Korzár logo Korzár Spiš

Štát si objednal rekonštrukciu v Tatrách a zastavil ju. Firma sa súdi desať rokov

Strážia rozostavanú budovu aj materiál.

Plesnivec sa dostal do neslávne známeho zoznamu tatranských harabúrd. Ak by sa rekonštrukcia dokončila podľa plánov, malo z toho byť moderné rekreačné zariadenie. Plesnivec sa dostal do neslávne známeho zoznamu tatranských harabúrd. Ak by sa rekonštrukcia dokončila podľa plánov, malo z toho byť moderné rekreačné zariadenie. (Zdroj: Veronika Michalčíková)

KOŠICE/STARÝ SMOKOVEC. Dovolenkovali tam zamestnanci ministerstva vnútra zo všetkých kútov Slovenska.

Po veľkej rekonštrukcii mala byť zo zariadenia Plesnivec v Starom Smokovci výkladná skriňa rekreácie. Stavebné práce však štát narýchlo zastavil.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Firma, ktorá vyhrala štátnu zákazku, nakúpila materiál a začala s rozsiahlymi opravami, ostala po zastavení prác na mŕtvom bode. Roky sa s rezortom súdi o peniaze, ktoré do projektu dala.

Plesnivec, dnes zapísaný do zoznamu tatranských harabúrd, chcel vynoviť niekdajší minister vnútra za SDKÚ Martin Pado.

SkryťVypnúť reklamu

Nechal si vypracovať projektovú dokumentáciu, urobiť súťaž. Uspela košická firma IRES R+M, s. r. o., jej nástupcom je dnes spoločnosť IRES R+L, s. r. o. Vlastnia ju dvaja bratia, Marián a Róbert Lengeňovci.

Nový projekt, stavba zdražela

Zmluva o dielo v hodnote súčasných 2,98 milióna eur bola podpísaná v marci 2006, o pár mesiacov neskôr sa rozbehli stavebné práce.

Počas nich sa zistilo, že nehnuteľnosť je v horšom stave, ako sa pôvodne predpokladalo. Nevyhovujúce boli základy na západnej a severnej prístavbe hlavnej budovy. Preto bolo nutné obe krídla zbúrať.

Súvisiaci článok Z chýrneho rezortu je tatranská haraburda, zostali len súdne spory Čítajte 

Ministerstvo si dalo vypracovať novú projektovú dokumentáciu, vrátane výkazu výmer, zhotoviteľ stavby ju na základe podkladov generálneho projektanta stavby nacenil a v januári rezortu predložil.

SkryťVypnúť reklamu

Ukázalo sa, že cena zákazky vzrástla na vyše päť miliónov eur s DPH, teda zdražela o vyše dva milióny eur.

Medzičasom sa však rozpadla druhá vláda Mikuláša Dzurindu (SDKÚ), voľby vyhrala strana Smer, ktorá zostavila vládu s SNS a HZDS. Ministrom vnútra sa stal Robert Kaliňák (Smer).

Verili, že sa stavba rozbehne

V posledný januárový deň v roku 2007 vydal rezort už pod Kaliňákovým vedením písomný pokyn na zastavenie rekonštrukcie. Reálne sa tak stalo o pár dní neskôr. Do toho času stála štát rekonštrukcia vyše 598-tisíc eur.

„Jedným príkazom sme až do odvolania museli prestať s rekonštrukciou, nikto nám nepovedal žiaden dôvod. Stavba sa zo dňa na deň zastavila. Chceli sme robiť, a aj sme robili, a niekto nám zrejme z rozmaru zastavil stavebné práce na stavbe. Robili sme to s dobrým úmyslom, veď sme zákazku riadne vyhrali,“ popisuje Marián Lengeň.

SkryťVypnúť reklamu

Pokračuje, že od toho dňa zostal na stavbe všetok stavebný materiál.

„Nakúpili sme všetko vopred, keďže prvý termín odovzdania zrekonštruovanej budovy bol dosť šibeničný, neskôr sa dodatkami predlžoval až do roku 2008. Všetko sme nakúpili špeciálne pre túto stavbu a nechali sme to tam v dobrej viere, že sa stavba opäť rozbehne,“ vraví jeho brat Róbert.

Nestalo sa tak. Odkedy bola stavba zastavená, materiál ostal uskladnený pri Plesnivci.

Informácie o predaji

Na oficiálnom oznámení o zastavení rekonštrukčných prác s hlavičkou ministerstva vnútra je podpísaný Robert Hančák, v tom čase generálny riaditeľ sekcie ekonomiky ministerstva vnútra.

Ako už bolo viackrát medializované, Hančák prišiel do Ficovej vlády z J&T, kde sa venoval aj obchodu s nehnuteľnosťami.

Je známe, že J&T orientuje svoje podnikateľské aktivity do Vysokých Tatier, vlastní tam viacero hotelov a prevádzkuje lyžiarske strediská.

„Ani by som sa nečudoval, keby to chcel niekto kúpiť, čo som napokon už aj zachytil. Napríklad by som sa nedivil, ak by o to malo záujem aj J&T,“ vyslovil pre týždenník Plus 7 dní v roku 2008 domnienku o Plesnivci primátor mesta Vysoké Tatry Ján Mokoš (nezávislý).

Spoločnosť Tatry mountain resorts patriacej J&T sme požiadali o stanovisko, či v minulosti alebo v súčasnosti mala záujem o kúpu tohto rekreačného zariadenia. Odpovedala, že nemala.

Za škody nezodpovedali

Korzár má k dispozícii záznam technického dozoru zo stavby z dňa 9. februára 2007, z ktorého pre stavebnú firmu vyplynuli viaceré povinnosti.

Týkali sa statického zaistenia základových pätiek a pilierov a to z dôvodu, že išlo o veľmi dôležité nosné podperné konštrukcie, ktoré boli v tom čase nepretržite injektované.

V prípade okamžitého zastavenia prác na tejto časti diela by hrozilo vážne poškodenie celkovej statiky. Na túto skutočnosť upozornil objednávateľa aj zhotoviteľa statik, ktorý trval na zrealizovaní týchto prác.

„Od uvedeného dňa, t. j. od 9. 2. 2007 nezodpovedáme za prípadné škody, ktoré môžu následne vzniknúť týmto rozhodnutím o pozastavení stavby, až do ďalšieho rozhodnutia,“ je v dokumente ručne napísané.

Spomína sa tam aj formulácia, aby zhotoviteľ, teda firma IRES R+M, s. r. o., zabezpečila stráženie rozostavaného objektu 24 hodín denne.

Analýza z roku 2011

V rokoch 2007 až 2010 si ministerstvo a súkromná firma vymenili množstvo písomných stanovísk, uskutočnilo sa aj viacero rokovaní.

Rezort postupne navrhoval rôzne možnosti, ako ukončenie zmluvného vzťahu, odpredaj nehnuteľnosti súkromnej firme.

Otvorená ostávala aj možnosť podpísania dodatku na pokračovanie stavby s navýšeným rozpočtom, ktorý si vyžiadal zlý stav nehnuteľnosti.

Od roku 2010 do 2012 šéfoval ministerstvu Daniel Lipšic za KDH.

V roku 2011 rezort analyzoval, čo s nedokončenou investíciou v Starom Smokovci.

Okrem dokončenia stavby bol v hre aj predaj nevyužívanej nehnuteľnosti, tiež ukončenie zmluvy a finančné vyrovnanie so zhotoviteľom stavby, teda firmou IRES R+M, s. r. o. a odstúpenie od zmluvy a súdny spor so zhotoviteľom.

Bratia Lengeňovci opisujú, že v tom čase ešte verili v dohodu s ministerstvom. Listami z rokov 2010 a 2011 rezort upozorňovali, že vo februári 2011 uplynie premlčacia lehota a trvali na pokračovaní stavebných prác.

Ak by sa rekonštrukcia opätovne nezačala, informovali, že odstúpia od zmluvy a budú požadovať náhradu ceny celého diela, čo vrátane materiálu na stavbe malo byť niečo vyše milióna eur.

Už vtedy ministerstvo rátalo, že by okrem jedného milióna a 60-tisíc eur, muselo košickým podnikateľom zaplatiť aj náhradu nákladov za stráženie a udržiavanie stavby vo výške 114 500 eur.

Zdedený spor

Téme rekreačného zariadenia Plesnivec sa viackrát venovali aj Noviny odborového zväzu polície.

Vedúci služobného úradu ministerstva vnútra Marcel Klimek v rozhovore z júna 2011 povedal, že spor ohľadne Plesnivca zdedili a vznikol „z nie celkom pochopiteľných dôvodov“.

Povedal tiež, že čakajú na cenovú ponuku od zhotoviteľa, aby si ujasnili, aké náklady by si dokončenie rekonštrukcie vyžiadalo.

„Pokiaľ by bola ponuka prijateľná, budeme hľadať možnosti na dokončenie v tomto a budúcom roku. Ak nie, budeme musieť hľadať iné riešenie, čo s týmto objektom.“

Ako sa ukázalo, pre košických podnikateľov sa toho veľa nezmenilo a konečné riešenie im rezort neponúkol a napriek rokovaniam na ministerstve im v roku 2015 oznámil, že o uzavretie dohody o mimosúdnom urovnaní veci nemajú záujem.

Hovoria, že nemali inú možnosť, ako ministerstvo v roku 2011 zažalovať o náhradu škody za materiál.

Štyri súdne spory

Až vo februári 2013, teda takmer šesť rokov potom, ako boli rekonštrukčné práce prerušené, prišlo ministerstvo s návrhom ukončenia zmluvy a dohody o urovnaní.

„Pre Ministerstvo vnútra SR sa stalo plnenie uvedenej zmluvy o dielo nemožným, a preto navrhuje ukončenie dohodou zmluvných strán,“ napísal generálny riaditeľ sekcie ekonomiky Marek Vladár.

K dohode medzi obomi stranami nedošlo, košická firma sa dodnes súdi so štátom, a to dovedna v štyroch sporoch.

V prvom si stavebná spoločnosť nárokovala náhradu škody približne 266-tisíc eur, ktorá jej mala vzniknúť znehodnotením stavebného materiálu, ktorý mal byť použitý na rekonštrukciu Plesnivca.

Firma v žalobe tvrdila, že na stavbe a stavenisku už od roku 2006 dlhodobo uskladnený a znehodnotený stavebný materiál nie je možné použiť, pretože už nevyhovuje stavebným podmienkam, predpisom a normám.

S materiálom nemohli hýbať

V prospech rezortu rozhodol Okresný súd Košice I, jeho rozsudok potom potvrdil Krajský súd v Košiciach. Teraz o tejto veci bude rozhodovať Najvyšší súd SR v dovolacom konaní.

Krajský súd v Košiciach okrem iného argumentoval, že výhradne vedomou nečinnosťou žalobcu, teda firmy, sa tak časť jeho majetku znehodnotila.

Svoje rozhodnutie opieral aj o to, že v zmluve o dielo bolo dohodnuté, že vlastnícke právo prejde na rezort dňom odovzdania a prevzatia diela.

Róbert Lengeň ale oponuje, že so stavebným materiálom hýbať nemohli, navyše bol kúpený špeciálne pre potreby tejto konkrétnej stavby.

„Najprv sme roky čakali, či ministerstvo nezmení stanovisko a opäť nezačneme so stavebnými prácami, keďže zmluva s nami nebola ukončená. Po tom, ako sme sa s ním začali súdiť, sme už nemohli so stavebným materiálom hýbať, keďže si ho boli obhliadať súdni znalci a stal sa tiež predmetom súdneho sporu,“ vysvetľuje.

Podnikateľ: Nebola to naša vina, skoro nás zruinovali

V ďalších dvoch súdnych sporoch si IRES R+L, s. r. o., nárokuje náklady spojené so zabezpečovacími a konzervačnými prácami a strážením stavby od októbra 2009 do októbra 2012 a taktiež od novembra 2012 do októbra 2016 a od novembra 2016 do decembra 2019.

Súvisiaci článok Košický podnikateľ vyhral zákazku. Ministerstvo tovar zrazu nechce Čítajte 

Stráženie rekreačného objektu mala firma zabezpečovať na základe ústnej dohody s ministerstvom. V oboch súdnych sporoch si eseročka nárokuje dovedna vyše 717-tisíc eur.

Obsahom posledného súdneho procesu bol nárok firmy na náhradu ďalšej škody a ušlého zisku. Spôsobiť ju malo ministerstvo tým, že odstúpilo od zmluvy.

„Takto má dopadnúť firma, ktorej objednávateľ deklaroval v zmluve o dielo, že na zhotovenie diela má zabezpečené a vyčlenené finančné prostriedky na celú stavbu a nakoniec odstúpil od zmluvy z dôvodu, že tieto finančné prostriedky už nemá. Nejaký úradník zastaví stavbu a akože sa nič nedeje. A my sa teraz máme súdiť a obhajovať pred sudcami. My sme výstavbu nezastavili, nebola to naša vina, svoje záväzky sme si plnili. Skoro nás zruinovali. Štát by sa takto voči ľuďom či firmám – zhotoviteľom nemal správať,“ hovorí Marián Lengeň.

Pripomína, že nielenže nemajú peniaze, ktoré investovali do rekonštrukcie či stráženia budovy, ale zaplatili už značnú časť peňazí za súdne poplatky. Nevedia pritom, či a ako sa vôbec spor so štátom skončí.

Nekomentujú

Rezort vnútra pre Korzár na otázky o súdnom spore reagoval krátko. „Vec je predmetom súdnych konaní, z toho dôvodu sa k vašim otázkam nebudeme vyjadrovať," odpovedali z tlačového odboru.

Ministerstvo vlani pre Korzár nekonkretizovalo, aké sú ďalšie plány s nevyužívanou budovou.

„Rozhodnutie o ďalšom využití objektu bude závisieť od ukončenia obchodnoprávnych sporov,“ uviedlo.

Lyže stáli na sklade rok a pol

Do sporu so štátom, konkrétne s ministerstvom obrany, sa v minulosti dostala aj iná firma.

V roku 2015 vyšlo najavo, že si rezort obrany pod vedením Martina Glváča (Smer-SD) objednal skialpinistické lyže a výstroj v hodnote 77-tisíc eur.

Súvisiaci článok Ministerstvo obrany sa dohodlo s košickým podnikateľom Čítajte 

Zákazku vyhrala košická firma Sport Element. Tovar pre armádu nakúpila a pripravila tak, ako si to ministerstvo obrany pôvodne želalo, a to v pomerne krátkom termíne, ktorý určilo.

K podpisu zmluvy nikdy nedošlo. Päťdesiat párov lyží s výstrojom zostalo na sklade firmy asi rok a pol. Súkromník podal na ministerstvo žalobu.

Ministerstvo neskôr rozhodnutie zmenilo a s podnikateľom Tomášom Vaverčákom, ktorý ho zažaloval a svoj prípad vlani medializoval, sa dohodlo.

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 901
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 918
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 999
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 869
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 135
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 819
  7. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 3 623
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 577
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  3. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  4. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  5. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  6. Ján Valchár: Au moje uši (blog písaný tak trochu pod obstrelom)
  7. Marek Mačuha: Prečo je AI úspešná v dnešnom svete?
  8. Štefan Šturdzík: Kemer
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 634
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 524
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 299
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 503
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 218
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 425
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 177
  8. Dušan Koniar: Huliakov kotrmelce šuviks 4 537
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  6. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  3. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  4. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  5. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  6. Ján Valchár: Au moje uši (blog písaný tak trochu pod obstrelom)
  7. Marek Mačuha: Prečo je AI úspešná v dnešnom svete?
  8. Štefan Šturdzík: Kemer
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 634
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 524
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 299
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 503
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 218
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 425
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 177
  8. Dušan Koniar: Huliakov kotrmelce šuviks 4 537
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  6. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu