VYSOKÉ TATRY. Na území Tatranského národného parku (TANAP) podľa ochranárov zrejme aj počas tohtoročnej silvestrovskej noci niektorí ľudia porušili zákaz používania zábavnej pyrotechniky.
Ako uviedol riaditeľ Správy TANAP-u Pavol Majko, išlo o jej použitie v mestských častiach, podľa jeho doterajších informácií teda nie na území lesa.
Pyrotechnika a ohňostroje sú na územiach národných parkov zakázané zákonom o ochrane prírody a jeho nedodržanie je postihované finančnými pokutami.
Ochranári zaznamenávajú takmer každý rok na Silvestra nerešpektovanie zákona.
„Nezmenilo sa nič, napriek všetkým apelom sme nepoučiteľní,“ poznamenal Majko.
Udelili aj pokuty
Jeho kolegovia udelili aj blokové pokuty v oblasti Kriváňa, išlo o dva priestupky.
Podľa jeho slov však nesúviseli s pyrotechnikou, ale pohybom mimo značených turistických chodníkov.
„Celkové vyhodnotenie od všetkých strážcov bude známe až v pondelok,“ dodal.
Upozorňovali už vopred
Vítanie nového roka bez petárd a ohňostrojov propaguje už niekoľko rokov po sebe Správa Tatranského národného parku, mesto Vysoké Tatry, aj Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry.
Aj v tomto roku počas decembra žiadali domácich aj návštevníkov zachovať v regióne pokoj.
Každoročne takáto výzva vo viacerých jazykoch putuje od ochranárov aj do ubytovacích zariadení v národnom parku a jeho ochrannom pásme.
V nej Správa TANAP-u upozorňuje, že používanie zábavnej pyrotechniky a zariadení spôsobujúcich svetelné a zvukové efekty je na územiach národných parkov zakázané zákonom a jeho nedodržanie je postihované spomínanými finančnými pokutami.

Uhynúť môžu celé čriedy kamzíkov
Správcovia rovnako pripomínajú negatívne následky pyrotechniky na prírodu.
Vysokohorské prostredie Tatranského národného parku so svojimi údoliami a skalnými stenami podľa nich poskytuje výborné podmienky na šírenie akustických vĺn. Tie môžu vyplašiť tamojšie zvieratá.
„U zákonom chráneného živočícha, ako je kamzík vrchovský tatranský, môže nadmerný hluk v podobe výbuchov, umocnený efektom odrazov od skalných útvarov, spôsobiť stres s následkom nekontrolovaného správania sa. Dôsledkom takéhoto stresového správania je často útek čriedy kamzíkov do lavínových terénov, kde v prípade odtrhnutia lavíny hrozí riziko úhynu celej čriedy,“ upozorňujú pravidelne ochranári.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš