Korzár logo Korzár Spiš
Sobota, 2. júl, 2022 | Meniny má Berta

Navrhla uránovú vázu. Rádioaktivita je mizivá, tvrdí ocenená dizajnérka

Ohromila aj držiteľa Nobelovej ceny.

Váza s prímesou uránu ohúrila medzinárodnú porotu. (Zdroj: Linda Kisková Bohušová)

Žije a pôsobí v Starej Ľubovni. ANNAMÁRIA MIKULIK (37) získala už niekoľko prestížnych ocenení za kolekcie šperkov inšpirovaných prírodou. Jej srdcovkou je však práca so smaltom, ktorá má v ich rodine hlboké korene.

Svoju tvorbu prezentovala na mnohých domácich i zahraničných výstavách a je držiteľkou medzinárodných ocenení za produktový dizajn. Minulý rok predstavila v prestížnej vedeckej súťaži, ktorej predsedal nositeľ Nobelovej ceny, svoj experiment Uranium - vázu s prímesou rádioaktívneho uránu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ste produktová dizajnérka. Priblížte nám, v čom spočíva vaša práca?

- Venujem sa tvorbe úžitkových predmetov prínosných pre celú spoločnosť. Dôraz kladiem na udržateľný rámec a riešenie aktuálnych pálčivých tém. Pre moju tvorbu je charakteristická práca s materiálmi a fyzikálnymi javmi, témami udržateľnosti a ekológie. Do tvorby produktov implementujem najnovšie vedecké princípy a materiály.

Pochváliť sa môžete dokonca návrhom a výrobou unikátneho dekoratívneho predmetu – vázou s prímesou uránu.

SkryťVypnúť reklamu

- Minulý rok som odovzdala realizáciu diel, ktorých zadávateľom boli organizátori prestížneho vedeckého podujatia Eset Science Award. Medzinárodnej komisii predsedal fyzik a laureát Nobelovej ceny za rok 2017 Kip Stephen Thorne. Zadaním bolo vytvoriť diela, ktoré by prepájali vedu s umením.

Vytvorila som sériu dekoratívnych interiérových objektov Uranium - váz vytvorených z uránového skla. Boli inšpirované prepojením vedy a umenia, ich spoločnými interakciami a vzťahmi.

Tento dekoratívny dizajnový produkt prepája tradičnú ručnú prácu a druhotné ekologické využitie materiálu – upcycling. Krištáľové sklo obsahovalo prímes dvojpercentného rádioaktívneho uránu ako odpadu z jadrového priemyslu.

Podarilo sa vám teda v uránovej váze spojiť vedu s umením? V čom je jej výnimočnosť?

Dočítajte tento článok
s predplatným Korzar.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu