KEŽMAROK. Mesto Kežmarok plánuje z eurofondov obnoviť viaceré chodníky v meste za viac ako 835-tisíc eur.
Projekt dobudovania základnej technickej infraštruktúry počíta s ich rekonštrukciou na desiatich uliciach v celkovej dĺžke viac ako 8,4 kilometra.
Ako potvrdila hovorkyňa mesta Barbora Sosková, okrem toho bude novovybudovaných 139 metrov štvorcových chodníkov.
Chodníky sú v zlom stave
Súčasný stav peších komunikácií zahrnutých do projektu je podľa hovorkyne v nevyhovujúcom stave.
„Povrchy jednotlivých chodníkov sú opotrebované, poškodené a neumožňujúce plynulý bezkolízny prechod chodcov. Povrch týchto komunikácií je prevažne tvorený asfaltobetónom, čiastočne liatym asfaltom a na určitých miestach starou dlažbou. Aj obrubníky osadené popri chodníku sú opotrebované a na niektorých úsekoch v nevyhovujúcom stave,“ priblížila. Okrem toho nie sú začiatky a konce komunikácií bezbariérové. Doplnila, že na viacerých miestach sú tiež poškodené aj podkladné vrstvy, čo spôsobuje nerovnosť povrchových vrstiev a vznik výmoľov.
Chodia po zeleni, chcú to zmeniť
V rámci prác sa počíta aj s vybudovaním nového úseku chodníka na Továrenskej ulici.
„Do obytného súboru prevažne obývaného marginalizovanými skupinami sa nenachádza žiadny prístupový chodník pre peších. V súčasnosti chodci využívajú priľahlú zeleň pri prístupovej vozidlovej komunikácii. Najbližší chodník, ktorý vedie od štátnej cesty Kežmarok - Rakúsy, je ukončený do zelene a neumožňuje bezpečný, bezkolízny prístup do danej lokality,“ opísala Sosková.
Mesto tak chce podľa jej slov nechať vybudovať nový chodník s plynulým napojením na ulicu Pod traťou, a to z oboch strán cestnej komunikácie vstupujúcej do tejto lokality.
Podporia regeneráciu marginalizovaných
Projekt rieši urbanistické, výtvarné a stavebnotechnické práce. Ako vyplýva z oznámenia vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie, práce by mali trvať sedem mesiacov.
Ich celková predpokladaná hodnota je 835 269,13 eura bez DPH. Mesto už vyhlásilo verejné obstarávanie na ich dodávateľa.
Samospráva chce projekt financovať za pomoci nenávratného finančného príspevku z operačného programu Ľudské zdroje spolufinancovaného Európskym fondom regionálneho rozvoja.
Program je zameraný na technickú vybavenosť v obciach s prítomnosťou marginalizovaných rómskych komunít.
„Cieľom projektu je zlepšiť technickú vybavenosť v intraviláne mesta, a tým podporiť fyzickú, ekonomickú a sociálnu regeneráciu marginalizovaných rómskych komunít. Prostredníctvom stavebných prác sa vybudujú a zrekonštruujú pozemné komunikácie, ktoré zlepšia úroveň bývania a sprístupnia služby pre uvedené komunity,“ doplnila Sosková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš