FRIČOVCE, VEĽKÁ LOMNICA, SPIŠSKÁ TEPLICA. Premiér Eduard Heger (OĽaNO) považuje za dôležité vyriešiť rómsku problematiku, podľa neho vznikol v tejto oblasti veľký investičný dlh.
Povedal to v rámci svojho piatkového pracovného výjazdu na východe Slovenska, zameraného na rozvoj marginalizovaných rómskych skupín.
Heger: Máme enormné peniaze
Heger vyzdvihol obec Fričovce v okrese Prešov, ktorá sa zapojila do viacerých výziev.
Úspešná bola aj pri žiadaní dotácie z eurofondov na výstavbu vodovodu.

Pokryť má dodávku vody približne pre 240 Rómov a okolo 700 ďalších obyvateľov.
Pripomenul, že v súčasnosti žije približne 27 percent osôb z marginalizovaných rómskych komunít vo svojich príbytkoch bez tečúcej vody.
„Náš cieľ je stlačiť to do roku 2030 na sedem percent,“ uviedol s tým, že následne chcú tento problém úplne odstrániť.
Podľa jeho slov budú postupne vyhlasované ďalšie výzvy, či už v rámci súčasného i budúceho programovacieho obdobia, ale aj v rámci plánu obnovy.
„Máme enormné peniaze, či už z Európskej únie, ktoré ešte neboli vyčerpané, ale taktiež máme pripravené peniaze na budovanie infraštruktúry, ktorou chceme investovať do vzdelávania,“ skonštatoval.

Vyzdvihol projekt Omama
Za dobrý príklad označil projekt občianskeho združenia Cesta von s názvom Omama vo Veľkej Lomnici, ktorý vznikol s cieľom pomoci rómskym deťom.
Omamy sú ženy, ktoré pochádzajú priamo z vylúčených komunít, chodia do rodín a pomáhajú rodičom a deťom s výchovou.
„Tento projekt jasne hovorí o tom, že ak investujeme do týchto detí od ich raného veku, tak sa bezproblémovo vedia zaradiť do vzdelávacieho systému a vedia dosahovať porovnateľné výsledky,“ vysvetlil premiér.

Otvorených je osem výziev
Splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ján Hero pripomenul, že aktuálne je otvorených osem výziev v celkovom objeme viac ako 50 miliónov eur, v rámci ktorých môžu žiadať obce o finančné zdroje na podporu dobudovania inžinierskych sietí alebo na programy vzdelávania v ranom detstve pre deti z rómskych komunít do troch rokov.
Snahou je pripraviť aktuálne výzvy tak, aby boli atraktívne pre samosprávy.
V rámci tejto snahy sa rozšíril počet oprávnených obcí a miest, ktoré môžu o zdroje na zabezpečenie pitnej vody a kanalizácie žiadať.
Na tieto výzvy sa zatiaľ podľa neho prihlásilo 77 prijímateľov a po zrealizovaní týchto projektov sa dostane k pitnej vode 31 500 obyvateľov.
„Poskytla sa napríklad aj možnosť riešiť prístup ku kanalizácii a pitnej vode aj pre tú časť obce, kde nebývajú marginalizované rómske komunity, ale riešiť ju pre celú obec,“ uviedol Hero s tým, že podobným príkladom je aj obec Fričovce.
„Som presvedčený o tom, že na spoločných rokovaniach, ktoré aktuálne prebiehajú k Partnerskej dohode, sa nám podarí zabezpečiť úspešný výsledok, ktorý bude viesť k skvalitneniu života obyvateľov v rómskych komunitách a výrazne sa zlepšia ich životné podmienky,“ doplnil.
Vo Fričovciach dobudujú vodovod
Starosta Fričoviec Ján Mikula (KDH, Spolu) dodal, že do projektu sa mohli zapojiť vďaka zmene obmedzenia v počte obyvateľov obce.
Príčiny problémov obce s prístupom k pitnej vode sú pritom podľa neho na jednej strane neodkanalizovanie okolitých obcí, čo spôsobuje nedostatok kvalitnej pitnej vody, a na druhej strane je to celkový nedostatok vody spôsobený výstavbou diaľnice v blízkosti obce. Tá narušila žriedla.
Na schválený projekt dostala obec 485-tisíc eur, z toho 470-tisíc na výstavbu vodovodu.
„Vo verejnom obstarávaní sa však podarilo vysúťažiť cenu 270-tisíc eur s päťpercentným spolufinancovaním,“ podotkol Mikula.
V rámci projektu pribudne takmer 1 800 metrov vodovodu s viac ako 40 prípojkami.
„Je to veľmi efektívna stavba, keďže je to samospádový vodovod, teda bez elektrickej energie. Nákladovo bude teda lacný. Keďže to budeme spravovať cez združenie obcí, tak aj tá nákladovosť a cena za vodu sa predpokladá pomerne nízka,“ dodal starosta.
S výstavbou plánujú začať na jar a na dobudovanie vodovodu bude nadväzovať ďalší schválený projekt infraštruktúry v rómskej osade, vďaka čomu vodovod prikryjú a pribudne aj nový chodník.

Ambícia vlády: Koniec dvojzmenných prevádzok
Premiér, splnomocnenec vlády a slovenský europoslanec Peter Pollák (OĽaNO) sa v piatok stretli aj so starostami z regiónu v Spišskej Teplici.
Navštívili tiež Základnú školu vo Veľkej Lomnici, kde sa deti vzdelávajú v dvojzmennej prevádzke.
Podľa Hera môže mať takáto prevádzka negatívny vplyv na výkony, dochádzku i kvalitu vyučovacieho procesu.
„Mojou ambíciou, ako aj ambíciou vlády SR, je ukončiť viaczmenné prevádzky na školách,“ uviedol.
Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity informoval, že v Pláne obnovy a odolnosti SR sú naplánované dostatočné finančné prostriedky na to, aby sa tento problém podarilo odstrániť.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš