Životu medveďov sa už desiatky rokov venuje aktivista, režisér a držiteľ ocenenia Biela vrana Erik Baláž z občianskej iniciatívy My sme les. Ten tvrdí, že ľudia sa medveďov boja neprimerane a konfliktom s touto šelmou sa dá predísť.
Ste vyštudovaný ekológ. Kedy ste sa začali zaujímať o život medveďa?
- Ešte v 90. rokoch minulého storočia, keď som veľa času prespával vonku v Tichej a Kôprovej doline. S bratom sme stopovali vlky, veľmi nás to bavilo a popritom sme pozorovali aj medvede. Viac som sa venoval vlkom, kým nám celú svorku nevystrieľali poľovníci. Plánoval som, že moja diplomová práca bude práve o vlkoch, ale nakoniec, tým že svorka neprežila, som sa začal venovať medveďom.
Nebáli ste sa pozorovať ich?
- Už počas prvých rokov, čo som medvede pozoroval, tak som zistil, že mediálny obraz o nich je oveľa iný ako skutočnosť. Do veľkej miery je to spôsobené tým, že médiá nezaujímajú normálne stretnutia s medveďom, napríklad že bežne sa pasie na tráve a keď zbadá človeka, tak utečie. Lenže toto v správach nebude. Medveď má mediálnu pozornosť vtedy, keď sa udeje niečo dramatické.
“Medveď má mediálnu pozornosť vtedy, keď sa udeje niečo dramatické.
„
Pri mojich prvých pozorovaniach som medveďa videl, ako sa pasie na tráve. Vtedy som prekvapene povedal - čo to je? Bolo to niečo iné, ako som očakával. Niekedy som medvede sledoval viac dní, pretože som tam prespával a pozoroval som ich z väčšej vzdialenosti, aby som ich nevyplašil. Skrátka, medveď sa pásol na lúke ako krava, buď sa pásol alebo spal, a bolo to niečo iné ako moje prvotné očakávania.

Prekvapili vás medvede počas vašich pozorovaní niečím nečakaným?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš