KEŽMAROK. V Kežmarku už začali s vŕtaním geotermálneho vrtu, ktorý bude slúžiť na výrobu tepla pre kežmarské domácnosti.
Vrt realizuje spoločnosť Geovrt Kežmarok, s. r. o., na sídlisku Juh za tamojšou základnou školou a bytovkou na Levočskej ulici.
Informovala o tom v sobotu samospráva na sociálnej sieti.
Plánovaná hĺbka vrtu je 2 500 metrov.

Pre zvýšený hluk prosia o zhovievavosť
Po odvŕtaní budú nasledovať skúšky vrtu, pri ktorých sa podľa mesta overia dosiahnuté parametre. Pôjde najmä o teplotu a výdatnosť geotermálnej vody.
„V prípade, že sa dosiahnu očakávané hodnoty, bude jasné, koľkým domácnostiam v Kežmarku bude tento jedinečný a hlavne náš domáci obnoviteľný zdroj energie dodávať teplo a teplú vodu," uviedlo mesto.
Samospráva zároveň upozornila na zvýšený hluk a pohyb mechanizmov počas prác v okolí vrtnej plošiny. Kežmarčanov bývajúcich v blízkosti preto prosí o zhovievavosť a trpezlivosť.
„Tento diskomfort je dočasný. Po realizácii a kolaudácii vrtu bude celé okolie zrevitalizované a pribudne pri ňom vonkajšie cvičisko s lavičkami, stojany na bicykle spolu s informačnou tabuľou o význame diela pre komunitu," pripomenula radnica.

Náklady sú zhruba 2,5 milióna eur
Ako vyplýva zo zámeru spoločnosti, ktorý ešte v roku 2020 predložila na posudzovanie vplyvov na životné prostredie, orientačné investičné náklady projektu sú približne vo výške 2,5 milióna eur.
Firma je držiteľom povolenia na vykonávanie hydrogeologického prieskumu vôd v prieskumnom území.
Realizáciou geotermálneho vrtu môže mesto získať obnoviteľný zdroj energie, ktorý by bol využívaný na vykurovanie a prípravu teplej úžitkovej vody v súčasných blokových kotolniach v meste.
Čiastočne by nahradil spaľovanie zemného plynu v týchto kotolniach.
Činnosť by tak mala mať okrem iného za následok zníženie emisií v meste.

Fakty o vrte
Konateľ spoločnosti Geovrt Kežmarok Rastislav Gaľa potvrdil, že po ukončení prác na príprave plochy pre vrtnú súpravu a kompletizácii vrtnej plošiny sa v týchto dňoch začalo s realizáciou samotného vrtu.
"Celá technológia pozostáva zo 40 kamiónov príslušenstva a 15 kamiónov vrtnej súpravy, ktorá pochádza od nemeckej spoločnosti a váži 84 ton," priblížil Gaľa s tým, že vrtná veža má výšku 34 metrov a dokáže rozpohybovať vrtné náradie silou 220 ton.
Odvŕtaný materiál bude vyplachovaný na povrch dvoma čerpadlami s výkonom 2000 litrov za minútu.
Zhotoviteľom je slovensko-maďarské konzorcium firiem.
Rýchlosť vŕtania závisí od viacerých faktorov, predpokladaná dĺžka je 55 dní.
Plánovaná hĺbka vrtu je je 2500 metrov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš