KEŽMAROK. Vŕtanie geotermálneho vrtu v Kežmarku, s ktorým sa začalo pred viac ako týždňom, by malo trvať zrejme 55 dní.
Rýchlosť vŕtania však závisí od viacerých faktorov.
Informovala o tom hovorkyňa mesta Barbora Sosková.
Ako ďalej uviedla, orientačné investičné náklady projektu predstavujú viac ako tri milióny eur.
Kežmarok si od vrtu, ktorý realizuje súkromná spoločnosť, sľubuje získanie obnoviteľného zdroja energie, ktorý by mohol poslúžiť na vykurovanie.
Hĺbka vrtu bude 2 500 metrov
Vrt realizuje spoločnosť Geovrt Kežmarok, s.r.o., na sídlisku Juh za tamojšou základnou školou a bytovkou na Levočskej ulici.
Plánovaná hĺbka vrtu je 2 500 metrov.
„Celá technológia pozostáva zo 40 kamiónov príslušenstva a 15 kamiónov vrtnej súpravy, ktorá pochádza od nemeckej spoločnosti a váži 84 ton. Vrtná veža má výšku 34 metrov a dokáže rozpohybovať vrtné náradie silou 220 ton,“ priblížila hovorkyňa.
Odvŕtaný materiál bude podľa jej slov vyplachovaný na povrch dvomi čerpadlami s výkonom dvetisíc litrov za minútu.
Po odvŕtaní budú nasledovať skúšky vrtu, pri ktorých sa podľa mesta overia dosiahnuté parametre, a to najmä teplota a výdatnosť geotermálnej vody.
„V prípade, že sa dosiahnu očakávané hodnoty, bude jasné, koľkým domácnostiam v Kežmarku bude tento jedinečný a hlavne náš domáci obnoviteľný zdroj energie dodávať teplo a teplú vodu," uviedol konateľ spoločnosť Rastislav Gaľa.

Prosia o zhovievavosť
Samospráva spolu so spoločnosťou už v úvode prác upozornila na zvýšený hluk a pohyb mechanizmov v okolí vrtnej plošiny.
Kežmarčanov bývajúcich v blízkosti preto prosia o zhovievavosť a trpezlivosť.
„Tento diskomfort je dočasný. Po realizácii a kolaudácii vrtu bude celé okolie zrevitalizované a pribudne pri ňom vonkajšie cvičisko s lavičkami, stojany na bicykle s informačnou tabuľou o význame diela pre komunitu," pripomenula radnica.
Realizáciou geotermálneho vrtu môže mesto získať obnoviteľný zdroj energie, ktorý by bol využívaný na vykurovanie a prípravu teplej úžitkovej vody.
„Dlhodobou snahou v Kežmarku, Enviromeste za rok 2019, je minimalizovať znečisťovanie životného prostredia a hľadanie alternatívnych spôsobov zabezpečovania pre život nevyhnutných potrieb. K takým dnes patria aj výroba elektrickej energie a výroba tepla,“ dodala radnica.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš