STARÁ ĽUBOVŇA. Na rekonštrukciu Ľubovnianskeho hradu poputuje takmer 800-tisíc eur.
Dominanta hradu z 13. storočia nad mestom Stará Ľubovňa podstúpi opravu severovýchodného opevnenia z grantov Európskeho hospodárskeho priestoru, ktoré spravuje Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR.
Zrekonštruuje sa tiež jedno z nádvorí hradu.
„Hrad Stará Ľubovňa je pýchou severného Spiša a zaslúži si väčšiu pozornosť. Z grantov financujeme obnovu až 19 pamiatok, ktoré sú nielen naším národným kultúrnym dedičstvom, ale zároveň majú potenciál napomôcť rozvoju cestovného ruchu v regiónoch,“ skonštatovala ministerka Veronika Remišová (Za ľudí).

Lokalita je v zlom stave
Cieľom projektu je rekonštrukcia a obnova severovýchodnej hradby Ľubovnianskeho hradu a zvýšenie bezpečnosti jeho tretieho nádvoria.
Súčasne sa pred zosuvom ochráni priľahlé archeologické nálezisko kasární zo 17. storočia.
Celá lokalita je totiž v havarijnom stave a hrozí jej samovoľné zničenie.

Na hrade plánujú novinky
Po obnove návštevníkom hradu predstaví nálezisko stála výstava, plánujú sa tiež vzdelávacie podujatia, vybudovanie sokoliarskeho dvora a prezentácie dobových remesiel.
„V súčasnosti je po rozsiahlej a náročnej rekonštrukcii sprístupnený celý areál hradu vrátane najrozsiahlejšieho objektu, ktorým je renesančný palác. K najcennejším častiam hradu patrí hlavná veža, ktorá sa zachovala ešte zo stredovekých čias. Od mája 2013 je hrad Ľubovňa prístupný aj nevidiacim a nepočujúcim,“ dodalo ministerstvo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš