POPRAD, VYSOKÉ TATRY. Hotely a ubytovacie zariadenia vo Vysokých Tatrách sú už bez hostí. Niektoré sú zatvorené úplne, iné využívajú tento čas na väčšie upratovanie, maľovanie a údržbu.
Po prechode Popradského okresu do čiernej farby ostalo otvorených pre okienkový predaj či rozvoz iba niekoľko reštaurácií. Zväčša ide o tie, ktoré ponúkajú denné menu alebo sa nachádzajú na frekventovaných miestach.

Zo zúfalstva prešli na vianočné pečivo
Podľa výkonnej riaditeľky Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Región Vysoké Tatry Lucie Blaškovej je ich však minimum. Ako povedala, jedna z reštaurácií sa napríklad v snahe udržať chod prevádzky a prečkať aktuálnu vlnu pandémie rozhodla piecť a ponúkať vianočné pečivo.
Hotelieri so súčasným zatvorením prevádzok podľa Blaškovej počítali. Poukázala tak na rozdiel v porovnaní s posledným lockdownom, keď boli hotely zatvorené zo dňa na deň a nemohli fungovať niekoľko mesiacov.
Počas tejto vlny pandémie však boli podľa jej slov informovaní s predstihom o vývoji, a teda zatvorenie nebolo pre nich šokom. Napriek tomu sa cítia nevypočutí. Na hľadanie spôsobu, ako by ľudia mohli ich služby bezpečne využívať, apelovali od zimy minulého roka.
„Už po druhej vlne sme všetci vedeli, že pandémia sa nekončí a na jeseň znovu udrie plnou silou. Bolo tu mnoho modelov, predsa sme zriaďovali vo Vysokých Tatrách aj vlastné mobilné odberné miesta, karantenizovali izby a podobne. Teraz sa zdá cesta jednoduchšia, a to umožniť čerpať tieto služby ľuďom v OTP režime alebo očkovaným,“ tlmočila požiadavky hotelierov výkonná riaditeľka OOCR Región Vysoké Tatry.

Všetko funguje, hotely zavreli
Spoločne preto prosia o prehodnotenie čierneho covid automatu. „Nie je to fér, že celá republika funguje, všetky iné odvetvia, školy, obchody, supermarkety, služby sú otvorené, a jediný priestor na obmedzenie mobility sa našiel v našom sektore,“ dodala.
Všetci v Tatrách veria, že súčasný stav nebude trvať príliš dlho. O prepúšťaní, ako to bolo najmä počas druhej vlny pandémie, sa zatiaľ nehovorí.
„Podnikatelia sa poučili aj napríklad v tom, že zamestnancov potrebujú udržať v pracovnom procese, pretože posledná dlhá pauza napáchala škody aj v personálnej situácii v týchto zariadeniach,“ skonštatovala Blašková.
Predpokladá, že tí podnikatelia, ktorí prevádzky zatvorili, využijú schému pomoci pre zamestnávateľa, ktorému vznikla prekážka v práci.

Akvaparky žiadajú výhody pre očkovaných
Aj akvaparky na Slovensku v čiernych okresoch podľa covid automatu zatvárajú svoje brány. Slovenská asociácia akvaparkov, kúpalísk a plavární (SAAKP) preto žiada úpravu podmienok covid automatu, ktorý by poskytoval určité výhody pre plne očkované osoby v čiernych okresoch.
K uzatvoreným prevádzkam pri Zemplínskej šírave a vo Svidníku sa od začiatku tohto týždňa pridali Aquacity Poprad a Vodný park Bešeňová, ktoré pre nastavenie podmienok covid automatu nemali inú možnosť.
Prvý viceprezident SAAKP Peter Kolenčík o tom informoval na portáli asociácie s tým, že vzhľadom na kapacitné obmedzenia a ekonomickú nerentabilitu zatvára svoje brány aj Termálne kúpalisko Podhájska. To je v okrese Nové Zámky, ktorý má červenú farbu.
„Aktuálne viac než 50 % prevádzok rekreačného kúpeľníctva balansuje na hrane ekonomickej rentability s výrazným obmedzením kapacity na 25 % a počet prevádzok, ktoré od 1. novembra uzatvárajú svoje prevádzky, narastá," upozornil prezident SAAKP Gabriel Somogyi.

Očkovaní Slováci cestujú k susedom
Očkované osoby z čiernych okresov podľa asociácie opäť vyhľadávajú wellness turistiku a neraz cestujú za termálnymi prameňmi či rekreáciou najmä do Maďarska, Poľska alebo Česka, kde majú pre očkovaných nastavené výrazne lepšie podmienky.
„Akvaparky, kúpaliská, hotely, wellness, fitnes centrá na strednom a východnom Slovensku vzhľadom na podmienky automatu zatvárajú svoje prevádzky napriek tomu, že dôsledne plnili a plnia epidemiologické opatrenia a umožňovali vstup v zmysle covid automatu plne očkovaným osobám, respektíve osobám v režime OTP," uviedla SAAKP.

Namiesto očkovacej lotérie schéma pomoci
Namiesto očkovacej lotérie, ktorá podľa asociácie zjavne nepriniesla požadovaný efekt, lebo čiernych okresov pribúda, by radšej videli prezentáciu schém pomoci na mesiace november a december, prípadne pri pokračovaní nepriaznivej situácie aj od začiatku budúceho roka.
„Nechceme zatvárať prevádzky a bezradne čakať na pomoc od štátu, naopak, chceme poskytovať svoje služby a veríme, že našu frustráciu zdieľa minimálne 2,5 milióna očkovaných Slovákov, ktorí sa cítia byť podvedení prístupom vlády," dodala SAAKP.
Chcú rokovať o zmenách covid automatu
Ministerstvo dopravy a výstavby SR v utorok informovalo, že momentálne analyzuje spôsoby pomoci podnikateľom v cestovnom ruchu a gastre aj v jesenných mesiacoch.
„Sme pripravení pokračovať s pomocou. Tí, ktorí vyčerpajú pomoc zo schémy de minimis, môžu žiadať z tzv. veľkej schémy, kde je limit na žiadateľa milión eur," uviedol generálny riaditeľ sekcie cestovného ruchu na ministerstve dopravy a výstavby Tomáš Ondrčka.
Zároveň platí, že pomoc je možné vyplácať len spätne. „Uvedomujeme si však, že najlepšou pomocou by bolo, keby podniky zostali otvorené a mohli tvoriť tržby. To si však vyžaduje zmeny covid automatu, o ktorých chceme rokovať s Ministerstvom zdravotníctva SR," dodal riaditeľ odboru komunikácie na ministerstve dopravy Ivan Rudolf.
Subjekty v cestovnom ruchu a gastre môžu stále žiadať o financie v rámci aktuálnej malej a veľkej schémy pomoci v celkovom objeme 257 miliónov eur. Ministerstvo vyplatilo doteraz vyše 120 miliónov eur približne 14-tisíc subjektom v tomto odvetví.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Covid Automat: Tabuľka s aktuálnymi opatreniami a zákazmi
- Všetko o očkovaní vakcínou proti Covid-19 na Slovensku
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš