplatku za komunálny odpad.
Týmto spôsobom je možné znížiť finančné prostriedky mestu, ktoré vynakladá na nakladanie s komunálnym a drobným stavebným odpadom.
Mesto poukázalo na to, že obyvatelia precíznym triedením odpadu priamo ovplyvňujú výšku miestneho poplatku za komunálny a drobný stavebný odpad.
Podľa neho je dôležité, aby obyvatelia pochopili systém triedenia, pristupovali k nemu zodpovedne a predchádzali vzniku odpadu.
Popradská samospráva zároveň uviedla, že vníma problém aj s preplnenosťou nádob na triedený odpad, rokuje s Organizáciou zodpovednosti výrobcov a rieši problém s nedostatkom kapacít na jednotlivých stojiskách.
V máji 2021 napríklad posilnilo zber papiera pri bytových domoch z frekvencie 24-krát za rok na 32-krát.
Na vytypovaných stojiskách boli zároveň doplnené žlté zvony na plasty a od júla pribudol na stojiskách hnedý kontajner na kuchynský odpad z domácností.
Len v septembri sa pritom v Poprade podarilo vyzbierať 68 ton kuchynského odpadu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš