POPRAD. Vo Vysokých Tatrách aj v tomto roku spustili kampaň s názvom Silvester bez petárd.
Cieľom je pripomenúť, že používanie pyrotechniky, nielen na prelome rokov, je pre divé a domáce zvieratá stresujúce, a zároveň je na území Tatranského národného parku zakázané.
Združenie cestovného ruchu (ZCR) Vysoké Tatry preto žiada domácich aj návštevníkov zachovať v regióne pokoj.
Vítanie nového roka bez petárd a ohňostrojov propaguje združenie aj na sociálnych sieťach. Podľa neho môže verejnosť podporiť túto kampaň aj tichou oslavou Nového roka 2022 či zdieľaním, preposielaním a používaním takzvaných hashtagov na sociálnych sieťach či obrázkov s kamzíkmi a ďalšími zvieratami v Tatrách aj s vtipnými komentármi.
„Všetky zvieratá Vysokých Tatier a rovnako i domáci miláčikovia ďakujú všetkým za nič. Za žiadne ohňostroje, za žiadne petardy ani hluk. Nepotrebujú nič iba pokoj a ticho tatranského lesa,“ uviedlo ZCR na svojej internetovej stránke.
Svetelné ani zvukové efekty
K vianočným a silvestrovským oslavám bez petárd a ohňostrojov vyzýva pravidelne aj mesto Vysoké Tatry a Správa Tatranského národného parku.
Ako v minulosti uviedol riaditeľ Správy TANAP-u Pavol Majko, ľudí vyzývajú k tomu, aby zachovali pokoj a nový rok si uctili nanajvýš výbuchom šampanského.
Každoročne takáto výzva vo viacerých jazykoch putuje aj do ubytovacích zariadení v národnom parku a jeho ochrannom pásme.
V nej Správa TANAP-u upozorňuje, že používanie zábavnej pyrotechniky a zariadení spôsobujúcich svetelné a zvukové efekty je na územiach národných parkov zakázané zákonom a jeho nedodržanie je postihované finančnými pokutami.
Kamzíky utekajú do lavínového terénu
Správcovia rovnako pripomínajú negatívne následky pyrotechniky na prírodu.
Vysokohorské prostredie Tatranského národného parku so svojimi údoliami a skalnými stenami podľa nich poskytuje výborné podmienky na šírenie akustických vĺn.
Tie môžu vyplašiť tamojšie zvieratá.
„U zákonom chráneného živočícha, ako je kamzík vrchovský tatranský, môže nadmerný hluk v podobe výbuchov, umocnený efektom odrazov od skalných útvarov, spôsobiť stres s následkom nekontrolovaného správania sa. Dôsledkom takéhoto stresového správania je často útek čriedy kamzíkov do lavínových terénov, kde v prípade odtrhnutia lavíny hrozí riziko úhynu celej čriedy,“ upozorňujú každoročne ochranári.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš